Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » W samym słońcu

Pokaż wątki Pokaż posty

W samym słońcu

Monika83 13:26, 16 sty 2022


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2973
sarenka napisał(a)
Basiu, dziekuje. Ta rabata jest fajna, lubię ją, teraz pióropusze puszczają rozplenice i teraz druga rabata zaczyna być ciekawsza


Mam taki kawałek wolnego miejsca między dwoma drzewami, może ktoś coś mi doradzi?
Ja bym dała tam hortensje bukietową,albo jedna z dużych limka albo magical moonolight lub frise melba a nawet phantom.Albo dwie bukietowe z mniejszych np mont blanc , sundae frise,lub diamantino.Rozchodnika wysunełabym bardziej do przodu,bardzo ładny jest.
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
sarenka 13:52, 16 sty 2022


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Cześć Monika, chyba jeszcze u mnie nie byłaś więc tym bardziej witam
Monika83 napisał(a)
Ja bym dała tam hortensje bukietową,albo jedna z dużych limka albo magical moonolight lub frise melba a nawet phantom.Albo dwie bukietowe z mniejszych np mont blanc , sundae frise,lub diamantino.Rozchodnika wysunełabym bardziej do przodu,bardzo ładny jest.

Właśnie mont Blanca tam jedna rośnie ale jest mała jeszcze, wokół dużo miejsca jeszcze jest. Tylko nadal mi się wydaje że tam łyso byłoby.Rozchodnikow mam dużo, będę dzielić na wiosnę to może kilka tam dodadzą. Koniecznie muszę uprzątnąć ten fragment
Całą zimę z okna tarasowego na to miejsce patrzę
____________________
Magda W samym sloncu
Monika83 14:05, 16 sty 2022


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2973
No nie byłam i widzę że jesteś z okolicy wawy. Te kulki danica też bym dała do przodu. Jeszcze pasowałaby tam kalina eskimo jak
dla mnie ona jest najładniejsza ze wszystkich kalin i dorasta do 1,5 m wys.max .
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
Monika83 14:08, 16 sty 2022


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2973
Bo hortensja mont blanc jest tych mniejszych ona duża nie rośnie.
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
sarenka 14:41, 16 sty 2022


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Monika83 napisał(a)
No nie byłam i widzę że jesteś z okolicy wawy. Te kulki danica też bym dała do przodu. Jeszcze pasowałaby tam kalina eskimo jak
dla mnie ona jest najładniejsza ze wszystkich kalin i dorasta do 1,5 m wys.max .
No my z okolic jesteśmy, kilkanaście km nas dzieli

Mam tam posadzone dwie sztuki ( trzecia się nie przyjęła) ale w sumie to nie wiem czy na wiosnę odbija hakonechloe greeenchils.
Brakuje mi tam jakiegoś smaczka, co by długo przyciągało wzrósł w ciągu sezonu...Są hakone, dojdą rozchodniki, białe jeżówki,jedna boryka ( ona ma jakieś 40 cm wysokości)

Szklarnia miała być mniejsza, ale już widzę, że wezmę większą, teraz tylko skrzynie trzeba będzie przenieść gdzie indziej...
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 17:44, 16 sty 2022


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Dobra, wymyśliłam tak.
Z tyłu proso Northwind
Po środku coś co długo jest atrakcyjne dla oka
Po jednej stronie hortka mont blanc po drugiej coś co będzie równie niskie jak hortka- itea wirginijska ( pomysł od Justyny)
A przed to się zobaczy czy sesleria jesienna czy jeszcze rozchodniki się zmieszczą.
Tak więc szukam czegoś - na pniu co byłoby atrakcyjne dłużej...
Lilak krótko kwitnie,ale biorę go pod uwagę.
Może judaszowiec? Jaki?
A może klon palmowy? Orange dream?
Jak myślicie?


Chyba nigdy nie czekałam na wiosnę tak bardzo jak w tym roku...
____________________
Magda W samym sloncu
olciamanolcia 18:00, 16 sty 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 6903
sarenka napisał(a)
Justyna, jakbyś miała chęć mi pomóc to na stronie 562 mam takie miejsce między dwoma klonami które nie jest w sumie niczym konkretnym obsadzone. Tam jest glina, potrafi być dosyć wilgotno. To moja pierwsza rabata, najmniej udana.
Popatrzyłam u Ciebie na tą Itee i fajny to krzaczek. Myślałam też o kielichowych wonnym. Więcej pomysłów na to miejsce nie ma.
Obecnie rosną tam jeżówki i jedna mała biała hortensja,floks płożący, stipa.


Jestem
Odnośnie itei- w glinie bedzie jej ciężko. Ja tez mam pas gliny-na długości płotu-począwszy od derenia a skończywszy na kalinie-jest tam sama glina. Rosną w niej tuje, kaliny koralowe, wierzby hakuro i ...rozplenice. W samej glinie rośnie Hameln ale pod Black Beauty wykopałam głęboki rowek i dosypałam ziemi z lasu. kiedyś właśnie miałam tam iteę ale niestety-przesadziłam ja do ziemi piaszczystej i dopiero pięknie odbiła.
zawsze możesz wykopać glinę i w miejsce nasadzenie wsypać innej ziemi. Róże lubia glinę-może róże i trawy?

Ale skoro hortensja daje radę w tej glinie to ją zostaw- dosadz kilka i przemieszaj z trawami..
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
olciamanolcia 18:08, 16 sty 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 6903
sarenka napisał(a)
Dobra, wymyśliłam tak.
Z tyłu proso Northwind
Po środku coś co długo jest atrakcyjne dla oka
Po jednej stronie hortka mont blanc po drugiej coś co będzie równie niskie jak hortka- itea wirginijska ( pomysł od Justyny)
A przed to się zobaczy czy sesleria jesienna czy jeszcze rozchodniki się zmieszczą.
Tak więc szukam czegoś - na pniu co byłoby atrakcyjne dłużej...
Lilak krótko kwitnie,ale biorę go pod uwagę.
Może judaszowiec? Jaki?
A może klon palmowy? Orange dream?
Jak myślicie?


Chyba nigdy nie czekałam na wiosnę tak bardzo jak w tym roku...


Dla mnie to już zbyt dużo
Drzewa jako baza- bo juz ich raczej nie ruszysz -z resztą swietnie wygladaja w tym miejscu.
Ja bym pociągnęła w linii te miskanty co masz-to chyba Morning Light,miedzy klonami dałabym dwie hortensje, a przed nimi począwszy od tych kulistych roślinek posadziłabym -jak napisałaś , sleserię.
Jak się zmieszczą- wkomponuj te jeżówki- wykorzystaj co masz...
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
olciamanolcia 18:19, 16 sty 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 6903
sarenka napisał(a)
Tu jest drugi fragment gdzie nie mogę nic wymyślić. Po prawej stronie są borówki, po lewej przy siatce tuje, niedługo za płotem powlbudowang będzie dom. Myślałam o posadzeniu paru szczepinych grabow, a niżej jakieś trawy, jeżówki, szałwie,trawy
Właśnie szukam szklarni która z tyłu działki postawimy

Jeszcze donica przy tarasie będę miała do ogarnięcia ale to dopiero jak ona powstanie.

To proso Northwind podoba mi się i myślę że tam między klony posadzę.


Może zamiast grabów posadź gruszę Chanticleer. Przepiekne to drzewko-wiosna jest obsypana mnóstwem białych kwiatów a jesienią fantastycznie się przebarwia. Można kupić w wersji szczepionej jak i jako drzewko o pokroju stożkowatym-widziałam takie na jesieni w szkółce jak kupowałam ambrowce. Może wtedy między gruszami posadź proso-tylko ono dorasta do prawie 2m i może niezbyt fajnie wyglądać przy tych tujkach. Może zamiast prosa - trzcinniki -ja mam Karl Foerster-wcześnie startują i mają bardzo piękne kwiatostany przed nimi możesz posadzić jak piszesz szałwie omszoną bądź przetaczniki.
Albo taki zestaw:
tuja-grusza bądź jak chciałaś grab- i miedzy to perowska?
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
olciamanolcia 18:57, 16 sty 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 6903
sarenka napisał(a)

I Pissardi- dobrze wygląda? Nie ciąć?


Piękna śliwa
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies