Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Pokaż wątki Pokaż posty

Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Makusia 22:03, 19 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Aniu masz rację
Ty to wiesz, i nawet ja to wiem ALE no co ja teraz zrobię? Murek musi zostać.
Co masz na myśli mówiąc, że mam to rozrysować? Wytłumacz mi tak łopatologicznie
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Toszka 14:39, 20 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Makusia napisał(a)
Wiem, wiem...trawa...koparka przejechała po niej 7 razy. Poza tym były wykopy w poszukiwaniu kabli energetycznych zasilających domofon i bramę....

Kółko= wiąz
żółte linie= rabata
czerwona linia= kamyczki i docelowo ciuradełko.

CO MYŚLICIE?



Marto, jaki wiąz ma tam rosnąć?
I dwa - czy jest sens inwestować w ciurkadełko w miejscu w którym przebywać będzie się jak najmniej? I moje drugie spostrzeżenie - pisałaś, że ogród z zalozenia ma być bardziej naturalny, lekko rozwichrzony i chcesz robić żwirownię na samym wejściu? Widzę brak konsekwencji

A z rozrysowaniem planu chodzi o to, aby to zrobić nie na mapie, na której już jest coś naćkane, a na czystej kartce nanieść dom i inne elementy stałe. Będzie czysto i przejrzyście

Kolejna sprawa - na SAMYM POCZĄTKU przemyślałabym co na tym podwyższeniu zrobić/posadzić. To jest element kluczowy, który będzie narzucać kanon frontu. Bez rozwiązania tego "problemu" nie ma co startować z planami na reszcie ogrodu. Niezaprzeczalnie zrobiliście sobie wielkie "kuku", które bez prężnego nawadniania będzie wyspą uschniętych trupów. Dodam jeszcze dziegciu - skalniak to nie jest, bo skalniak zaczyna się tworzyć od osadzenia jako fundament kamieni, na których osadza się inne kamienie PIONOWO, tak by powstały pionowe szczeliny, w których to w naturze rosną skalne/górskie rośliny
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Makusia 15:14, 20 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Toszka,
wiąz camberdownii.
Ciurkadełko planowałam w przyszłym roku- to luźna myśl, natomiast co do braku konsekwencji- dostrzegam ale powiem szczerze- przejrzałam taką ilość ogrodów/wizytówek, że po prostu to miejsce idealnie mi chodzi po głowie jako "wiąz i curkadełko", a ciurkadełko musi być na żwirku/kamyczkach (chyba). Byłoby to jedyne miejsce bardziej "pod linijkę", i co ciekawe- jak nad tym myślę, to chyba jedyne, które w ogóle jakoś mi się układa w głowie.
Generalnie to, co mi się układa, to (nie będę oryginalna), to hortensje, trawy, trochę róż, lawenda, a w cieniu: rododendrony, hosty i żurawki. Chciałabym to powtarzać w całym ogrodzie.

"Skalniak"- powiem tak- ja od urodzenia mieszkam w domu z ogrodem. Tam, skąd pochodzę, na wszelkiego rodzaju nasadzenia mówi się "skalniak" (może dlatego, że to prawie góry?). Nie istnieje pojęcie "rabata". Tak mi to weszło w krew, że nawet pisząc tutaj muszę się pilnować, żeby nie używać tego pojęcia myśląc o rabacie. Tak to się robiło u mnie w domu- kolorowo, 20 roślinek, a każda w innym gatunku- to byłyby jakieś herezje 10 takich samych i to "w kupie". Tak te rośliny kupowałam na początku- w zasadzie to jeszcze do niedawna- jedną taką, jedną sraką, ta ładna, ta fajna, ta na niebiesko, ta na żółto.... Mój ogród, to nie tylko kwestia mentalnego przestawienia sobie paru rzeczy w głowie, ale też zmiany tego, co wdziało się przez kilkanaście lat (takie porównanie: to jak rozwód na wsi-nie do pomyślenia).

Wszystko, co rośnie teraz na tym "skalniaku" (rabata na podwyższeniu) rosło tam od początku, tyle, że wcześniej wyglądało to tak:

potem wyglądało tak, jakby rośliny były w więzieniu (już po postawieniu murku), a obecnie wrzuciliśmy tam 16 ton ziemi i posadziliśmy te same rośliny. Najpierw było "wow" i nawet mi się podobało, a potem....potem poznałam Ogrodowisko...i mi się nie podoba.

Czuję się jak dziecko we mgle, i to naprawdę jest określenie, które oddaje sytuacje. Mówicie: trzeba to i to, najpierw ramy, rozrysuj, pomyśl- nikt tego za Ciebie nie zrobi.
Jasne, że nie, tylko mnie przerasta nawet naniesienie w skali na czystą kartkę domu, rabat, ścieżek, bo jak zaczynam, to się okazuje, że proporcje w ogóle nie są zachowane.
Ale się wyżaliłam...
Dziewczyny, ja muszę nadać temu ogrodowi jakiś kształt w tym roku. W maju mam Komunię Pierworodnego- nie chcę się wstydzić. Coś robię, ale jak sobie nie radzę, to zwyczajnie proszę o pomoc. Nie udaję, że się znam. Ja to lubię, ale specjalistą nie jestem, więc pytam specjalistów
Służę za to pomocą w innej dziedzinie (gdyby ktoś chciał się rozwieść na przykład
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
anbu 19:49, 20 maj 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Marto a ja myślę, po mocnych słowach które padły już że Twój ogród ma ogromny potencjał. Tylko teraz trzeba mądrze działać
____________________
Ania Ogród Ani :)
Toszka 20:34, 20 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
No dobrze, ale ta rabata (korona dorasta do 8m szer) jest wielka. Co chcesz tam dosadzić? Masz jakiś pomysł, plan co do wiąza skomponować? Jakieś typy roslinne?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
AnnaCh 00:10, 22 maj 2016


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Ty niedobra ludziom w rozwodach chcesz pomagać

Ja bym tam nie robiła ciurkadełka
Po co Ci z przodu? Zrób sobie z tyłu, przy tarasie
Więcej może napisze jutro, bo dziś padam na twarz i ledwo piszę na klawiaturze

P.S. Po tej fotce widzę, że z pracy ma Cię jeszcze bliżej niż myślałam
____________________
Ania - Malutki pod lasem
KasiaW76 07:42, 22 maj 2016


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 1889
piekny dom i teren, a możliwości milion... Laweczka ta biala urocza

Ciurkadelko w tamtym miejscu - nie.
____________________
Kasia - Uczę się być „ogrodniczką„ więc popełniam błędy!
Makusia 09:25, 22 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Aniu czyżbyś pracowała w znienawidzonym miejscu?! Czyżbyś?

Aniu, Kasiu- Dzięki za sugestie- ciurkadełko z przodu odpuszczam za Waszą radą, czyli osób, które w przeciwieństwie do mnie mają wizję

Toszka
Chciałam wiąza prowadzić bardziej w dół niż w klasyczny parasol. Typy roślinne koło wiąza- rabata jest od wschodu, więc myślałam przede wszystkim o obwódce- albo z bukszpanu albo z trzmieliny. Mam takie wyobrażenie, że bukszpany łatwiej utrzymać w ładzie. I skoro nie ciurkadełko tam, to chyba byłoby to tyle tej raby- wiąz w zasadzie solo-soliter.
Po prawej od bramy (tam, gdzie śmietniki i dwa kółka) jestem na etapie zrywania darni- chce te kółka jakoś wkomponować w całość, bo to znowu ten sam modus operandi: najpierw- achy i ochy, a teraz ble i fe! Tam chciałam posadzić Rh i trawy, do kółek (nie chcę ich likwidować) funkie lub żurawki (kółka byłyby "plamkami" na rabacie). Nie mam wizji "brzegów" tej rabaty.

Dzisiaj podejmę nierówną walkę z rozrysowaniem wszystkiego na czystej kartce...Oby nie było walkoweru
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Makusia 09:29, 22 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
PS. Podwyższenie już mnie pokonało. Stoi sobie, patrzę na niego...i nie robię nic. Bo nie wiem co. Wyszłam z założenia, że najpierw zainwestuję swój czas w darń i jej zrywanie oraz ulepszanie ziemi. Może między czasie wpadnę na pomysł co do rabaty, lub- co bardziej prawdopodobne- Wy się zlitujecie i coś wymyślicie, podpowiecie
Póki co rośną tam roślinki bez ładu i składu. Ale wykopać je i nie wiedzieć, co dalej z nimi zrobić, to zbrodnia.
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Toszka 11:41, 22 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Martuś, wiąz sam będzie nabierał szerokości czy chcesz tego czy nie, bo "mechanizm" jest typowy - od góry, na obecnie opadającej gałązce będą wyrastać nowe, do swiatła, a potem będą opadać, a na nich nowe wyrastać i w ten sposób kopuła będzie się poszerzać szybciej niż myślisz.

Jeśli to strona wschodnia i nie ma palącego południowego słońca to proponuję iść w rodki, klony japońskie (dadzą koloru), jasne hosty, brunery, carexy, hakonechloa, liriope etc - pomimo pozorów wybór roślin jest spory... niestety najbardziej kosztowny począwszy od przygotowania pracochłonnego podłoża na zakupie nie tanich roślin skończywszy.

Wiąz woli słońce i może znajdziesz mu inne prestiżowe miejsce.

Ta 16-to tonowa murkowa konstrukcja jest na słońcu?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies