Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nieśmiałe pierwsze kroki

Pokaż wątki Pokaż posty

Nieśmiałe pierwsze kroki

Elka 21:41, 20 wrz 2016


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
A widzisz Sylwuś!Pewnie, że o tym zapomniałam. Mus się poprawić!!!
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Elka 22:21, 20 wrz 2016


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
I jeszcze raz z poprawkami.
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
anbu 07:35, 21 wrz 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Plan profesjonal Elu!!!
____________________
Ania Ogród Ani :)
makadamia 08:19, 21 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Elka napisał(a)
Jestem, jestem.






Elu, na początek weź poprawkę na to, że Twoja działka jest wyjątkowo trudna do zdalnego zaprojektowania. Ani zdjęcia, ani plan nie oddają dobrze rzeczywistości, więc moje propozycje mogą być trochę od czapy.

Jednakowoż, osobiście widziałabym to tak:



Lepiej to wygląda i bardziej "przyjazne dla użytkownika" wrażenie sprawia, jeżeli główna, wypoczynkowa część trawnika jest przy tarasie. Dlatego nadal polecam pociągnięcie trawnika od tarasu w kierunku szopy. Z kolei bliżej frontu trawnik Wam niepotrzebny - po co macie oglądać kostkę i stojące samochody. Dlatego tam proponuję zrobić nasadzenia oddzielające część wypoczynkową od podjazdu.

Od północy tuje, jako osłona Wam nie wystarczą - tam dosadziłabym rząd konkretnych drzew. Jak podrosną i zrobią cień, będzie tam dobre stanowisko na rodki i azalie. Drugie dobre stanowisko jest pod linią lasu od południa, chociaż tam może być za mało słońca (trudno mi ocenić). Tam gdzie rosną teraz, na 90% mają za dużo słońca i wiatrów.

A, jeszcze się upewniam: nie macie tam kamieni w glebie? Zwłaszcza wapieni czy granitów? Bo one mają zasadowy odczyn i z nimi nigdy nie będzie dobrych warunków dla kwasolubów.

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 08:25, 21 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
a gdzie konkretnie jest granica działki?

widzę skarpy, dom etc, ale nie wiem gdzie jest granica? Od nich trzeba planować.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 09:08, 21 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ja zakładałam, że granice są:
- od północy - za tujami
- od południa - przy lesie

Od zachodu pewnie po tej narysowanej linii, ale za mało widać, na razie się tą częścią nie zajmuję, a od wschodu idzie działka na samą górę ale tam ma być sad i nie ruszamy (Elu, dobrze pamiętam?)
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 09:49, 21 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Asiu, ale nasadzenia planować trzeba piętrowo...
Nie wyobrażam sobie, aby tę skarpę obsadzić płasko, albo znów od sasa do lasa
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 10:13, 21 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Hmm, ja właśnie widziałam tu dość płaskie nasadzenia - jeśli krzaczki, to nie wyższe niż metr.

Powody?
Po pierwsze - skarpa sama z siebie daje różnicę wysokości;
Po drugie - jeśli posadzimy typowo "nisko z przodu, wysoko z tyłu" to boję się wrażenia, że skarpa wali się nam na głowy; jak obsadzimy całą tą skarpę nisko, to z dołu, tam gdzie będzie główne miejsce obserwacji, będzie piękny widok na "amfiteatr"
Po trzecie - Ela co prawda mówi, że wiatry wieją od północy, ale i tak mam nieodparte wrażenie, że na tej skarpie to wiatry hulają;

A po czwarte i ostatnie - jak wiesz, ja jestem za tym, żeby ogród wkomponowywać w otoczenie (zwłaszcza jak się ma takie piękne) i naśladować naturę jak się da. W żaden sposób nie widzę tutaj ogrodowiskowych strzyżonych bukszpanów i lizaków. Raczej bylinowo-trawiasty styl alpejskiej łąki, wzbogacony różnymi krzewinkami, żeby była atrakcyjna nie tylko na wiosnę.

Tak ja to widzę ale ciekawa jestem Twojego pomysłu.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 10:21, 21 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
i tu siem rozjeżdżamy - bo lubię dogadzać właścicielom przyszłych ogrodów, zwłaszcza takim, których ciągnie w stronę azalii i nasadzeń w stylu japońskim... W stylu, podkreślam, bo ogrodu japońskiego, nawet herbacianego w Polsce zrobić się nie da, bo to nie Japonia

Pytanie tylko, czy właścicielka wewątka dalej tak chce?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
anbu 10:27, 21 wrz 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Elu a widziałaś ten wątek?

Może by tak porobić murki oporowe i takie tarasy? Wiadomo są to jakieś koszty ale efekt też jak dla mnie super
____________________
Ania Ogród Ani :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies