Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rabata pod oknem

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabata pod oknem

isia33 00:07, 15 maj 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 1451
W najbliższym czasie mam wyznaczyć granice rabat i posiać trawę. Największy problem stanowi rabata pod oknem, nie mam na nią pomysłu.



Myślałam o czymś takim, ale nie jestem do tego przekonana (stożki cisowe, kule bukszpanu, coś na pniu?, żurawki, trzmielina jako wypełnienie i ekran z bukszpanu):




Albo tak - zamiast kuli na pniu jakiś krzew, np. pięciornik Red Robin, kwitnie przez całe lato.


Ta rabata jest połączona z rabatką na granicy trawnika i kostki, na której będą same bukszpany.



Co o tym sądzicie? Nic innego nie chce przyjść mi do głowy, a to jest najbardziej reprezentacyjna część ogrodu.
____________________
Iwona Raczkujący ogród Iwony
monteverde 00:14, 15 maj 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
pusto)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
isia33 00:18, 15 maj 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 1451
Na rabacie czy w głowie?
____________________
Iwona Raczkujący ogród Iwony
isia33 00:19, 15 maj 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 1451
Jeżeli na rabacie to wyjaśniam, że to dopiero początek. Wzdłuż ogrodzenia będą rabaty.
____________________
Iwona Raczkujący ogród Iwony
hanka_andrus 07:06, 15 maj 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Zakładasz bukszpany wzdłuż ,może jedna kulka pod oknem jako kontynuacja?
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
isia33 08:50, 15 maj 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 1451
Pod oknem planuję 3 kulki wokół stożka.
____________________
Iwona Raczkujący ogród Iwony
hanka_andrus 09:23, 15 maj 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
i koniecznie jakiś kolor i rozjaśnienie
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
hanka_andrus 09:25, 15 maj 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Może ja mam zwichrowane pojęcie ,ale poszłabym w różowe fiolety+ biel, nie gryzłoby się z kolorem kostki.Ona z czasem zszarzeje,ale i tak będzie dominować.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Sebek 10:38, 15 maj 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Na pewno bukszpany oddzieliłbym od przyszłego trawnika np. ekobordem albo czymś co będzie będziesz używać na obrzeża. Powinno to być proste na równi z kostką. Kule rozstawić równomiernie i wysypać żwirek lub korę. Coś jak w ogrodzie minimalistycznym
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 10:38, 15 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rabata jest generalnie ok, tylko zamiast stożka przy schodach dałabym formę pienną, właśnie tą co jest na lewo. Te kulki 3 pod tym jest ok.

3 stożki na zakręcie jest ok.
Co do pięciornika to że może i kwitnie to i prawda, ale osobiście nigdy w żadnym ogrodzie nie posadziłam żadnego pięciornika, bo uważam, że jest "śmieciowaty" (tych co je lubią przepraszam - to tylko moje zdanie), poza tym dostaje mączniaka czy coś podobnego i w żadnym ogrodzie nie wygląda tak jak na zdjęciach.
Nawet niewielka hortensja ogrodowa sadzona jako roślina sezonowa będzie ładniej, chyba że to skwar to wtedy co innego, małego i rozłożystego. Np. choina kanadyjska Jeddeloh. Jasna zieleń i ładne igiełki, miękki pokrój.

Jako wypełnienie bliżej domu żurawka Citronelle, a brzegami wał z pachysandry.
Wtedy obwódka chyba nawet niekonieczna, bo się nie zmieści.
A jak tylko żurawka to daj obwódkę z bukszpanu.

Kształt tej rabaty może być także "ćwiartką" koła zachodzącą tylko za róg domu, żeby te stożki się zmieściły, a wzdłuż ścieżki nie musi być i schodzi wtedy do krawędzi schodów.

Jeśli dalej no to nawet bym poszerzyła przy ścieżce.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies