Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » U mnie, na wsi

Pokaż wątki Pokaż posty

U mnie, na wsi

aptu 12:02, 08 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
No to wrzucam to co wymyśliłam, czekam na krytykę



1. tuje szmaragdowe
2. hortensje ogrodowe niebieskie
3. trojeść rozesłana lub runianka japońska (nie mogę się zdecydować)
4. jakiś w miarę niski iglak (niższy od hortensji)
5. 3 kulki bukszpanowe
6. lawenda
7. róże okrywowe białe
8. 3 hortensje białe a dookoła nich ostróżki niebieskie lub fioletowe
9. żurawki key lime lub lemon chiffon, jak będzie łyso to trawkę kostrzewę dodam do żurawek, tą niską
10. trzmielina
11. na wiosne cebulowe potem jednoroczne zwieszające się: wilec, nasturcja zółta, groszek pachnący i to samo na tej konstrukcji pośrodku długiego boku.
12. trzmielina europejska - krzew
13. parzydło leśne
14. tawuły japońskie wzdłuż schodów
15. berberysy wzdłuż schodów

Na dole schodów - pnąca się po pergoli róża żółto - różowa, a u jej stóp może szałwia omszona lub kocimiętka.

Biała plama to rogownica kutnerowata
Fioletowa plama to floks szydlasty

Po prawej stronie na białym tle to kłoda drzewa porośnięta rojnikami i trojęścią rozesłaną (schody też będą tym porośnięte - pomiędzy kamieniami).

Po lewej stronie to dzban z którego "wylewają się" filoetowe kwiaty (floks).

Ta czarna kreska wzdłuż całej rabaty to wąska ścieżka a wzdłuż niej na całej długości mają być wsadzone trawy z z kwiatami, chce uzyskać taki efekt, żeby ktoś kto stoi na drodze nie widział do końca co tam jest wsadzone wyżej (oprócz fragmentu z białymi hortensjami ) Pozatym jak te trawy i kwiaty będą kwitły to te niskie zadarniające już nie będą atrakcyjne, będzie widać tylko niebieskie hotensje.

Przed białymi hortensjami myślałam, żeby wsadzić irysy bródkowe - fioletowe, jak hortensja i ostróżki zaczną kwitnąć to irysy prawie przekwitną.

Co do kwiatów i traw to bardzo podoba mi się taki efekt, aby wzajemnie się przerastały, aby kwiatostany wysawały nad trawę, ja chciałabym rozplenice japońska 'Hameln' - a do niej bodziszek łąkowy, liliowce żółte, jarzmianka fioletowa, chabry, kocimiętka... i nie wiem co jeszcze, żeby nie było za dużo, może margaretki białe, nie wiem wogóle czy te kwiaty będą dobrze wyglądły z trawą?
Możecie pomóc w tym temacie?

No i został mi mały fragmencik ze znakiem zapytani, nie wiem co tam dać? Może już te trawy z kwiatami wrzucić?

No i proszę oczywiście o ocenę mojego "projektu" ( projektu w cudzysłowiu bo nie wiem czy to można tak nazwać).



____________________
Magda - U mnie, na wsi...
aptu 12:21, 08 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
Już widzę, że części z lawendą i różą okrywową na pewną będą większe, aż do bukszpanów. Tym samym częśc z trojeścią rozesłaną też będzie większa
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
czarna_aga 15:40, 08 kwi 2015

Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 98
Tak na szybko jak zerknęłam na projekt mam obawy co do niebieskiej hortensji biorąc pod uwagę, że stok usytuowany jest od południa.... będzie palona słońcem... też miałam horti niebieską na słońcu i płatki kwiatków były popalone i brzydko brązowiały.... Horti lubi półcień Taka mnie naszła refleksja.

____________________
MAŁY OGRÓD CZARNEJ AGI
AgataBC 18:00, 08 kwi 2015


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
Projekt stworzyłaś ładnie i czytelnie. Oczywiście, że można go nazwać projektem nie takie projekty się tu rysowało

Co do sedna, to potwierdzam co wyżej napisała Czarna Aga, że hortensje a już zwłaszcza ogrodowe to bardziej do cienia/półcienia. Podobnie jak runianka japońska i parzydło leśne.
Skoro to jest skarpa to zastanów się nad roślinami, które zniosą ekstremalne warunki.
Ja wiem, że ta rabata jest duża ale wybrałaś zbyt wiele gatunków i o różnych wymaganiach glebowych - to taki kogiel mogiel troszkę wyszedł, róże i iglaki to niezbyt zestawienie, hortensje z różami podobnie. Liczbę kolorów też bym zmniejszyła.
Skoro mają być róże, to dobierz im delikatne towarzystwo, które nie będzie z nimi konkurować, jeśli ma być tak romantycznie bo jeszcze ta pergola i te zwisy to ewentualnie więcej róż i bukszpanów, lawend czy szałwi lub kocimiętki i poszycie z tych płożących się roślin typu tojeść czy floksy, wtedy już bez tych berberysów czy tawuł a ewentualnie lekkie trawy. Z żurawek też bym zrezygnowała w tym miejscu bo one jednak muszą mieć więcej wilgoci, i bardziej do tych w.w.krzewów pasują. A na stanowisko słoneczne też byś musiała dobrać dobrze żurawki, żeby się nie przypalały. Trzmielina zbyt pstrokata jak dla mnie dla róż(chyba, że róże wyłącznie białe, a trzmielina też tylko ta biało- zielona). Zwisać ze skarpy sobie może żagwin, tojeść, bluszcz, czy jakieś rozchodniki. W takim założeniu tylko bukszpany, lawendy i te rośliny płożące są zimozielone- reszta sezonowa.

A jeśli chcesz więcej zimozielono, to idź w krzewy iglaste, jałowce, sosny karłowe, może wrzosy by tam dały radę, i krzewy te co pisałaś typu berberys, trzmielina europejska. Zwisać wtedy mogą jałowce płożące i też by było ładnie. Tylko wtedy obok ta różana pergola nie pasuje..
To tak na szybko co mi się nasunęło.. Spróbuję to rozrysować w wolnej chwili.
Pozdrawiam
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
Alicja169 19:05, 08 kwi 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
witam. I ja przychylam się do opinii, że hortensje na słonecznym stoku to nie jest dobry pomysł.
Poczytaj jakie rośliny na miejscu nasłonecznionym (zdaje się, że jest taki artykuł Danusi.
Poza tym weż pod uwagę jaką tam masz ziemię.
Ja robię tak, że tam gdzie mam cień i raczej kwaśną ziemię staram się sadzić rośliny cieniolubne i kwaśnolubne (rododendrony, pierisy, hortensje).
Jesli jest miejsce nasłonecznione, a wygląda, że ten stok jest nasłoneczniony to raczej szukaj roślin odpowiednich na tego rodzaju miejsce. Nie warto roślin na siłę uszczęśliwiać tym czego nie lubią, bo nie odpłacą nam pięknym rozwojem.
Zamiast tuj na górze dałabym choinę kanadyjska.(tsuga canadensis fastigiata).
też można ją ciąć i pięknie się zagęszczą.
Pozostawiłabym też poz.4, 5, 6 i 9.
Szczególnie lawenda będzie się tam dobrze czuła.Dałabym tam też irgę płożącą i niskie berberysy tunberga.
Tyle na razie, będę jeszcze myśleć..
Pozdrawiam
PS

Koniecznie jakieś trawy (rozplenieca, miskant, imperata cylindrica Red Baron (jest czerwona - fajna)dałabym też proso rózgowe.
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
aptu 09:23, 09 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
ojjojoj - muszę dokładnie sprawdzić jak to jest z tym nasłonecznieniem, bo niby to jest połdniowy stok, ale stoi tam orzech ( i pod nim chciałm tą trojeść lub rozplenice), a zaraz z drugiej strony są wysokie drzewa, więc po południu jest tam już raczej cień - ale muszę dokładnie zbadać ile jest tego słońca - będę w sobote na działce, to będę robić notatki

Bardzo dziękuję za wszystkie rady, okrutnie mnie dziś boli głowa, więc wszystko dokładnie przeanalizuję jak mi przejdzie
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
rumiankowa 14:43, 09 kwi 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Sprawdź koniecznie wędrówkę słońca, ile czasu miejsce, w którym chciałaś wsadzić hortensje jest nasłonecznione. Jeśli długo... chyba odpadają

____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
Alicja169 09:25, 10 kwi 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Hej. Passiflorę koniecznie do gruntu, dać podporę bo dość silnie się rozkrzewia, i koniecznie na pełnym słońcu. jesienią przyciąć na 40-50 cm i do domu. Zobaczysz jak pięknie będzie kwitnąć. No i podlewać, podlewać...
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Pomarancza 12:02, 10 kwi 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Bardzo mi się podoba u ciebie, twój ogród ma potencjał . Z doborem roślin niestety nie pomogę, za cienka w te klocki jestem...
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
aptu 14:25, 10 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
Alicja169 napisał(a)
Hej. Passiflorę koniecznie do gruntu, dać podporę bo dość silnie się rozkrzewia, i koniecznie na pełnym słońcu. jesienią przyciąć na 40-50 cm i do domu. Zobaczysz jak pięknie będzie kwitnąć. No i podlewać, podlewać...


Dzięki Alicja za rady i za wizytę u mnie - niestety passiflora musi się męczyć u mnie na balkonie, może do większej doniczki ją przesadzę, bo działka daleko i nie miałby kto jej podlewać i by zdechła jak nic, na balkonie to sobie chociaż czasem o niej przypomnę .
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies