Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nieśmiałe pierwsze kroki

Pokaż wątki Pokaż posty

Nieśmiałe pierwsze kroki

Elka 22:21, 11 wrz 2016


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Dziękuję Wam kochane za odwiedzinki i słowa wsparcia. Cała zima przede mną Póki co zaczął się rok szkolny i jakoś tak nie mogę się z tymi moimi dzieciakami przestawić.
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Elka 09:10, 14 wrz 2016


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Toszko kochana mam ogromne wątpliwości. Chodzi o miejsce z pierwszych zdjęć z tujami. Chciałabym przed tymi tujami mieć piękną rabate, ale tak ostatnio myślę sobie, że nawet jak popracuję nad ziemią - myślę urzyźnić 0,5 m w głąb to pod spodem i tak jest okropna glina wymieszana z łupkiem (nie wiem czy to po fachowemu???). Ziemia ta to nasyp z ziemi gliniastej pochodzącej tak ze 4 m głębokości. Mój domek stoi na wyciętej w górze półce. Ziemia zebrana ze skarpy z irgami została wysypana tam gdzie te tuje. Czy posadzenie przed tymi tujami wiąza holenderskiego, buka rohan, jakiś iglaków na pniu i karłowatych - nie mam jeszcze konkretnych pomysłów ma w ogóle szanse powodzenia? Rośnie już tam omawiany z Tobą różanecznik i hortensja. Po części dostałam te roślinki i gdzieś wsadzić musiałam, ale tym bardziej szkoda mi je zmarnować.
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
makadamia 10:06, 14 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Elka! Dziewczyny tu z Tobą jak jajkiem, wspierają i motywują, a ja z kopniakiem w tyłek przychodzę! Porady chcesz? Mamy Ci powiedzieć, czy przed bukiem możesz posadzić różanecznika i parę iglaków? A skąd my my to mamy wiedzieć?! Nie wiemy ile tam miejsca jest, jaki różanecznik, jakie otoczenie, z czym ma się łączyć ta rabata, jaki widok od tarasu. Nic nie wiemy oprócz tego, że ziemia gliniasta. I jak mamy radzić?!

[tak na marginesie, to akurat ja do radzenia nasadzeń bardzo średnio się nadaję, ale pozwoliłam sobie wyręczyć te, które się nadają, bo pewnie dość mają powtarzania ciągle tego samego]
Ze zdjęć widziałyśmy bociana i jakiś krzaczek w trawie, nie wiadomo gdzie rosnący.
Uch, zeźliłam się kapkę ale już mi lepiej

Elu kochana, pamiętaj, że my wiemy o działce tylko tyle, ile nam sama powiesz i pokażesz. A im więcej informacji udzielisz, tym lepszą poradę dostaniesz. Z tych zdjęć skarpy, które pokazałaś nic mi nie wynika, bo nie wiem, jak one się mają do całości.

Zrób DUŻO zdjęć ze wszystkich stron działki, bliższych i dalszych ujęć. Opisz gdzie jakie warunki, gdzie wiatry, gdzie słońce a gdzie cień. Zrób plan - na początek może być szkicowy, aby wymiary mniej więcej się zgadzały. Na tej podstawie można opracować ogólny plan ogrodu: gdzie trawnik, gdzie rabaty, w jakim kształcie, gdzie trzeba posadzić wysoko, gdzie nisko, miejsce na grilla czy ognisko wyznaczyć itd. A jak to będzie wiadome, to dopiero wtedy można zabrać się za pojedyncze nasadzenia.
Akurat robota na zimę

Jeszcze w sprawie kiścieni i azalii na skarpie. To jest pomysł z rodzaju "zawsze marzyłam o różanecznikach, uwielbiam je i ogrodu sobie bez nich nie wyobrażam" czy też raczej "no w sumie ładne są i wszyscy je mają to i ja posadzę"?

No, buziak i nie gniewaj się za kopniaka
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 11:36, 14 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Cha, cha, Aśka jak zwykle po bandzie jedzie ale niestety przyznaję jej rację.

Elu, jeśli z różnych powodów nie chcesz pokazywać okolicy i domu, to możesz tak jak Anbu zrobić, czyli uprzedzić nas wszystkich i na 1-2 godziny wstawić zdjęcia a potem je usuniesz (jest czas 24h na korygowanie postów)

Odnosnie sadzenia drzew na takiej ziemi - koniecznie trzeba wykopać głęboki na ok. 80cm-1m dół, szeroki na metr, trzeba wybrać glinę, nasypać trochę dobra, przekopać i na to sypać przygotowane podłoże. Buka można zmusić do głębszego lub płytszego ukorzenienia. Są na to sposoby
Dołki pod drzewa musisz głębsze przygotować, przyszłościowo, nie tylko ciut większe pod doniczkę. Z wiekiem korzenie dadzą sobie radę z gliną, jednak nie mogą stać w stagnującej wodzie, bo za 3-5 lat zaczną ci padać drzewa i nie będziesz wiedziała (nie skojarzysz) co jest przyczyną
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
anbu 11:50, 14 wrz 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Faktycznie brak w tym wątku zdjęć i planu ogólnego ogrodu Mus się poprawić Elu
____________________
Ania Ogród Ani :)
sylwik69 11:54, 14 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Elu tylko się czasami nie podłamuj!wiem,że takie uwagi niezbyt przyjemne/wiem z własnego podwórka/ale dziewczyny mają już piękne ogrody i wiedzę i doświadczenie i patrzą na te nasze chciejstwa i nieudolne projekty z boku,więc łatwiej im radzić.A radzą dobrze!Ja czytam i podziwiam ich wiedzę i zaangazowanie oraz czas jaki nam początkująco-raczkującym poświęcają
Zrób zdjęcia całej działki a zobaczysz,że urodzą się fajne pomysły!
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Elka 14:18, 14 wrz 2016


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Ok Dziewczęta. Wysłałam męża po nową kartę do aparatu Macie rację, że z sercem do mnie wychodzicie a za mało inf Wam daję. Boję się jednak, że dopiero po tych zdjęciach się zacznie ... Toszko dziękuję jednak za rzeczową odpowiedź, a Tobie Sylwuś za słowa otuchy.

Buziaki dla Was
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
makadamia 15:21, 14 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
A pewnie że się zacznie
Już rączki zacieram
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Elka 16:26, 14 wrz 2016


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Bardzo smieszne strach sie bac
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Elka 20:35, 14 wrz 2016


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
No to zaczynamy jazdę!!!
Wjazd do domu:


Wschód jest z tyłu domku. Zachodzące słońce pada wprost na front.


Tu kompletnie nie mam wyobraźni co miałoby być. Na wiosnę, może nawet później będziemy robić kostkę. Nie chcę jej dużo - raczej tylko tyle co potrzeba. Większość tego grysu chciałabym zlikwidować i w to miejsce trawnik. Kostkę widzę tylko na wejście i wjazd do garażu.
Rabata po lewej stronie:


Od północy wieje - stąd pomysł na te tuje. Nie upieram się - może być coś innego.

To samo miejsce widziane od drugiej strony:


I jeszcze raz to samo tyle, że z szambem:

Idąc dalej jest skarpa i tył domku:


Skarpa obsadzona irgą. Posadziłam irgę ponieważ nie chciałam trawy, a irga bardzo szybko zadarnia. Zależało mi na tym, gdyż przy ulewach była masakra. Dzięki irdze jest już wyraźnie lepiej. Murek powstał w te wakacje. Nad samym murkiem chciałabym posadzić konwalnik po całej długości bo mi się podoba, ale po prawdzie nie wiem czy tu pasuje
Dochodzimy do skarpy - widok z tarasu:




Tu pewnie będzie najwięcej besztania Skomentowane już kiścienie i azalie z tego miejsca mogę przenieść. Lubię i kiścienie i azalie, ale nie upieram się na tej skarpie, gdyż jest bardzo stroma.
Z tyłu za tą wyciętą w koło skarpą w kierunku lasu chciałabym posadzić jakieś drzewa owocowe. Docelowo będzie tam mini warzywnik.
Na zdjęciach widoczna jest też trampolina. Póki co postoi jeszcze chwilę, tyle, że bardziej w tyle. Przed drewnianym domkiem chciałabym postawić grill.
Jak widać na zdjęciu pierwszym po prawej stronie też jest skarpa. Tu posadzone są sosny i świerki. Na przeciwko frontu domu w kierunku drewnianego domku idzie wodociąg więc tu mogę posadzić coś co nie bardzo głęboko się korzeni. Myślałam o berberysie kolumnowym. Ten berberys chodzi mi też po głowie na zwieńczeniu skarpy z tyłu domu- nad irgą. Dom nie jest ogrodzony i długo nie będzie - chciałbym więc roślinami wytyczyć granice.

To by było tyle. Zwymiaruję jutro. Dziś niestety brakło czasu
Spotkam się pewnie z ostrą krytyką, ale bardzo proszę jak toś ma cierpliwość to doradźcie błądzącemu.
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies