Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu

Pwl 19:30, 11 lip 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
ewfcia napisał(a)
Zastanawiam się jak posadzić bukszpany. Mam sadzonki wysokości około 15 cm i dość gęste, chcę je posadzić jako opaskę na froncie. Przeczytałam gdzieś, że powinno się je sadzić jak niżej (+ oznacza bukszpan, - przerwa):
+ -
- +
+ -
A może wystarczy, w jednym rzędzie?


Miałem ten sam dylemat hehe Ostatecznie wsadziłem je w jednym rzędzie ale to daje
dosyć wąski żywopłot natomiast jeśli poszłyby tak jak mówisz to będzie gęściejszy ale
nie wiem jak pójdzie potem rozkrzewianie się. Hortensje jeśli są dobrze podlane i np.
podsadzone czymś co dodatkowo zacienia podłoże to sobie poradzą, sama Danusia świeci
tutaj przykładem Jak są małymi sadzonkami to początkowo mogą więdnąć ale z czasem
już im się nic nie będzie działo. Działaj pozdrawiam
____________________
paweł
Gardenarium 20:17, 11 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wystarczy w jednym rzędzie, jak radzi Paweł. TYlko jeden przy drugim najlepiej
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewfcia 00:49, 04 sie 2011

Dołączył: 20 maj 2011
Posty: 113
Witam
Jakiś czas się nie odzywałam ale starałam się na bieżąco w miarę czasu kontrolować to co dzieje się na ogrodowisku W między czasie udało mi się w końcu posadzić bukszpanowy żywopłocik na froncie i wzdłuż jałowców przy płocie lawendę a na skarpie na tyłach domu irgę oraz wkopaliśmy system nawadniający więc trochę tego wyszło .
Powoli rozglądam się za roślinami które chcę posadzić w rogu działki (str 6 wizualizacja). Chciałabym posadzić tam świerk serbski pendula przed nim różaneczniki i może coś na kulce. Zastanawiam się czy pasowałoby do tego jakieś niewielkie drzewo raczej wąskie może w kolorze purpury i co by to miało być może buk pospolity 'Purple Fountaine'? Co o tym myślicie?
____________________
Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu* Marzenia Ewy o rajskim ogrodzie
Sebek 21:52, 04 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Według mnie buk już się nie zmieści - mógłby iść zamiast serba. Szczepiony też nie za bardzo, bo po kilku lub kilkunastu latach rh mogą go zakryć. Także pasują mi tam tylko rh i buk albo serb (choć bardziej buk ). Jednak rh możesz podsadzić czymś niższym jak żurawki czy hosty.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 11:01, 05 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ewa napisała:

Posadziłam z 2 m-ce temu cisy na ekran ale dopiero teraz przeczytałam, że one nie lubią kwaśnej ziemi a ja je posadziłam w podłożu do iglaków (pomijam, że w centrum ogrodniczym taką mi sprzedali choć mówiłam, że ma to być ziemia do tych cisów) Zastanawiam się teraz co zrobić, czy powinnam czymś odkwasić ziemię? Martwię się czy im nie zaszkodzi ta ziemia ...

...zastanawiam się czy zamiast świerka serbskiego pendula dać zwykłego.


Moja rada, sprawdzić na worku, jakie ph miało podłoże do igklaków, często sprzedają dość wysokie 5,5 więc to by chyba nie zaszkodziło. Czy one rosną normalnie i są wybarwione na zielono?
Zamiast świerku serbskiego "Pednula" zastosuj lepszy - zwykły, regularny i nie tak "obwisły" Popieram.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewfcia 11:50, 05 sie 2011

Dołączył: 20 maj 2011
Posty: 113
Niestety worki już wyrzucone, czy można podać coś zapobiegawczo. Póki co kolor mają bez zmian i dużo czerwonych jagód więc nie widać po nich żeby coś się działo.
____________________
Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu* Marzenia Ewy o rajskim ogrodzie
Gardenarium 19:19, 07 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zobacz w sklepie na workach tych samych. Cisom nic nie jest, ziemia była ok.

A buk - jestem za np. Rohan Obelisk albo ten co powiedziałaś.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewfcia 02:50, 08 sie 2011

Dołączył: 20 maj 2011
Posty: 113
Dziękuje Danusiu za odpowiedź
A może podpowiecie mi ile potrzebowałabym przeznaczyć miejsca chcąc posadzić obok siebie świerka serbskiego i buk Purple Fountaine i w jakiej powinny być odległości od siebie mając sadzonki ok 1,5-2 m wysokości. Może się jednak zmieszczą oba u mnie. Bo wydaje mi się, że jeżeli posadzę tylko jedno z nich to będzie czegoś w tym narożniku brakować.
____________________
Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu* Marzenia Ewy o rajskim ogrodzie
Sebek 17:04, 08 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Świerki serbskie są wąskie, także myślę, że jeśli masz na moje oko 3 metry to daj w narożnik buka, a po bokach dwa serby - bo mi jakoś nie pasuje tylko po jednym.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
ewfcia 20:08, 14 sie 2011

Dołączył: 20 maj 2011
Posty: 113
No tak chyba nie byłabym sobą gdybym tego co sobie zaplanowałam jednak nie pozmieniała


Oto nowa/stara wersja. Co o niej myślicie? Wiem, że jest sporo bukszpanu bo i kule i niski żywopłot ale żaden inny krzew nie przychodzi mi do głowy. Wcześniej chciałam posadzić derenie ale boję się, że będą trudne do okiełznania na tak małej przestrzeni (ok 2 m od bukszpanów do cisów) i się tu nie sprawdzą. Bukszpanowe kule podsadziłabym azaliami karłowymi w kolorze białym (np. Kermesina Alba lub Eisprinzessin "Hacheis") przed azalie dałabym może pas wrzośców (ogólnie coś niskiego) między bukszpanami a ekranem z cisa myślałam o posadzeniu niewysokich traw (tam gdzie czerwone kropki) lub może czosnki ozdobne. Pozostała część nie ulega zmianie tzn w prostokątach wysypanych żwirem cisy kulki na nodze w kostkach bukszpanowych.
Przypomnę tylko, że jest to strona południowa, gdzie jest cały czas słońce.
____________________
Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu* Marzenia Ewy o rajskim ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies