Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród - moje marzenie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród - moje marzenie

ania_m 12:04, 11 lut 2017


Dołączył: 24 lis 2016
Posty: 74
anbu napisał(a)
Nigdy w życiu bym sobie nie posadziła Lipy w ogrodzie
Ale nasza Asia znana jest z zamiłowania do drzew ogromnych Zarz pewno posypią się na mnie wszelkie forumowe gromy

Przejdź do działu na forum "Drzewa i krzewy liściaste" i poczytaj o drzewach. Drzewo musi być wybrane przez Ciebie, takie które chwyta Cię za serce Ja kocham wszystkie drzewa, które posadziłam u siebie na działce.
Zaplanuj w pierwszej kolejności strefy w ogrodzie. Pomyśl o żywopłotach, fajne są mieszane. W te ramy powplataj drzewa. Przecież nie będziesz miała jednego tylko drzewa, tylko na tej łezce?


Własnie chodzi o to ze lipa nie chwyciła mnie za serce, jest dla mnie za dużym drzewem przynajmniej na łezce. Poczytałam dział "Drzewa i krzewy liściaste" pomocny watek, jeszcze nie zdecydowałam o tym co będzie rosło na łezce ale mam juz kilka drzew które mi się podobają i na pewno znajdę dla nich gdzieś miejsce np morwa-biala-pendula, klon-jawor-simon-louis-freres, buk-pospolity-purpurea-pendula i jeszcze pare innych
____________________
Ania Ogród-moje marzenie
hankaandrus_44 12:32, 11 lut 2017


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7195
Nawet mając dużą powierzchnię w ogrodzie, trzeba mocno się zastanawiać co posadzić, jakie drzewa. Żeby nasze mikrusy za 10 lat nie były obrzymamki, i opieka nad nimi to by był wtedy koszmar a nie przyjemność. Życze dobrego wyboru.
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
makadamia 14:00, 11 lut 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Aniu, jeśli chcesz zostawić klona tam, gdzie jest, to lipa na łezce byłaby przesadą - jakieś mniejsze drzewo o charakterystycznym pokroju/kolorze, typu właśnie pendula, będzie super.
Tylko tego klona ciut bym jednak odsunęła od domu - myślę, że np.: w połowie brabantów byłoby dobrze.

Placyk z pergolą to też bardzo dobry pomysł w Waszej sytuacji. Z tyłu macie mało miejsca, a tutaj takie hektary Wam się marnują.
Tylko nasadzenia od strony wjazdu trzeba zrobić trochę wyższe.

Warzywnika jeszcze bym nie pomniejszała, tylko wykorzystała na zrobienie "rozmnażalnika". Bukszpany, tawuły, krzewuszki, hortensje - wszystko to bym mnożyła na potęgę, bo macie po jednym egzemplarzu, a potrzebujecie tego dużo, żeby się trochę poosłaniać
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
ania_m 22:47, 11 lut 2017


Dołączył: 24 lis 2016
Posty: 74
hankaandrus_44 napisał(a)
Nawet mając dużą powierzchnię w ogrodzie, trzeba mocno się zastanawiać co posadzić, jakie drzewa. Żeby nasze mikrusy za 10 lat nie były obrzymamki, i opieka nad nimi to by był wtedy koszmar a nie przyjemność. Życze dobrego wyboru.


Witam serdecznie u siebie. Właśnie cały czas myślę czym obsadzić tą moja działkę, wybór wcale nie jest łatwy, duże drzewa też są fajne, ale trzeba dobrze przemyśleć ich lokalizację bo potem nie łatwo je przesadzić
____________________
Ania Ogród-moje marzenie
ania_m 22:59, 11 lut 2017


Dołączył: 24 lis 2016
Posty: 74
makadamia napisał(a)
Aniu, jeśli chcesz zostawić klona tam, gdzie jest, to lipa na łezce byłaby przesadą - jakieś mniejsze drzewo o charakterystycznym pokroju/kolorze, typu właśnie pendula, będzie super.
Tylko tego klona ciut bym jednak odsunęła od domu - myślę, że np.: w połowie brabantów byłoby dobrze.

Placyk z pergolą to też bardzo dobry pomysł w Waszej sytuacji. Z tyłu macie mało miejsca, a tutaj takie hektary Wam się marnują.
Tylko nasadzenia od strony wjazdu trzeba zrobić trochę wyższe.

Warzywnika jeszcze bym nie pomniejszała, tylko wykorzystała na zrobienie "rozmnażalnika". Bukszpany, tawuły, krzewuszki, hortensje - wszystko to bym mnożyła na potęgę, bo macie po jednym egzemplarzu, a potrzebujecie tego dużo, żeby się trochę poosłaniać


ten rozmnażalnik to dobra sprawa muszę spróbować, w sumie to i tak całego ogrodu nie zrobię w sezon więc mogę plac zabaw w innym miejscu tymczasowo postawić. Tylko nie wiem czy mi starczy na tyle cierpliwości, bo np. bukszpany długo się ukorzeniają, ale jak już zaplanuję nasadzenia to pewno się za głowę złapię ile to będzie kosztować i nabiorę cierpliwości do rozmnażalnika.

____________________
Ania Ogród-moje marzenie
ania_m 10:38, 16 lut 2017


Dołączył: 24 lis 2016
Posty: 74
Kilka dni mnie nie było, ale nie leniuchowałam. Zrobiłam plan rabat wrzucam ponizej


Co o tym sadzicie?
Prawie wszystko co jest posadzone w środku rabat jest do przesadzenia. Chciałabym tylko zostawić drzewa owocowe magnolię, tuje brabant koło uli i klona on ma trochę inna lokalizacje niż na planie, rośnie 2 metry bliżej domu, ale chciałabym żeby był mniej więcej w tym miejscu co na planie.
Na rabacie przed wejściem chciałam posadzić jakieś 2 średnie drzewa (jasnoniebieskie kółka) takie max do 3 metrów wysokości tylko nie wiem jakie i czy w ogóle taka symetria będzie dobrze wyglądać. Może tylko na łezce zostawić drzewo a na rabacie obok coś innego niższego posadzić?
____________________
Ania Ogród-moje marzenie
ania_m 12:29, 21 lut 2017


Dołączył: 24 lis 2016
Posty: 74
Nikt tu do mnie nie zagląda A ja cały czas obmyślam co posadzić, wrzucę projekty nasadzeń dla dwóch rabat przy domu obok schodów.
rabata po prawej stronie wersja 1


to drzewko płaczące to modrzew, kulki na pniu to jakieś zimozielone iglaki i to ma byc podsypane żwirem
poniżej trzmielina cięta niska, jakaś niska trawa lub lawenda i te różowe kwiatki to sezonowe nasadzenia np. bratki,stokrotki - i to podsypane korą
wersja druga zamiast kulek na pniu ma juki karolińskie
rabata po prawej stronie wersja 2


rabata po lewej stronie wersja 1

ta rabata ma powtórzone nasadzenia z rabaty z prawej strony w jednej wersji jest modrzew a w drugiej kulka na pniu, na pergoli ma być pnącze - jakiś clematis
rabata po lewej stronie wersja 2


Te rabaty nie są duże długośc 3.5m szerokość 2m (wymiary najszerszych miejsc) , połowa rabaty jest pod dachem i słońce jest tam od rana do 15.
Ta rabata z prawej strony nie do końca mi sie podoba ale nie wiem co tam zmienić. Może ktoś będzie miał jakiś inny pomysł? jestem otwarta na propozycje bo ja jeszcze jestem cienka w te klocki
____________________
Ania Ogród-moje marzenie
ania_m 12:33, 21 lut 2017


Dołączył: 24 lis 2016
Posty: 74
Dla przypomnienia wrzucę zdjęcia tych rabat jak wyglądają w rzeczywistości
prawa strona

lewa strona
____________________
Ania Ogród-moje marzenie
Toszka 20:12, 21 lut 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Aniu, modrzew to nie dobry wybór - zimą łysy, a na jesieni bardzo sypie igłami...w żwirku będzie udręka. Posadź jakieś liściaste drzewa. Liście łatwiej sprzątnąć niż igły modrzewia i iglaków. Przecież i sosny i świerki sypią igłami. Posadź klasyczne zimozielone - buksy lub cisy. Jesli nie bardzo wieje to trzmieliny na pniu. Zerknij u Joli w ogrodzie... piękne zestawienia na takie nieduże placyki. To front. Musi być elegancko
Proponuję hortensje - sprawdzone, piękne i szybko zielenią się na wiosnę.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ania_m 10:20, 22 lut 2017


Dołączył: 24 lis 2016
Posty: 74
Toszka napisał(a)
Aniu, modrzew to nie dobry wybór - zimą łysy, a na jesieni bardzo sypie igłami...w żwirku będzie udręka. Posadź jakieś liściaste drzewa. Liście łatwiej sprzątnąć niż igły modrzewia i iglaków. Przecież i sosny i świerki sypią igłami. Posadź klasyczne zimozielone - buksy lub cisy. Jesli nie bardzo wieje to trzmieliny na pniu. Zerknij u Joli w ogrodzie... piękne zestawienia na takie nieduże placyki. To front. Musi być elegancko
Proponuję hortensje - sprawdzone, piękne i szybko zielenią się na wiosnę.


Toszka bardzo dziękuję za odpowiedź i porady. Umknęło mi ze przecież modrzew zrzuca igły na zimę, a mi zależy żeby ta rabat wyglądał również przyzwoicie zimą. Trzmielina to byłby fajny wybór bo mi się podoba, ale wtedy obwódka nie może być też z trzmieliny bo chyba będzie za dużo - może bukszpan na obwódkę. A na miejscu modrzewia chciałam coś zimozielonego do cisa nie jestem przekonana ze względu na dziecko bo jest trujący. Pomyślę nad hortensją żeby ja tam jakoś wkomponować. Ogród Joli o którym piszesz to ten http://www.ogrodowisko.pl/watek/2867-ogrod-wsrod-pol-i-wiatrow - już go kiedyś podglądałam ale muszę w takim razie jeszcze wrócić do niego i przeanalizować nasadzenia pod kątem mojego ogrodu. Tyle jest tutaj pięknych ogrodów ze mi się już miesza u kogo byłam i co widziałam
____________________
Ania Ogród-moje marzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies