Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu

ewfcia 13:30, 28 cze 2011

Dołączył: 20 maj 2011
Posty: 113
Witam
Oto zdjęcia z realizacji



Sadzonki są jeszcze mało rozkrzewione dlatego zastanawiam się czy je już podcinać czy poczekać. Jak radzicie?
____________________
Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu* Marzenia Ewy o rajskim ogrodzie
Gardenarium 08:42, 29 cze 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pwl napisał(a)
osobiście nie wiem jakie z jodłami mogą być problemy i pierwszy raz słyszę aby
cokolwiek złego się z nimi działo. druga sprawa świerki są dużo mniej dekoracyjne,
bardzo silnie się rozrastają i po 10 latach nie są zbyt ładne w ogrodzie, oczywiście
spojrzenie na sprawę zależy od gustu


Jodły koreańskie atakuje przędziorek sosnowiec, mieliśmy z nimi problemy w ogrodach ciągle pryskaliśmy, zresztą świerki kłujące także (Picea pungens). Przędziorki rozpoczynają żerowanie na igłach od dołu drzewa przesuwając się ku górze, powodując początkowo żółknięcie igieł, ale z czasem igły brązowieją i opadają. Czasem nie zauważymy początku ataku i potem jest już za późno.
Natomiast ja osobiście polecam świerki serbskie (Picea omorika) które są wąskie i nie zajmują wiele szerokości.

Jodła kalifornijska choruje na ochojnika jodłowego albo mszyce wełniste (białe kłaczki) na igłach.

Świerki kłujące (P. pungens) po latach trzeba podkrzesać od dołu (jest o tym w kilku wątkach np. Zbyszka Gazdy), bo dolne gałęzie zamierają, usychają i nieestetycznie wyglądają. A świerki serbskie zachowują ładne gałęzie cały czas. Mam duże okazy wysokości domu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:42, 29 cze 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Świetnie wyszedł ten żywopłot, odległości w sam raz
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:45, 29 cze 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
ewfcia napisał(a)
Mogłoby wyglądać to mniej więcej tak:




Z prawej strony brak jeszcze pomysłu.....


Z prawej hortensje bukietowe, niezawodnie kwitnące i długo
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pwl 10:38, 08 lip 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
ekran z cisa extra Faktycznie zapomniałem o tym przędziorku tak jak przypomniała Danusia,
a jest to dość częsty szkodnik.Trzeba pryskać prowizorycznie każdej wiosny przed rozwojem larw,
aby je zniszczyć, i jest to z początku mało kłopotliwe ale jak jodła rośnie to i problem niestety większy.
____________________
paweł
Gardenarium 14:11, 08 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Hortensje "przeszły" ??
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewfcia 11:52, 11 lip 2011

Dołączył: 20 maj 2011
Posty: 113
Hortensje przeszły jak najbardziej tylko czy dadzą radę jeśli latem słońce jest tam od rana do godziny 18 non stop? Muszę jeszcze tą wstępną koncepcję przymierzyć do realnych wymiarów ogrodu i sprawdzić czy mi to się zmieści, w szczególności ekran z cisów z figurą/wazą ze względu na pochyłość terenu i za nimi już niżej rosnące jałowce blue arrow (na szczęście póki co mszycy i innych brak... odpukać). Roboty widzę, że mamy na co najmniej kilka lat szczególnie, że tempo jest niestety dość powolne Jak nie brak czasu to pogoda nieodpowiednia i tak w kółko wrrr.
Cisy z frontu też ciągle nie przycięte ale w tym tygodniu mam nadzieję, że się uda. Trzymajcie kciuki
____________________
Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu* Marzenia Ewy o rajskim ogrodzie
Gardenarium 12:11, 11 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Trzymamy kciuki, moje Limelight rosną tak samo w słońcu przy murze.

To te po prawej
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewfcia 13:07, 11 lip 2011

Dołączył: 20 maj 2011
Posty: 113
Zastanawiam się jak posadzić bukszpany. Mam sadzonki wysokości około 15 cm i dość gęste, chcę je posadzić jako opaskę na froncie. Przeczytałam gdzieś, że powinno się je sadzić jak niżej (+ oznacza bukszpan, - przerwa):
+ -
- +
+ -
A może wystarczy, w jednym rzędzie?
____________________
Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu* Marzenia Ewy o rajskim ogrodzie
ewfcia 13:09, 11 lip 2011

Dołączył: 20 maj 2011
Posty: 113
Pięknie Danusiu rośnie u Ciebie ta hortensja, zresztą wszystko w Twoim ogrodzie tak rośnie i jest dla mnie oh i ach
____________________
Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu* Marzenia Ewy o rajskim ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies