Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Stwórz ze mną mój ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Stwórz ze mną mój ogród

paulaa 08:42, 13 cze 2017


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
Nie no garaż może kiedyś będzie tam, gdzie narysowałas plac zabaw. Może zobaczyłaś na zdjęciu blaszak? To sąsiada.. Panowie przyjechali robić trawbik )))) czy ten taras 4x5,5 metra to dość duży czy za mały????
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
paulaa 09:05, 13 cze 2017


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
Skoro o blaszaku sąsiada mowa macie jakis pomysł co by tam mogło zasłonić tego blaszaka? Zaplaniwałam wstępnie świerk serbski ale czy to zasłoni i po jakim czasie? To miejsce teraz jest słoneczne ale drzewa są blisko i szybko się zrobi cień. Teraz o 9 to wygląda tak:
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
makadamia 10:33, 13 cze 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Aaa, przepraszam, w pośpiechu źle przeczytałam i namotałam

Świerk serbski zasłoni dosyć szybko tego blaszaka, ale z boku jakieś krzaczory jeszcze by sięprzydały. najlepiej zimozielony. albo kawałek żywopłotu po prostu.


Taras 4x5,5 m będzie w sam raz albo na zestaw wypoczynkowy albo na stół.
Dlatego sądziłam że chcesz jeszcze altanę.
Wtedy można zrobić którąś z tych opcji:
na tarasie stół, przy którym można jeść obiady latem (zaleta: blisko do kuchni i nie trzeba daleko talerzy nosić), a w altanie wygodne kanapy, na których można się wyłożyć w leniwe popołudnie
albo odwrotnie:
kanapy na tarasie przy domu a stół pod altaną (zaleta: dym z grilla nie leci do salonu)

decydującym aspektem jest zadaszenie: kanapy idą tam, gdzie będziecie robili dach.

Plac zabaw i warzywnik to są mało dekoracyjne strefy, dlatego zaplanowałam je z boku, na uboczu. Na wprost tarasu i przy altanie fajnie byłoby mieć strefę bardziej reprezentacyjną niż porozrzucane zabawki i rozsypany piasek

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
paulaa 11:29, 13 cze 2017


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
Masz racje z tym placem zabaw, ja z kolei w ogóle się tym nie sugerowałam ze porozwalane tylko żebym miała oko na syna z domu i dlatego tak na wprost z tymi krzakami fajny pomysł lepiej może zakryją niż drzewo.. Troche czasu do tych roślin jeszcze jest i tak na pierwszy rzut kupie roślinki do przedogródka (o ile starczy pieniędzy) a w ogóle to kiedy najlepiej sadzić? Chyba we wrześniu? Probowałam coś narysować w paincie ale moj komputer z linuxem ze mna nie współpracuje ;-D
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
makadamia 11:35, 13 cze 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Wrzesień do sadzenia będzie dobry

Ale zanim zaczniesz kupować i sadzić - jaka gleba jest u Ciebie? Piaszczysta? Gliniasta?

Tak czy inaczej - szukaj obornika i kompostu w hurtowych ilościach.
Mączki bazaltowej też

Jeżeli byś rośliny sadziła na jesień, to może byś jeszcze poplon zdążyła posiać? Co prawda ostatni dzwonek już minął, ale może da radę? Toszka by tu pomogła.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Johanka77 11:58, 13 cze 2017


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Wygląda na piach... A wtedy i czarnoziem się przyda.
Ten taras taki mały chcecie?
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 12:35, 13 cze 2017


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Toszka u mnie sporo o glebie pisała, bo ja mam piach...
Polecam niezależnie od gleby

http://www.ogrodowisko.pl/watek/7059-ogrod-pierwszy-nie-wielki-projekt?page=6
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
paulaa 16:48, 13 cze 2017


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
Dziękuję! Tyle już rad dostałam od Was :-*

Makadamia - Już się orientuję w oborniku u koleżanek sąsiadek, już podpytuje. Niedaleko jakiś pan ma gołębie to też w razie czego zapytam ale to jeszcze za wcześnie. Póki co zamówiłam u mojej sąsiadki obornik pod warzywnik, żeby przekopać na jesień. Bo to wszędzie mam przekopywać? Bo ona mówiła, że to musi tak się przegryźć z tą ziemią do wiosny.. Z tym poplonem coś czytałam ale nie wiem o co chodzi szczególnie.. z mączką bazaltową jestem zielona

Johanka77 - piach piach i jeszcze raz piach! Na wierzchu jest może z 40 cm pylastej badziewnej ziemi.. ale niby ogrodnik stwierdził, że taka tragiczna nie jest. Jutro będą jechać szukać jakiejś ziemi, bo trzeba dość sporo jej dowieźć.
Taras za mały? Póki co go nie ma ale dziś zapadła decyzja, że będzie z kostki brukowej (tak wiem, że piękniejszy drewniany no ale drewnianego nie będzie). Powiem szczerze, że jak opalikował pan to 4x5,5 metra to pół ogrodu z tyłu zajmuje, więc większego już nie da rady, bo nie będzie miał gdzie Mati (mój 5 latek) kopać w piłkę. Zaraz dodam zdjęcie.
Dziękuję za link będę studiować

A w ogóle dziękuję, że się udzielacie na moim wątku (podniecam się jak mała dziewczynka ;P)!!!!!
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
paulaa 17:18, 13 cze 2017


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
sylwik69 20:11, 13 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Witaj Paula piękny,nowoczesny domek i fajnie że będą proste linie rabat! u mnie także piaszczysta gleba.Z moich obserwacji wynika,że już po 2 latach uprawiania części działki: sypania mączki bazaltowej,obornika końskiego,siania łubinu jako poplon i podlewania gnojówkami widzę ogromne zmiany w kondycji roślin i warzyw.Gleba zaczęła żyć,więc warto wstrzymać się z nasadzeniami i zacząć od gleby
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies