Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu

Pwl 22:27, 29 maj 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Czy cis będzie odmianą Taxus Hicksii? Dużo zależy właśnie od tego na jaką się zdecydujesz. Hicksii
jest raczej najlepsza, chociaż to będzie już dosyć wysoki cis więc może lepiej kolumnowy skoro posłuży
jako wąski żywopłot, dokładna nazwa to Taxus Fastigiata. Danusia będzie najlepiej zorientowana
____________________
paweł
ewfcia 22:37, 29 maj 2011

Dołączył: 20 maj 2011
Posty: 113
W takim razie będę musiałą się jej podpytać
____________________
Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu* Marzenia Ewy o rajskim ogrodzie
Pwl 22:57, 29 maj 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
tutaj zrobiłem taki wyjściowy zaplanowany przez Ciebie uważam że jest bardzo dobry.



a co do projektu, ciężko jest mi ocenić czy nie będzie za pusto. Na pewno kule z cisa dodadzą
klasy frontowej części ogrodu. Pod nimi zaplanowałaś wstępnie kule z bukszpanu, boję się że
się zleją i nie będzie efektu. może wokół cisa na pniu dodać kwadratową obwódkę z bukszpanu.
Będzie odbiciem małego żywopłotu z bukszpanu otaczającego całość i kule będą dodatkowo
wyeksponowane i stworzy się ciekawy kontrast. Obwódki będą oddzielone od siebie żwirem i
jak sobie to wyobrażam będzie wyglądało naprawdę super. Głównym punktem dyskusyjnym jest
przestrzeń między ekranem a ogrodzeniem Żwiru też nie może być za dużo bo przytłoczy to
wszystko. Dałbym go w linii prostej wzdłuż ogrodzenia frontowego i oddzielił żywopłotem z
bukszpanu o tej samej wysokości co główny otaczający. Wtedy stworzy się prawie kwadrat
w którym można stworzyć coś ciekawego. Jest dużo rozwiązań i to tylko moje wizje. lubię
elegancje i dobry styl stąd takie ostre kanty i symetria W środku może być np. kula z
bukszpanu ale moim zdaniem będzie już za dużo tej rośliny. Trzeba tam coś liściastego.
Może nawet derenie o których wspominałaś?




____________________
paweł
Gardenarium 23:30, 29 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ewfcia napisał(a)
A zapomniałam chcąc posadzić na ekran cisy o wysokości ok 60-70 cm co ile powinnam je sadzić?


http://www.ogrodowisko.pl/watek/483-zywoplot-strzyzony-z-cisa-taxus
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:33, 29 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Od siatki trzeba odsunąć, a kulki bym zostawiła pod spodem, albo kostki. Patrz art. drzewa w ramach

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/98-drzewa-w-ramach
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:33, 29 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Cis jakikolwiek, małe sadzonki gęsto posadzone i cięte od razu nisko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewfcia 11:49, 30 maj 2011

Dołączył: 20 maj 2011
Posty: 113
Z cisów jakie znalazłam ostatnio u nas czy takie sadzonki byłyby dobre? Czy jednak za rzadkie na dole?









Pomysł z zamknięciem tych trzech kul podoba mi się bo też nie chciałabym aby wchodząc widać było połać żwiru i pomiędzy nim roślinki.Tu na szybko maznęłam jak by to wyglądało zdjęcie wykorzystałam bardziej problematycznej części. Tu dodatkowo musi być mała ścieżka prowadząca do ogrodu. Zastanawiam się jak tą część zamknąć bo takie urwanie to mi nie pasuje. Zamknąć to bukszpanem ale czy wtedy nie będzie to takie przeładowane? No i w tych kwadratach wolnej przestrzeni czy rzeczywiście dać dereń? Plusem jego jest to, że jest ozdobny zimą i latem kiedy ma zielono białe liście. Brak kwitnących roślin można zrekompensować donicami na schodach. Jak myślicie?


____________________
Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu* Marzenia Ewy o rajskim ogrodzie
Pwl 13:58, 30 maj 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Ewo, pomysł zastosowania symetrii bo obu stronach to strzał w dziesiątkę Całość już nabiera
charakteru. Dereń, który pisałaś że Ci się podoba może z powodzeniem zająć wolne miejsce z
prawej strony wejścia. Najwyżej z czasem go wymienisz. Dereń świetnie znosi cięcie, ja mam
go na totalnym pustkowiu bez podlewania i rośnie jak oszalały, nie choruje i nic mu nie dolega.
Dobrze wygląda kilka krzaczków derenia np. 2 posadzone nieregularnie i cięte co roku na wiosnę
kiedy już gałęzie nie będą stanowić ozdoby w małe regularne kulki. W ten sposób można go
prosto okiełznać A nowe przyrosty zimą są zawsze żywo czerwone więc będą ozdobą. Tylko
radziłbym już nie podsypywać żwirkiem bo zrobi się monotonna pustynia i wybrać korę sosnową.
To wpłynie też pozytywnie na odczyn gleby.

Kwiaty w donicach to chyba lepsze rozwiązanie. Można szaleć do woli z kompozycjami i donicami.
Jeśli mam być szczery dobrze dobrana kompozycja kwiatów w donicy jest o niebo piękniejsza niż
zwykła posadzona na rabacie. Plusem jest to że zawsze będą podlane (jest to łatwiejsze) donica
trzyma dłużej wilgoć i kwiaty będą rosły lepiej. Aż się proszą na takich ładnych schodach


tutaj jeszcze foto ramki
____________________
paweł
ewfcia 14:47, 30 maj 2011

Dołączył: 20 maj 2011
Posty: 113
Przy tym projekcie domu nie wyobraża sobie aby nie zachować symetrii. Dokładnie coś takiego bym zastosowała jak na zdjęciu a z dereniami ciętymi w kulkę na wiosnę to też super pomysł na zmianę i okiełznanie derenia .
A powiedz mi jeszcze co sądzisz o zakończeniu idąc w kierunku reszty ogrodu czy zostawić to tak jak na rysunku czy powinno być tam jakieś zwieńczenie bo póki co ten żywopłot to taki trochę urwany. A do tego połączenie trawy ze żwirem wykończyć kostką żeby to wszystko miało ręce i nogi? Może byłoby dobrze tę lukę między ostatnim cisem a jałowcem który rośnie dalej wzdłuż płotu (taki zielony bazgrajek w lewym rogu zdjęcia) czymś wykończyć aby stanowiło ładne przejście do dalszej części ogrodu. I jeszcze myślę czy kora obsypana tuż przy płytach ścieżki będzie dobrze wyglądać. Może dać coś nisko rosnącego, okrywowego np karmnik ościsty a tylko derenie podsypać korą?
____________________
Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu* Marzenia Ewy o rajskim ogrodzie
Pwl 16:46, 30 maj 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Pod siatką rosną już młode srebrne jałowce Sky Rocket? Nie chcę nic mówić, ale możesz
mieć z nimi problemy ... Co do zakończenia "osi symetrii" przy wejściu od strony ogrodu może
nada się świerk lub jodła. Jest to miejsce pod ogrodzeniem tak więc coś o wysokim pokroju nie
stanowi problemu. Na pewno musi mieć jasny odcień zieleni połączony z lekko niebieskim aby
łączyła w całość szpaler z jałowców. Wymagania spełni np. Abies koreana lub Abies
nordmanniana
, jodły to bardzo szlachetne iglaki i na pewno się na nich nie zawiedziesz.
Nie robią się z nich przysłowiowe dzikie krzaczory z wiekiem, a wręcz przeciwnie, z roku na
rok nabierają formy i pięknieją. Do tego dekoracyjne szyszki i delikatne igły. Na zajęciach
prawie każdy poleca świerk Daisy white pod okna lub przy ścieżkach. Jest wolno-rosnący
i ma formę mini choinki + jasne przyrosty wczesną wiosną. Jeśli przypadłby Ci do gustu może
z powodzeniem znaleźć się przed ekranem z cisa po lewej stronie przy ścieżce. Ciekawym
karłowatym jest jeszcze Abies balsamea NaNa link.

Z korą tak, derenie śmiało można podsypać bo będą oddzielone niskim żywopłotem z bukszpanu
(mówię o tych z lewej strony wejścia). Ścieżka z kafli też świetnie wygląda, nadaje lekkości, ale
są różne szkoły jak ją wykończyć. Przykład1 Przykład2. Może pozwolą Ci podjąć decyzję Jest
jeszcze trzecia o której wspomniałaś - coś zadarniającego. Karmik Ościsty to dobry wybór.
Żwiru już bym nie dawał przy ścieżce.. będzie źle wyglądać. Kora też raczej nie.

Wykończenie kostką jest jak najbardziej ok, kosiarką wygodnie się podjeżdża i można dokładnie
wykosić. będzie pasowała do żwiru i stanie się jego wykończeniem i zapobiegnie przerastaniu
żwiru trawą. Przykład u Danusi Kiedy odwiedzisz sklep ogrodniczy przy okazji zakupów
na pewno zrodzi się jeszcze mnóstwo nowych pomysłów zawsze tak jest



____________________
paweł
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies