Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Doświadczalnia bylinowo-różana

Pokaż wątki Pokaż posty

Doświadczalnia bylinowo-różana

sylwia_slomc... 20:09, 14 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81927
Dokładnie o nią mi chodziło. Szkoda, że się wykłada, ale poobserwuję u Ciebie jak będzie w nadchodzącym roku w łączce, jeśli się poprawi to może bym się skusiła, bardzo mi się podoba
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Kokesz 21:11, 14 gru 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Ewa, pisałaś u mnie o calamintha nepeta.
Czy ona jest mocno niebieska, czy blado niebieska, bo szukałam trochę w naszych sklepach internetowych i wydaje mi się, że mają w większości białe odmiany albo bez odmianowe albo takie blade np Marvelette blue.

https://ogrodyziolowe.pl/3-oferta-ziol#/page-3

A może być jakaś niska kocimiętka np Nepeta recemosa Junior Walker?

PS. ten hyzop karłowy mi się podoba
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Waclaw 23:58, 14 gru 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Anda napisał(a)


Masz pewnie na myśli tą trawę



To Stipa calamagrostis 'Algäu'. Odmiana wyhodowana przez niemieckiego hodowcę Karla Partscha. Nie zauważyłam żadnych siewek. Minusem jest to, że się bardzo pokłada na rabacie w momencie kwitnienia. Jak tylko kłosy się otworzą tak jak na zdjęciu, wtedy się kładzie. Na fotce nie widać, ale ona jest podwiązana do kołka wbitego w środek kępy.
Posadziłam ją też w mojej mini-łączce i tam już jej nie podwiązałam, i leżała tam praktycznie cały czas. Chcę zobaczyć, jak będzie w przyszłym roku, bo na łączce była sadzona wiosną i pewnie była jeszcze za słabo ukorzeniona. A na rabacie pewnie jej po prostu za dobrze
Jeśli chodzi o plusy, to też ma takowe. Otóż na rabacie kłosy i zielone liście wypuszcza praktycznie do teraz. Kępa mocno przyrasta w obwodzie.

W łączce bardzo ładnie sprawdziło mi się proso rózgowate Shenandoah. Nawet się przebarwiło na czerwono i bardzo dobrze zniosło suszę. Stoi chyba do teraz


Tak jak Sylwii tak i mnie się ta trawa bardzo podoba. Zapisałem na liście "chciejstw"
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Anda 09:48, 15 gru 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33373
sylwia_slomczewska napisał(a)
Dokładnie o nią mi chodziło. Szkoda, że się wykłada, ale poobserwuję u Ciebie jak będzie w nadchodzącym roku w łączce, jeśli się poprawi to może bym się skusiła, bardzo mi się podoba



Waclaw napisał(a)


Tak jak Sylwii tak i mnie się ta trawa bardzo podoba. Zapisałem na liście "chciejstw"


Fajnie, ze trawka sie Wam spodobala. Gdyby sie nie pokladala, to bylaby perfekcyjna, bo wiosenne kepy rowniez sa przesliczne
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Waclaw 10:04, 15 gru 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Anda napisał(a)





Fajnie, ze trawka sie Wam spodobala. Gdyby sie nie pokladala, to bylaby perfekcyjna, bo wiosenne kepy rowniez sa przesliczne


Wbiję palik - podobnie jak Ty i po sprawie
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Anda 10:17, 15 gru 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33373
Kokesz napisał(a)
Ewa, pisałaś u mnie o calamintha nepeta.
Czy ona jest mocno niebieska, czy blado niebieska, bo szukałam trochę w naszych sklepach internetowych i wydaje mi się, że mają w większości białe odmiany albo bez odmianowe albo takie blade np Marvelette blue.

https://ogrodyziolowe.pl/3-oferta-ziol#/page-3

A może być jakaś niska kocimiętka np Nepeta recemosa Junior Walker?

PS. ten hyzop karłowy mi się podoba



Calamintha nepeta jest bardzo blado niebieska, blado fioletowa i biala. Znam odmiany Blue Cloud, Trumphator i Hadrian.

Niska kocimietke moge polecic odmiane Superba. Mam ja i jest naprawde niska. ok. 30-40cm. Bardzo szybko zaczyna kwitnac. Po trzech latach trzeba ja podzielic, bo rosnie kepowo i kepa sie poszerza. Ja po prostu wykopuje pol kepy a reszte zostawiam w glebie

Hyzop tez jest fajny. Znam tylko jedna odmiane karlowa, Hyssopus officinalis ssp. aristatus, rosnie do 30cm. Reszta ktora znam rosnie wyzsza, tak na 40-60 cm. Potrzebuje duzo slonca i bardzo przepuszczalne podloze, jak lawenda albo tymianek
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 10:18, 15 gru 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33373
Waclaw napisał(a)


Wbiję palik - podobnie jak Ty i po sprawie


Tak bedzie najlepiej

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Toszka 10:28, 15 gru 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Anda napisał(a)
(...)
Potrzebuje duzo slonca i bardzo przepuszczalne podloze, jak lawenda albo tymianek


Ja bym to inaczej ujęła - potrzebuje dużo słońca i nie znosi zastoin wody. Na glinianym podłożu doskonale rośnie pod warunkiem, że ma zapewniony świetny drenaż lub rabata jest wyniesiona (co sprowadza się do tego samego, czyli doskonałego odpływu nadmiaru wody)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Anda 10:37, 15 gru 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33373
Toszka napisał(a)


Ja bym to inaczej ujęła - potrzebuje dużo słońca i nie znosi zastoin wody. Na glinianym podłożu doskonale rośnie pod warunkiem, że ma zapewniony świetny drenaż lub rabata jest wyniesiona (co sprowadza się do tego samego, czyli doskonałego odpływu nadmiaru wody)


Oj Toszka, no tez napisalam, ze potrzebuje przepuszczalne podloze Ale dobrze, uscislilas i jest "jeszcze jasniej"
Przepuszczalne podloze w glinie mozna uzyskac dodajac grys kamienny, piasek gruboziarnisty na dno dolka lub mieszajac to z ziemia (np. w donicach).

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Toszka 11:09, 15 gru 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wiesz Ewo, uściśliłam, bo glina kojarzy się z nieprzepuszczalnym "tworem" i zazwyczaj z zółtym kolorem.
Dlatego czasami zwracam uwagę na nazewnictwo, bo ciężka gliniasta ziemia a glina to różne twory i jako podłoża dla roślin też różnie się zachowują.
I o ile ciężką gliniastą ziemię łatwo rozluźnić o tyle glina jest uparta i próby jej rozluźnienia mogą trwać latami.
Chodziło mi tylko o uściślenie ażeby nikogo nie zniechęcać do sadzenia niektórych roślin
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies