Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Trzmielina - Euonymus

Pokaż wątki Pokaż posty

Trzmielina - Euonymus

kamil_360 09:29, 23 maj 2017


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 103
Gardenarium napisał(a)
Trzmieliny japońskie są bardziej wrażliwe na mróz. Mam u Babci Jasi i tam jak przemarznie, to opadają jej wiosną wszystkie liście i odbija z gałązek.

Oto ona







Witam,

Mam takie pytanie...jak odróżnić t. japońską od t. Fortunea?
Mam 3 okazy na pniu, dotąd myślałem, że jest to Emerald Gaiety, jednak faktycznie, gubi liście zimą/wiosną, a co więcej, zawiązuje kwiaty i owoce.
Po cenach (kosztowały ok. 45 zł/szt.) bardziej pasuje do nich E. Gaiety, ponieważ japońskie są dwa razy droższe....Nie wiem jak je odróżnić.
Wkrótce wstawię zdjęcia, póki co nie mam takiej możliwości.
____________________
Kamil Cel: podrasować własny ogród
lukkasia 09:10, 26 cze 2017


Dołączył: 24 lis 2015
Posty: 30
Kochani ratujcie,
Moja trzmielina na pniu Emerald Gold ma zwiędłe liście, praktycznie cała kula jest taka klapnięta. Jak tylko wrócę do domu po pracy zamieszczę zdjęcie mojej roślinki, ale widok jest dokładnie taki sam jak u Zagi na stronie 1 w wątku "Choroba trzmieliny"

zaga napisał(a)
Dziś zauważyłam, że dzieje się coś z trzmieliną. Nie wiem, czy to grzyb, czy to coś innego
Szkoda bo inne są ładne. Tfu, tfu, żeby nie zapeszyć


Trzmielina rośnie od kwietnia 2016, przetrwała zimę praktycznie bez okrywania, ładnie wypuściła świeże liście i zwiększyła objętość, wyglądała jak na zdjęciu nr 2, a tu teraz taki klops.

Nie mamy żadnego zwierzaka. Ostatnio trochę więcej padało, ale nigdy nie było takiego efektu. Żadnych plam, mszyc ani przędziorków nie zauważyłam. Rośnie w przepuszczalnej ziemia, od strony północ/wschód. Czy coś ją podżera? Jeszcze korzeni nie sprawdzałam.

Proszę pomóżcie mi ją uratować...
____________________
Pozdrowionka :) Lukkasia
lukkasia 10:52, 27 cze 2017


Dołączył: 24 lis 2015
Posty: 30
Zdjęcia zamieszczam prawidłowo w wątku "choroba trzmieliny". Liczę na Waszą pomoc.
____________________
Pozdrowionka :) Lukkasia
lukkasia 11:04, 27 cze 2017


Dołączył: 24 lis 2015
Posty: 30
W wątku: "Trzmielina - Euonymus" prosiłam o pomoc w uratowaniu trzmielin na pniu Emerald Gold. W ciągu kilku dni zwiędły jej liście, praktycznie cała kula jest taka klapnięta.

Trzmielina rośnie od kwietnia 2016, przetrwała zimę praktycznie bez okrywania, ładnie wypuściła świeże liście i zwiększyła objętość, wyglądała pięknie, a tu teraz taki klops.



Nie mamy żadnego zwierzaka. Ostatnio trochę więcej padało, ale nigdy nie było takiego efektu. Żadnych plam, mszyc ani przędziorków nie zauważyłam. Rośnie w przepuszczalnej ziemia, od strony północ/wschód.

Sprawdziłam korzenie i odkryłam pęknięcie pnia na wysokości tuż nad ziemią o długości kilku cm. Za radą koleżanki posmarowałem maścią ogrodową, zwinęliśmy w jutę i odgarnęłam korę, żeby był dostęp powietrza. Czy to jest przyczyna kłopotów?

Żadnych pędraków w ziemi nie znalazłam.

Proszę pomóżcie mi ją uratować
____________________
Pozdrowionka :) Lukkasia
dzika_roza 21:40, 02 lip 2017


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Ktora trzmielina lepiej sie nadaje do formowania w kule? Silver queen czy emerald gaiety?
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Sebek 09:44, 14 lip 2017


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
lukkasia napisał(a)
W wątku: "Trzmielina - Euonymus" prosiłam o pomoc w uratowaniu trzmielin na pniu Emerald Gold. W ciągu kilku dni zwiędły jej liście, praktycznie cała kula jest taka klapnięta.

Trzmielina rośnie od kwietnia 2016, przetrwała zimę praktycznie bez okrywania, ładnie wypuściła świeże liście i zwiększyła objętość, wyglądała pięknie, a tu teraz taki klops.



Nie mamy żadnego zwierzaka. Ostatnio trochę więcej padało, ale nigdy nie było takiego efektu. Żadnych plam, mszyc ani przędziorków nie zauważyłam. Rośnie w przepuszczalnej ziemia, od strony północ/wschód.

Sprawdziłam korzenie i odkryłam pęknięcie pnia na wysokości tuż nad ziemią o długości kilku cm. Za radą koleżanki posmarowałem maścią ogrodową, zwinęliśmy w jutę i odgarnęłam korę, żeby był dostęp powietrza. Czy to jest przyczyna kłopotów?

Żadnych pędraków w ziemi nie znalazłam.

Proszę pomóżcie mi ją uratować


Skoro jest uszkodzony pień to soki również nieprawidłowo krążą i dlatego roślina usycha. Nie wiem jak teraz wygląda, ale warto sprawdzić równiez bryłę korzeniową, czy nie ma w niej np. opuchlaków.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Sebek 09:46, 14 lip 2017


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
dzika_roza napisał(a)
Ktora trzmielina lepiej sie nadaje do formowania w kule? Silver queen czy emerald gaiety?


Ta druga ma drobniejsze liście i wolniej przyrastała (przynajmniej u mnie póki nie wymarzła ) - także ta pierwsza przy częstym cięciu powinna szybciej zostać kulką
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
dzika_roza 11:51, 14 lip 2017


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
dziękuję
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
kropka2003 10:22, 25 sie 2017

Dołączył: 15 maj 2017
Posty: 7
Witam.

Coś się dzieje z moją trzmieliną, wcześniej tego nie zauważyłam, ale po pewnym czasie zaczęła marnieć, jakby zasychała. Zaczęłam jej się przyglądać i na łodygach ma mnóstwo białych robaczków, chyba mszyc, tylko że teraz one są już chyba martwe, bo nie ruszają się. Czym mogę ją potraktować? w sensie pomóc, żeby oczyścić ją z tych robaków.
kropka2003 10:26, 25 sie 2017

Dołączył: 15 maj 2017
Posty: 7
tu zdjęcie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies