Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Ściółkowanie - kora w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ściółkowanie - kora w ogrodzie

zbigniew_gazda 16:58, 08 cze 2011


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11152
Sebek napisał(a)

Szukałem szukałem i znalazłem wątek na temat kory. Zrobiłem rabatkę i można powiedzieć że jest obsadzona. Ale czekam z korą bo ciągle pokazują się chwasty które np. co tydzień usuwam. Napiszcie jakie macie doświadczenia. Czyli usunąć jeszcze raz chwasty , nasypać kory (jestem za opcją kora drobniejsza) i mieć nadzieję że ona zatrzyma inwazję chwastów ?

Zbyszku - teren pod korę musi być odchwaszczony w zupełności
U mnie tam gdzie była tylko ziemia plewiłem może 5 razy, a tam gdzie kiedyś był trawnik i nie był aż tak dokładnie zdjęty plewię raz na tydzień - także różnica ogromna.
Ja używam grubszej kory, ale drobna też jest OK. Jeśli będziesz tam chciał jakieś byliny lub drobne rośliny to drobna będzie lepsza. Grubsza natomiast chyba bardziej pasuje do większych krzewów.


Sebku nie napisałeś podstawowej wiadomości. Czy na rabatkę gdzie był dawniej trawnik położyłeś korę już czy nie . Jeszcze raz napiszę - czy ma ktoś doświadczenie takie , że kora zatrzymuje wzrost chwastów zdecydowanie i w miejscu gdzie miał trawnik np. po miesiącu czasu położył korę. Interesuje mnie jak sprawa wygląda praktycznie.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Sebek 17:24, 08 cze 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
No w sumie niewiele napisałem ale powtórzę. Tam gdzie był nieusunięty do końca trawnik chwasty będą rosnąć o wiele bardziej niż na wyczyszczonej ziemi.
Kora zatrzyma na pewno rozwój chwastów o ile wcześniej zostały usunięte. Jednak jeśli warstwa kory jest gruba to na pewno chwasty nie rosną, a prawie nie ma ich w ogóle. Danusia stosuje 80l/m2 - taka warstwa jest akurat.
U siebie jak kładłem korę w miejsce gdzie był trawnik nadal wyrastają mi pojedyncze kiełki, bo korzenie nie zostały do końca usunięte. Tam gdzie miałem wyplewione chwasty to rzadkość. Tak to wygląda u mnie - nie wiem jak u innych.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
GrzegoSz 12:38, 22 cze 2011

Dołączył: 13 maj 2011
Posty: 15
Pod jakie rośliny można dawać korę?
Czytałem, że kora zakwasza ziemie i z tego powodu jest dobra pod różaneczniki i iglaki.
Ale czy nadaje się pod każde roślinki ?
____________________
Chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się, Chcesz być szczęśliwy jeden rok - wyjdź za mąż, Chcesz być szczęśliwy całe życie - załóż ogród.
Sebek 21:04, 22 cze 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
GrzegoSz napisał(a)
Pod jakie rośliny można dawać korę?
Czytałem, że kora zakwasza ziemie i z tego powodu jest dobra pod różaneczniki i iglaki.
Ale czy nadaje się pod każde roślinki ?

U siebie ma pod różnymi - - pęcherznicami, berberysami, hostami, wierzbami, hortensjami i iglakami - i rosną dobrze - nic im się nie dzieje.
Raczej nie można nią ściółkować roślin lubiących odczyn zasadowy lub obojętny typu róże, ale z zastosowaniem odpowiedniego nawożenia można je hodować z powodzeniem - tak jak Alinka(alinak)
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 01:06, 26 cze 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W ogrodach stosujemy korę jako ściółkę na całym ogrodzie wyłączając róże, które ściółkujemy próchnicą odkwaszoną lub kompostem. Kora powinna byc przekompostowana, nie świeża. ponieważ zabiera azot z gleby.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 14:05, 04 lip 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Moja opinia jest taka, że ściółkowanie rabat bylinowych korą absolutnie niedobrze wygląda. Danusia polecała torf odkwaszony i tak jest lepiej, wygląda delikatniej.

Kiedyś wyściółkowałam korą rabatę różaną (bo ktoś mi poradził) i to był widok przerażający optycznie. I róże bardzo cierpiały.

Zbyszku - ja też miałam taki problem zrobiłam rabatę w miejscu zachwaszczonego, zdegenerowanego trawnika. Przekopywałam widłami, potem grabie i jeszcze raz widły poszły w ruch i jeszcze tzw. oskarek, bo kamieni mnóstwo (a i mniszek głęboko się palowym korzeniem korzeni). Potem dołożyłam dobrej ziemi i czekałam miesiąc. Sukcesywnie plewiłam i ciągle tę ziemię jak ciasto wyrabiałam. Następnie, czyli po miesiącu, po opadach deszczu posadziłam krzewy i wyściółkowałam, i jest dobrze. Zamieszczę zdjęcie tego fragmentu.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 14:57, 08 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To wszystko zależy też jak jest ta kora. Czasem to wygląda bardzo "śmieciowato". Takiej nie kupujcie. Powinna być przekompostowana o jednolitym wyglądzie, bez gałęzi.
Ja jestem pozytywnie nastawiona do kory, ale ładnej i nie dla róż. Różom lepiej będzie pod kompostem, rozłożonym obornikiem krowim lub próchnicą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:06, 20 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
magja_ napisał(a)


Danusiu, skoro cisy nie lubią kwaśnej ziemi, to jak się zachowują po podsypaniu korą sosnową? Chyba dają radę, jak widzę po Twoich dziełach?


Można ściółkować korą, ona nie zakwasza gleby tak głeboko i w takim stopniu, żeby to szkodziło. Byliny też się ściółkuje korą.


A czy ja mogę też jeszcze coś dodać? o ph oczywiście
Przekompostowana kora ma odczyn obojętny a świeża - lekko kwaśny, ale świeża w trakcie rozkładu pobiera azot z gleby - niewiele ale zawsze.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EkspertLeroy... 19:30, 20 lip 2011

Dołączył: 07 lip 2011
Posty: 82
Witam,
Podczas leśnych spacerów warto jest zbierać do worków leśną ściółkę - zwykle ma mocno kwaśny odczyn. W ogrodzie formujemy z niej stosy i przeżucamy parę razy. Dodajemy ją do substratów o odczynie zasadowym. Jako dodatek ma też właściwości spulchniające. Zastępuje torf, który przewyższa nawet swoimi zaletami.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Gardenarium 21:40, 20 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A czy można z lasu zabierać ściółkę? Nie jestem pewna.
Ściółkę (mech, igły itp) czy korę?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies