Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zmienić pobojowisko w ogród...

Pokaż wątki Pokaż posty

Zmienić pobojowisko w ogród...

Pomarancza 14:35, 10 kwi 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Nie doprecyzowałam, chodziło mi o odmianę Aureola. Czytałam ten artykuł Danusi, ale nic nie pisze o wielkości dorosłych roślin, a w necie jest rozstrzał od 30cm do 60cm.
Zadałam pytanie w wątku gatunkowym, zobaczymy co napiszą.

Aptu, a ty skąd jesteś? Zaglądnęłam do twojego wątku, ale nie poznaję widoków.
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
martaibartek 15:21, 10 kwi 2015


Dołączył: 04 sie 2012
Posty: 1140
Pomarańcza ja zamiast hortensji bobo posadziłabym limelight, czy vanilia frais. Bobo będzie mała i nie będzie efektu na tle tej ściany.

Pozdrawiam! Marta
____________________
Pomarancza 16:28, 10 kwi 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Martaibartek, pierwotnie myślałam o limelight i właśnie doradzono mi zamiast niej bobo .
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
Pomarancza 12:30, 17 kwi 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Drugi tydzień siedzę nad kształtem rabat i trawnika i wyszło mi coś takiego:


Czy rabaty mają dobrą szerokość? W tym miejscu, w którym narysowałam serby potrzebuję właśnie takiej wysokiej zimozielonej przesłony - to dobry wybór? Ile miejsca na szerokość powinnam dla nich zarezerwować?
Na odcinku 6m trzy sztuki będą ok?

Lubie sosny i chcę w rogu jedną posadzić - jaką odmianę warto: czarną, czy inną? Żeby była gęsta i miała długaśne igły
Szmaragdy posadziłam kilka tygodni temu wzdłuż północnej granicy, ale gdyby w rogu miała być sosna, to chyba lepiej te ostatnie wykopać i wsadzić gdzie indziej?

Prawa strona ogródka jest wyżej, lewa niżej, oprócz tego wokół domu skarpa.
Przejście między poziomami chciałam zrobić dwa:
- jedno ok 2m szerokie z łagodnym spadkiem do wjeżdżania kosiarką
- drugie "tajemnicze" za rabatą, może być wąskie i dwoma-trzema schodkami prowadzącymi w dół do zacienionego "leśnego" zakątka...

Rabata wyspowa z pytajnikiem dochodzi do skarpy oddzielającej poziomy i będzie zakończona suchym murkiem, poniżej może jeszcze jakieś drobne nasadzenia.



edit:
Jak obrócić to zdjecie?
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
Pomarancza 17:39, 18 kwi 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Nikt nie doradzi?
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
rumiankowa 19:23, 18 kwi 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Nie za bardzo widać dokładny rysunek. Jakiej szerokości są rabaty w najwęższym miejscu?

Sam kształt chyba ok, takie nieregularne linie, fale dobrze wyglądają

Co do sosny, niestety nie podpowiem, nie mam pojęcia, która będzie najlepsza. Chyba dobrze byłoby przejrzeć po prostu wątki o polecanych iglakach i zobaczyć, co poleca p. Danusia

____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
Skula 19:41, 18 kwi 2015


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3471
może teraz będzie lepiej widać

____________________
Skula Pomysł na ogród
rumiankowa 19:59, 18 kwi 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Tak, dużo lepiej

Na moje niezbyt doświadczone oko wydają się ok te szerokości. A wzdłuż budynku z lewej strony planu będą wąskie rabatki, co na nich?
____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
Pomarancza 21:36, 18 kwi 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Skula, dziękuję - jak to obróciłeś?

Z lewej wąsko, bo tam jest dość wysoka skarpa przy domu i dołem zostaje pi razy drwi z 2 metry szerokości do podziału między ścieżkę i rośliny
Myślałam nad puszczeniem po siatce bluszczu, żeby nie zabierał miejsca, a pod nim funkie może? Ścieżka wysypana jasnym żwirem, albo płytami kamiennymi, żeby rozjaśnić to miejsce.
Skarpa będzie też obsadzona, jeszcze nie wiem, czym.

P. Danusia nie lubi sosen i je odradza . Ale co mam zrobić, kiedy tak mi się podobają?
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
rumiankowa 22:16, 18 kwi 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Ja też lubię sosny też nie dam sobie odradzić, przynajmniej jedna większa musi być
A bluszcz nie powykrzywia siatki? Gdzieś czytałam o pnączach na siatce ogrodzeniowej, że w końcu są tak ciężkie, że niszczą ją, wyciągają... ale może nie bluszcz.
____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies