Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Pokaż wątki Pokaż posty

Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Makusia 08:54, 12 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Maj....

Konwalie:




i niezapominajki...a róża na pniu ma już pąki.



I jeszcze jedno- czy ktoś potrafi zidentyfikować "to coś"??? Problem z zimy- w mieszkaniu łaziło i fruwało mi tego sporo, obecnie na szczęście nie zaobserwowałam. Zauważyłam zależność z drewnem kominkowym, ale może się mylę...


____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Agania 15:03, 12 maj 2016


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Śliczny dom i ramy ....za chwilkę będziemy nie tylko podglądać, ale sie zachwycać
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Makusia 22:58, 12 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Cześć Agania. Cieszę się, że zajrzałaś do mnie i powiem Ci, że moje rodzinne strony, to gdzieś bliżej Łapanowa
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
AnnaCh 10:26, 13 maj 2016


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Cześć Wpadłam na szybko się przywitać
Fajnie, że jest ktoś z okolicy Skąd dokładnie jesteś?
A ogrodem się tak nie przejmuj, ja robię powoli i do celu Trafiłaś w dobre miejsce, forum jest pełne życzliwych ludzi i nawet zimą jak nie ma co robić, to chociaż wirtualnie kawę ze sobą pijemy
Mam nadzieję, że my kawki napijemy się w realu, zapraszam oczywiście
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Makusia 10:35, 13 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Cześć
Bujny- prawie Piotrków.
Że trafiłam w dobre miejsce, to wiem- niesamowite wręcz. Oj zima, to rzeczywiście fatalny czas- ja uwielbiam wiosnę. Wiesz u mnie, to pomysł ogrodu dopiero kiełkuje- zawsze chciałam dużo trawy bez rabat, skalniaczków itp., a potem trafiłam na ogrodowisko- najpierw zupełnie przypadkiem, z jakiegoś linku, później zaczęłam wpisywać w wyszukiwarce szukane hasło z dodatkiem "ogrodowisko", bo to skarbnica wiedzy. Kolejno zaczęłam śledzić watki- oczywiście w pierwszej kolejności te z okolicy- pozostałaś jedyna na placu boju z PT

No i stało się! Chcę rabaty, kwiaty, żurawki, hortensje Chcę ogród, a nie trawnik. A fakt jest taki, że nie mam ani wizji, ani pomysłu- potrzebuję wsparcia, rady, podpowiedzi osób, które mają zdecydowanie większe doświadczenie i wyczucie. Wyczucie- słowo klucz- uważam, że w ogóle go nie mam ;(
Ale w ziemi grzebać uwielbiam i uważam, że nic tak nie odpręża
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
AnnaCh 10:55, 13 maj 2016


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
No to ja prawie pod Bujnami pracuję
Ostatnio byłam tam po tuje 'Golden Tuffet' w szkółce u Was

Marta ja też uwielbiam grzebac w ziemi, żebyś Ty widiała jak właśnie wyglądają moje ręce i paznokcie Aż wstyd normalnie, ale też mnie to bardzo relaksuje Jak się wkurzę, to chwasty nie mają szans
Ogrody Ogrodowiskowe są piękne, ale pamiętej, że przede wszystkim to Tobie ma się podobać, no i nie wszystkie musza być takie same, czyli bukszpany kulki, trawy itd... Piękne są, ale jest wiele innych cudnych też roślin. No to jesteśmy dwie z okolicy, Anita ostatnio wypadła, ale jest trochę dziewczyn z Łodzi i okolic. Ostatnio na targach na zamku w Bykach widziałam się z Renią z Radomska
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Makusia 11:31, 13 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Hmm...nawet się domyślam w której szkółce byłaś (pomijając fakt, że chyba jest tylko jedna -bardzo lubię tego Pana
Tzw. Rolszansy są świetne- nie opuściłam żadnych, choć mam wątpliwości co do profesjonalizmu niektórych Oferentów...
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Toszka 15:52, 13 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
na początek musisz narysować plan ogrodu z zaznaczeniem drzew, tarasu, ścieżek, kierunków świata i wszystkich elementów stałych. Bez tego żadne doradztwo nie ma sensu, bo nikt nie jest wróżbitą.
Kolejna kwestia to wybór stylu.
Następnie poznanie i wzbogacenie macierzystej gleby.
Wytyczenie rabat i przygotowanie podłoża.

I podstawowa sprawa gotowość na zmiany
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Makusia 15:58, 13 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Witam Toszka: dzięki bardzo
glebę poznałam aż za dobrze. Glina. Można lepić garnki. Przy upale skorupa, że kurz się unosi, przy deszczu ryż można uprawiać.
Styl- nie wiem. Wiem co mi się podoba jeśli chodzi o rośliny ogólnie, ale nie potrafię ich połączyć i mam tego pełną świadomość. Robię taki mikser, że ble!
Plan z zaznaczeniem wszystkiego przygotuję przez weekend. Spróbuję też "zwymiarować" rabaty, choć zdecydowanie umysłem ścisłym nie jestem.
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Toszka 21:53, 13 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Nad ziemią trzeba popracować, wzbogacić ją w materię organiczną - bez tego płonne nadzieje i szkoda pieniędzy na rosliny.
Radzę zacząć od masowej produkcji kompostu, zaopatrzenia się w duże ilości obornika, mączki bazaltowej, kory. Dzięki tym dodatkom rozluźnisz ziemię, dasz jej powietrza, spulchnisz, że nie wspomnę o pobudzeniu jej do życia. To pierwszy zasadniczy etap, który jeśli pominiesz będzie niemal niemożliwy, a na pewno bardzo trudny do nadrobienia...i zajmie lata
Styl sama musisz określić - nie da się, no po prostu nie da czegokolwiek doradzać, póki właściciel sam nie wie czego chce. A i postępu prac, ów właściciel nie będzie widział i frustracja gotowa....
Na początek musisz zacząć od planu ram ogrodu - żywopłot i większe drzewa, krzaki. Mając ramy=ściany mozesz dalej meblować Na poczatek przemyśl co chcesz osłonić/zasłonić po za ogrodem, czyli czego nie chcesz widzieć ty i czego nie chcesz aby widzieli sąsiedzi, przechodnie.
Frustrujace jest sugerowanie nasadzeń bez wcześniejszego planu i patrzenia na ogród kompleksowo.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies