Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Pszczelarnia 11:54, 29 gru 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Dzień Dobry, Gruszko i Haniu!

Tytuł wątku, cytat z Tatarkiewicza w podpisie - jak mogłam tu nie trafić? I czytam, że byłam przez Ciebie czytana.

Niesamowity jest Twój dom - jak w Szwecji. Taras marzenie. Aż się chce wypoczywać na nim. Piec do ogrzania i samowar też widzę (to moje marzenie).

Ogród pięknie i nadzwyczaj szybko Ci rośnie. Na początku pomyślałam - ależ płasko dookoła aż doczytałam, że to jednak Pogórze Sudeckie i Szklary. I wtedy dojrzałam pofałdowania w krajobrazie na horyzoncie.
Ciekawie wygląda to kłębowisko ogrodów dookoła, bo jeszcze żadnych granic nie widać.
Jak poradziłaś sobie z zasłonięciem słupów u sąsiadów? Co rośnie jako antidotum?

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gruszka_na_w... 12:07, 29 gru 2015


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Gabriela napisał(a)


Aż się wzruszyłam i jakie to miłe czytać, że i moje ogrodowe rozterki były Twoimi. Przeczytałam i obejrzałam historię budowania Twojego ogrodu, styl którego rzeczywiście jest bliski mojemu sercu i estetyce. Rabaty bylinowe rosną szybko i szybko dają dobre efekty, mimo że są pracochłonne. Dobrze podeszłaś do kompozycji ogrodu, budujesz jego szkielet, sadzisz drzewa i krzewy, żywopłoty, są kolory.
W porównaniu do sąsiadów - tylko Ty masz już ogród, a jak to będzie za parę lat? .
Ciekawa jestem, czy planujesz obsadzenie domu pnączami, byłoby malowniczo.


Moja radość nie ma granic. Taki gość ))))dziękuję za słowa otuchy. Sąsiedzi chyba pozostaną przy trawnikach ograniczonych tujami. Strasznie się boją drzew i dłubania w ziemi. A mnie cieszą wizyty dzieci z sąsiedztwa poprzedzone pytaniem: "czy można obejrzeć jabłuszka na drzewie i zobaczyć ogórka?"
Nad pnączami intensywnie myślę. Kusi mnie hortensja pnąca od frontu. Przy tarasie mam posadzony wiciokrzew. Pod ścianami są pnące róże. Też chciałabym wtopić dom w roślinność. Inspirowałam się Twoim tarasem. )))))
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gabriela 12:21, 29 gru 2015


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Czyli będzie dom w pnączach.
Fajne te dzieciaki, które chcą zobaczyć jak rośnie jabłuszko, a jak ogórek. To by znaczyło, że z ciągotami do natury i przyrody człowiek się rodzi, tylko potem gdzieś to zanika i pojawia się wstręt do liści i robali.
Jak sąsiedzi zobaczą Twój ogród, to mogą zechcieć mieć podobny, albo przynajmniej jedną taką kolorową rabatę.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Gruszka_na_w... 12:28, 29 gru 2015


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Pszczelarnia napisał(a)
Dzień Dobry, Gruszko i Haniu!

Tytuł wątku, cytat z Tatarkiewicza w podpisie - jak mogłam tu nie trafić? I czytam, że byłam przez Ciebie czytana.

Niesamowity jest Twój dom - jak w Szwecji. Taras marzenie. Aż się chce wypoczywać na nim. Piec do ogrzania i samowar też widzę (to moje marzenie).

Ogród pięknie i nadzwyczaj szybko Ci rośnie. Na początku pomyślałam - ależ płasko dookoła aż doczytałam, że to jednak Pogórze Sudeckie i Szklary. I wtedy dojrzałam pofałdowania w krajobrazie na horyzoncie.
Ciekawie wygląda to kłębowisko ogrodów dookoła, bo jeszcze żadnych granic nie widać.
Jak poradziłaś sobie z zasłonięciem słupów u sąsiadów? Co rośnie jako antidotum?


Miałam Ewo przyjemność zamienić z Tobą słówko podczas Twojej wizyty w szkółce u Państwa Studniewskich. Wracałaś wtedy z Anglii ) Podzieliłaś się wtedy swoją refleksją, że tworzenie ogrodu od podstaw jest łatwiejsze niż porządkowanie starego. Trochę mnie to pokrzepiło
Na osi widokowej słupa są posadzone w trójkącie trzy świerki serbskie, a w ich pobliżu świerk kłujący.Z poziomu ścieżki słup jest już przysłonięty, przy zerkaniu przez okno wzrok przyciągają kolory.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:33, 29 gru 2015


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Gabriela napisał(a)
Czyli będzie dom w pnączach.
Fajne te dzieciaki, które chcą zobaczyć jak rośnie jabłuszko, a jak ogórek. To by znaczyło, że z ciągotami do natury i przyrody człowiek się rodzi, tylko potem gdzieś to zanika i pojawia się wstręt do liści i robali.
Jak sąsiedzi zobaczą Twój ogród, to mogą zechcieć mieć podobny, albo przynajmniej jedną taką kolorową rabatę.

Żywię się taką nadzieją, że smętność pustych trawników obsadzonych niebieskimi trampolinami wkrótce zniknie z zasięgu wzroku ) Tuje sąsiadów traktuję jako przyszłe tło dla moich krzaczorów. Na rabatach w granicach działki powtykałam co kilka metrów wyższe drzewa, dla złamania monotonii i uzyskania słynnego trzeciego wymiaru.
Myśl o tym: co? kto? zabija w dzieciach ciekawość świata- dość często mi towarzyszy.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
ewsyg 12:34, 29 gru 2015


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11585
Witaj Haniu po raz drugi. Z przyjemnością przeczytałam Twoją relacje. Jesteśmy w podobnym wieku. My też wzięliśmy się za budowę domu a ja za tworzenie ogrodu. Fajnie już masz, że możesz cieszyć się nowym domkiem i ogrodem. U nas jeszcze troszkę to potrwa. Lubisz rośliny kwitnące tak jak ja. Będę zaglądać Pozdrawiam cieplutko
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
Karol99 13:24, 29 gru 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Witaj. Przeczytałem czły wątek, ogród w ciągu paru lat niesamowicie się zmienił. Fajnie, że sadzisz rośliny na rabatach, a nie chaotycznie na trawniku. Bardzo mi się podoba zestawienie śliw z żółtolistnymi pęcherznice, obie rośliny pięknie się wzajemnie podkreślają. Dojrzałem też, że masz dużo roślin Ogrodowiskowych Będe zaglądać i kibicować w udoskonalaniu ogrodu.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Pszczelarnia 13:32, 29 gru 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Pamiętam i przypominam sobie. Ależ mały ten świat. A ja rozmawiałam wtedy z p. Dorotą.


Idę czytać o świerku kłującym.


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gruszka_na_w... 14:50, 29 gru 2015


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Pszczelarnia napisał(a)
Pamiętam i przypominam sobie. Ależ mały ten świat. A ja rozmawiałam wtedy z p. Dorotą.


Idę czytać o świerku kłującym.



)))))) Tak właśnie było. Masz świetną pamięć.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 14:56, 29 gru 2015


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Karol99 napisał(a)
Witaj. Przeczytałem czły wątek, ogród w ciągu paru lat niesamowicie się zmienił. Fajnie, że sadzisz rośliny na rabatach, a nie chaotycznie na trawniku. Bardzo mi się podoba zestawienie śliw z żółtolistnymi pęcherznice, obie rośliny pięknie się wzajemnie podkreślają. Dojrzałem też, że masz dużo roślin Ogrodowiskowych Będe zaglądać i kibicować w udoskonalaniu ogrodu.

Z takim kibicem, to sama przyjemność pracować ogrodowo. )
Własnie dla upamiętnienia tych zmian założyłam ten wątek. Lektura Ogrodowiska pozwoliła mi uniknąć kilku podstawowych błędów: np. sadzenia po jednej sztuce drobnych roślin,robienia kamiennych różańców, sadzenia w trawniku. najbardziej zapamiętałam lamenty "świeżych" posiadaczy domków jednorodzinnych z powodu konieczności koszenia wielkich połaci trawnika. Fascynowało ich to tylko w pierwszym roku. Później kojarzyło się z odrabianiem pańszczyzny. Trawnik zlikwidowany jest do minimum. To najbardziej kosztowny i pracochłonny element ogrodu.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies