Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Tuja 'Kórnik' - problem z przyjęciem się

Pokaż wątki Pokaż posty

Tuja 'Kórnik' - problem z przyjęciem się

emikra 19:43, 17 maj 2016

Dołączył: 17 maj 2016
Posty: 3
Witam,
Mam problem z 20 szt. tuj kórnik, które Pani w szkółce kazała mi wsadzić w torf, więc tak zrobiłam około 3 tygodnie temu.
Zauważyłam jednak po pewnym czasie że tuje zaczynają brązowieć od góry.
Dodam, że ziemia na mojej działce to praktycznie glina, a ja wykopałam dół pod tuję i wsadziłam w sam torf, na wierzchu zasypałam gliną - ziemią z działki.
Zastanawiam się, czy brązowienie spowodowane jest nie docieraniem wody do korzenia (przez glinę na wierzchu), czy też wsadzeniem ich do samego torfu (podejrzewam teraz że to również był błąd).

Mam zamiar wykopać drzewka i wsadzić jeszcze raz tylko nie wiem w jaką teraz ziemie je wsadzić, czy kupić specjalne podłoże do iglaków, czy wymieszać ten torf który mam z tą gliną z działki?

Kupiłam również ziemię kwiatową, którą chciałam wymieszać z torfem, ale przeczytałam że 75% tej ziemi to też torf, więc pewnie to nie byłby jednak dobry pomysł...

Proszę o poradę, szkoda by było, żeby się nie przyjęły...
Mala_Mi 18:12, 18 maj 2016


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Tor torfowi nie jest równy. Ale w samym torfie rośliny nie będą rosły, zwłaszcza jak torf jest w sypany w "misę" glinianą.
Trzeba wykopać wszystkie tuje, przekopać torf z ziemią rodzimą (gliną.. a jak glina bardzo ilasta, to dodać jeszcze sporo gruboziarnistego piasku/żwiru). Wymieszać to wszytko i posadzić jeszcze raz tuje. Jak bardzo gliniasta ziemia, to nawet podsdzić ciutkę wyżej by woda nie stała ciągle w korzeniach. Dół pod tuje nawet jak są kupione małe rośliny, to musi być duży. Za 2-3 lata tuje zaaklimatyzują się i do gliny, ale start trzeba im ułatwić.
Pierwszy rok po posadzeniu nie nawozimy, tylko podlewamy.
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
emikra 20:51, 19 maj 2016

Dołączył: 17 maj 2016
Posty: 3
Wyglądają one w ten sposób:

emikra 20:56, 19 maj 2016

Dołączył: 17 maj 2016
Posty: 3
ewusia81 08:49, 27 maj 2016


Dołączył: 30 sty 2016
Posty: 194
A z innej beczki... pamiętaj też że kórniki mają nowe przyrosty takie złote, w ciepłym odcieniu... Przypatrz się bardzo dokładnie czy to nie są nowe miejsca.. Moje wyglądają bardzo podobnie a nie wyglądają na umierające i puszczają nowe gałązki... Dopiero jak zauważę coś małego brązowego to obrywam Choć moje dopiero rok mają więc ekspertem nie jestem
No i wody potrzebują, teraz sucho wszędzie to tym bardziej mają trudno..

Tu masz linka do wątku na O.gdzie zamieszczone jest przepiękne zdjęcie szpaleru z kórnika
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2651-najlepsza-tuja-thuja-na-zywoplot?page=2
____________________
Ewa- [url=http://www.ogrodowisko.pl/watek/OgrodoveLove[/url]
Karol99 09:14, 27 maj 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Moim zdaniem te brązowawe końce to przyrosty tuji. Jednak mogę się mylić bo ciężko określić ba zdjęciu. Tuje nie wyglądają źle. Ziemię jednak mają słabą.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Gardenarium 16:02, 29 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Zadziwiająco dobrze rosną w tej piaszczystej ziemi i bez ściółki Nic im nie dolega, można jednak poprawić im podlewanie i wyściółkować.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Slawek88 21:59, 22 sie 2017


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 18
Witam chciałbym się dowiedzieć w jakich odległościach od siebie sadzić Tuje "Kórnik"? Z tego co wyczytałem to 80 cm od siebie ale znajomi mówią mi o 50 cm(bo zanim urosną tak żeby osłaniać od wiatru itp) i oczywiście jaka odległość od płotu 50 cm? A co do ziemi to mam ziemie do iglaków, Torf oraz ziemie którą wykopie sadząc tuje mogę to wszystko razem mieszać? Z góry dziękuje za pomoc
Patrycja_P 21:50, 24 sie 2017

Dołączył: 24 sie 2017
Posty: 11
Witam żywotnik odmiany 'Kórnik' z reguły jest dość szeroki dlatego można go sadzi w odległościach 70-80 cm i spokojnie sobie zarośnie. od płoty najlepiej taką odległość aby można było później tam wejść z maszyną do żywopłotu i obciąć boki, czyli nawet 60-80 cm licząc od pnia rośliny. Jeśli chodzi o ziemie pod rośliny to zależy jaką ma Pan ziemie w ogrodzie, ale z reguły podaje się wymieszać torf z ziemią którą ma Pan w ogrodzie w proporcjach pół na pół. Nie zapomnieć o podlewaniu podczas suchych tygodni
Patrycja_P 22:52, 24 sie 2017

Dołączył: 24 sie 2017
Posty: 11
Slawek88 napisał(a)
Witam chciałbym się dowiedzieć w jakich odległościach od siebie sadzić Tuje "Kórnik"? Z tego co wyczytałem to 80 cm od siebie ale znajomi mówią mi o 50 cm(bo zanim urosną tak żeby osłaniać od wiatru itp) i oczywiście jaka odległość od płotu 50 cm? A co do ziemi to mam ziemie do iglaków, Torf oraz ziemie którą wykopie sadząc tuje mogę to wszystko razem mieszać? Z góry dziękuje za pomoc


Witam żywotnik odmiany 'Kórnik' z reguły jest dość szeroki dlatego można go sadzi w odległościach 70-80 cm i spokojnie sobie zarośnie. od płoty najlepiej taką odległość aby można było później tam wejść z maszyną do żywopłotu i obciąć boki, czyli nawet 60-80 cm licząc od pnia rośliny. Jeśli chodzi o ziemie pod rośliny to zależy jaką ma Pan ziemie w ogrodzie, ale z reguły podaje się wymieszać torf z ziemią którą ma Pan w ogrodzie w proporcjach pół na pół. Nie zapomnieć o podlewaniu podczas suchych tygodni
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies