Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony z cisa

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony z cisa

tatufym 21:49, 12 wrz 2016

Dołączył: 09 wrz 2016
Posty: 3
W przyszłym tygodniu zakładam żywopłot z cisów hicksii ok 1-1,2m wysokości. Po przeczytaniu tego wątku mam następującą koncepcję:
- na spod posypać obornikiem
- posadzić do ziemi ogrodowej
- posadzić tak by krzaczki "stykały się"
- po wsadzeniu delikatnie wyrównać w poziomie

Pytanie o słuszność koncepcji i o podlewanie w pierwszych dniach/tygodniach?

Pozdrawiam

Gardenarium 07:20, 13 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Obornik musi być spróchniały, nie świeży.
Na dnie wymieszać z ziemią lekko.
Posadzić do ziemi ogrodowej wymieszanej z czymś z worków, lub z kompostem najlepiej.
Pozostałe punkty prawidłowo.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
libra 08:56, 15 wrz 2016


Dołączył: 23 mar 2015
Posty: 57
Mam nadzieję, że się nie powtórzę z pytaniem, przeczytałam wątek wnikliwie do 12 strony, dalej już nieco pobieżnie, ale nadrobię
Chcę założyć rabatę różaną z obwódką. Początkowo miała to być obwódka z bukszpanu, jednak zaniepokojona ostatnimi doniesieniami o coraz częstszych chorobach bukszpanów, zwróciłam się w stronę cisa.
Z tego co czytam większość osób zainteresowanych cisem pragnie zakładać żywopłoty wysokie i średniej wielkości, mi zależy na obwódce wysokości max 40cm. Czy do tego celu cis będzie odpowiednim materiałem?
Gardenarium 12:08, 15 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odpowiedź znajdziesz pośrodku tej strony http://www.ogrodowisko.pl/watek/483-cis-taxus?page=79
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
libra 12:22, 15 wrz 2016


Dołączył: 23 mar 2015
Posty: 57
Strzał w 10, dzięki Danusiu!
neverland 18:14, 19 wrz 2016


Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 32
Witam mam ogromny prośbę. Bardzo podobaja mi się cisy Hicksii,tylko mam waski pasek 30cm szerokosci od kostki do ogrodzenia na posadzenie zywoplotu z cisa. Moze jednak jalowiec arnold ?
Gardenarium 18:25, 19 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tu nie o gatunek chodzi a o odpowiednie przygotowanie tego miejsca. Trzeba wybrać całą ziemię na co najmniej pół metra i nasypać żyznej, zgodnie z wymaganiami wybranego gatunku oraz zapewnić systematyczne podlewanie i możesz sadzić co chcesz, aby wąskie (odmiana kolumnowa) było.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
neverland 18:38, 19 wrz 2016


Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 32
Czyli cis Hicksii moge ciać na szerokość 30 cm by zachować waski pokrój ? Nie bedzie on zbyt rzadki ? I jak znosi miejsca nie osłonięte zimą, czasmi naprawdę mocno wieje wszedzie pustkowie, brak drzew tylko pola uprawne. Natomiast co sądzisz o takim żywopłocie z jalowca arnold.
Gardenarium 18:45, 19 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie - nie nadaje się cis Hicksii bo nie jest wąski. Polecam odmiany z natury wąskie, rosnące wąsko bez cięcia. Choćby ten Arnolod. Cokolwiek, aby odmiana kolumnowa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Monic 19:06, 19 wrz 2016


Dołączył: 24 lip 2011
Posty: 1764
neverland napisał(a)
Witam mam ogromny prośbę. Bardzo podobaja mi się cisy Hicksii,tylko mam waski pasek 30cm szerokosci od kostki do ogrodzenia na posadzenie zywoplotu z cisa. Moze jednak jalowiec arnold ?

Mogą być cisy o kolumnowym pokroju. Ja mam takie "ekrany" zielone z cisa Wojtek - wyglądają pięknie i gęsto po kilku latach, a nadal są wąskie. Wymagają cięcia górą, bo puszczają wiosną wysokie przyrosty.
____________________
mój ogród Monika
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies