Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nieśmiałe pierwsze kroki

Pokaż wątki Pokaż posty

Nieśmiałe pierwsze kroki

Rojodziejowa 10:58, 22 lip 2016


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8355
Hop hop, jest tu kto?
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Elka 22:40, 22 lip 2016


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Depresję mam związaną z gliną Póki co zerwałam darń ze skarpy i nie mam pomysłu co dalej. Chciałabym coś wrzosowatego, ale na tej ziemi to chyba nie da rady...
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Elka 14:43, 15 sie 2016


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Witajcie, witajcie Depresja depresją, ale w końcu trzeba się pozbierać. Tegoroczny deszcz mi co prawda w tym nie pomaga. Mokro wszędzie i ta nieszczęsna glina zlewa się i lepi do wszystkiego. Wrzucam tylko trzy zdjęcia tej mojej skarpy. Gdyby się Wam coś nasunęło to bardzo prosze o głosy. Tylko trzy bo jeszcze dziś odkryłam, że karta w aparacie się popsuła i to wszystko co udało mi się zrobić. Skarpę wieńczy suchy murek. Tegoroczne nasze dzieło To znaczy męża raczej Pierwsze zdjęcie to skarpa od lewej strony. Idąc na prawo kończy się i napotykamy puste poletko. To poletko mam na wyciągnięcie ręki gdy siedzę na małym tarasie, więc chciałabym tam szczególnie nacieszyć oko. Te malutki trzy krzewinki to modrzewnica pospolita, powyżej kiścień wawrzynowy. Mam jeszcze 4 karłowe sosenki, ale nie wiem gdzie i w jaki sposób je dołożyć. Myślałam też o dokupieniu azalii japońskich. Słabo widoczna na zdjęciu jest mała studzienka - dosłownie z jednego kręgu. Wymyśliłam takie coś bo wiecznie leje mi się tam woda. Do podlewania nasadzeń w sam raz. I nie mogłabym pominąć mojego sąsiada

____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
natka098 20:58, 15 sie 2016


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
Elka ja też mam nieznośną glinę, jak chcę przekopać ziemię z czymś lepszym, tj lepszą ziemią czy piaskiem, to najpierw tą zmiemię dobrze nasączam wodą, robi się wtedy plastyczna i jest dużo łatwiej. A do wrzosowiska to potrzeba Ci sporo pracy, trzeba dobrze rozluźnić glebę.
____________________
Natalia - Mój zakątek
Elka 21:11, 15 sie 2016


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Własnie mi tata powiedział, żebym na tym mokrym kawałku posiała trawę. Ale jak tu oko trawą nacieszyć

Natko a nie wymywa Ci potem tej ziemi? Zauważyłam, ze jak na tej skarpie sadzę coś w lepszej ziemi to mi ją wymywa woda z gliną i pozostają dziury wokół roślin.
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Toszka 21:24, 15 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
bo źle za to się bierzesz - nie mozna w glinie robić dołka, sypać lepszej ziemi i sadzić roslinę, bo w glinie uzyskasz efekt doniczki. Woda stoi, wręcz stagnuje i wypłukuje luźne podłoże. Korzenie zamierają.
Glina powinna być przekopana z dużą ilością grubego piasku, obornika, kompostu, kory i z wielką ilością mączki bazaltowej.
Glina jest glebą mineralną, której brakuje próchnicy. Bez próchnicy rosliny rosnąć nie będą, a ich korzenie w glinie słabo przyrastają, bo ciężko jest im się przebić.

Obecnie sadzisz (jak widzę) rośliny kwasolubne, które w praktyce rosną tylko w próchnicy, gdzie ph wynosi do max. 5,5.

Bez poprawy jakości i struktury gleby nie możesz liczyć na sukces

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
natka098 21:37, 15 sie 2016


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
I Toszka już wszystko pięknie opisała.
____________________
Natalia - Mój zakątek
Elka 22:41, 15 sie 2016


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Toszka, czyli co? szpadel w ruch - przekopać to i zostawić tak na zimę, żeby się przegryzło? Nasadzenia zacząć wiosną?
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Toszka 00:00, 16 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Proszę jak ty wszystko sama wiesz
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
elka_ 11:12, 16 sie 2016


Dołączył: 30 maj 2016
Posty: 1494
Elka wita Elkę

Elu, Toszka i inni mają rację, zrób dokładny plan ogrodu, zmień strukturę gleby, a potem już pójdzie jak z płatka
____________________
Ela W zgodzie z naturą Wizytówka Keukenhof 2018
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies