Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Przycinanie - kanty, brzegi trawnika, oddzielanie od rabaty

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - kanty, brzegi trawnika, oddzielanie od rabaty

Gardenarium 12:47, 15 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kora, kamyki, zrębki, węgiel brunatny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mamtu 15:34, 15 sie 2016


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Dziękuję.
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
kodomi 15:27, 25 sie 2016

Dołączył: 22 sie 2016
Posty: 5
Witam wszystkich. Jestem świeżynką i po obejrzeniu Waszych realizacji nieśmiało mam pytanie. Przeczytałam cały wątek i nadal mam wątpliwości czy trawnik przycina się pod kątem czy na równo (prosto w dół). Kojarzę tylko, że przy obrzeżach z kostki powinno się go wprowadzić pod kątem (skierować w stronę obrzeża), a jak przy rabatach bez obrzeża? Chodzi mi o samo wprowadzanie noża w darń, nie o kształt przylegającego rowka.
Gardenarium 19:27, 25 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przy rabatach bez obrzeża robisz jak chcesz i jak ci pozwoli gleba. Jeśli gleba ciężka, gliniasta i przycięta darń to prawdziwe "kobyły" że wyrywa się wielki kawał ciężkiej darni - to wtedy pod kątem, skraca to ten kawał.

A jeśli trawniczek delikatniutki to na pionowo tniesz i wybierasz leciutko.

Jak widzisz praktyka czyni mistrza i tylko u nas takie misterne porady otrzymasz. Wszak to tutaj po raz pierwszy pojawiła się instrukcja kantowania I takoż przyrząd do tego.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kodomi 08:24, 26 sie 2016

Dołączył: 22 sie 2016
Posty: 5
Gardenarium napisał(a)
Przy rabatach bez obrzeża robisz jak chcesz i jak ci pozwoli gleba. Jeśli gleba ciężka, gliniasta i przycięta darń to prawdziwe "kobyły" że wyrywa się wielki kawał ciężkiej darni - to wtedy pod kątem, skraca to ten kawał.

A jeśli trawniczek delikatniutki to na pionowo tniesz i wybierasz leciutko.

Jak widzisz praktyka czyni mistrza i tylko u nas takie misterne porady otrzymasz. Wszak to tutaj po raz pierwszy pojawiła się instrukcja kantowania I takoż przyrząd do tego.


Dziękuję! Pierwsze koty za płoty. U mnie generalnie ziemia ciężka, gliniasta i już teraz wiem, że była źle pod trawnik przygotowana. O dziwo nóż do cięcia darni posiadałam i aż wstyd się przyznać, ale kupiłam go do czego innego zupełnie i dopiero tutaj zobaczyłam do czego to służy. Myślałam, że to do wkopywania tych plastikowych obrzeży (nie tych falistych, ale takich prostych taśm z grubego PVC, jak te metalowe angielskie, tyle że "jak" tu robi różnicę). Mam je na części rabat, one nie wystają z trawy, są na równo z gruntem więc mam nadzieję, że kosiarka jednak mi ich szarpać nie będzie.

Generalnie cięłam na prosto, łatwo nie było ale bardzo źle też nie. Zrobiłam za duży rowek (za duży odstęp od kostki) ale inaczej nie szło nic zrobić. Nie wyszło mi idealnie, ale to mój pierwszy raz Sukcesywnie będę kontynuować...

Tak było przed:


A tak po (przed sprzątaniem jeszcze):



Gardenarium 08:30, 26 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bardzo dobrze. Moja szkoła

Nawet w Mai pokazywaliśmy nasz szpadelek http://tvnmeteo.tvn24.pl/magazyny/maja-w-ogrodzie,13/odcinki-online,1,1,2,0/ogrod-z-przebudowywanym-stawem,189.html
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaBawaria 21:04, 03 paź 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Borbetka napisał(a)
Wiecie może czy w Europie gdzieś można kupić to narzędzie elektryczne do kantów?

http://www.amazon.com/dp/B00004DTNH/ref=asc_df_B00004DTNH2436676?smid=ATVPDKIKX0DER&tag=dealt5598-20&linkCode=asn&creative=395093&creativeASIN=B00004DTNH


W Niemczech sa podobne urzadzenia. Wlasnie kilka znalazlam w necie.
____________________
Zapraszam na kawe
22:29, 03 paź 2016
Borbetka zobacz tutaj trochę drogie ale w Polsce

Tutaj dużo tańsze lub taka

Albo bardziej ręczne tutaj

Można poszukać w necie wpisz obrzynarka lub krawędziarka do trawnika w wyszukiwarce a coś tam na pewno będzie
Borbetka 07:56, 04 paź 2016


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Monia, dziękuję za informacje. Napisałam u siebie.
____________________
borówcowy wizytowka
kartoflisko 12:32, 19 paź 2016

Dołączył: 19 paź 2016
Posty: 8
A czy ktoś z tu obecnych forumowiczów zastosował u siebie obrzeża do trawników typu Rim bord ??? Zastanawiam się nad kupnem i założeniem takich u siebie w ogrodzie.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies