Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Stwórz ze mną mój ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Stwórz ze mną mój ogród

paulaa 22:10, 14 cze 2017


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
A tak z innej beczki czy mój symboliczny warzywnik 5x1,5 metra nie jest jednak za mały? może 1,5x7?
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
AnnaCh 13:33, 15 cze 2017


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
A dlaczego on na 1,5?
Nie myślałaś o skrzyniach? Super ułatwiają pracę w warzywniaku i stanowią fajny element dekoracyjny w ogrodzie
____________________
Ania - Malutki pod lasem
paulaa 21:28, 15 cze 2017


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
Wiem wiem pięknie te skrzynie wyglądają ale nie mam ochotnika, żeby mi je zrobił, poza tym tak jakos nie umien ich tam wkomponować a moja koleżanka ma warzywnik bormalnie na rabacie zrobiony i się w nim zakochałam. Ona ma kostkę granitową 20cm to wyszło mi, że ma około 4,2x1m i ma tam w sumie tyle "warzyw" co ja bym chciała chociaż teraz się zaczęłam zastanawiać nad dynią i cukinią one potrzrbują dużo miejsca ale może je po prostu gdzie indziej wsadze
PS: a w skrzyniach to jakie wymiary skrzyń się robi???
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
AnnaCh 21:41, 15 cze 2017


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
No pomysłowy ten warzywniak sąsiadki Bardzo fajnie wygląda
Dynie i cukinie u mnie obowiązkowo, bo uwielbiamy, zupa z dyni później jeszcze długo, bo część dyni przechowuję w chłodzie, część pokrojona w kostkę w zamrażalce.
Ja mam skrzynie metr na dwa, są wygodne, generalnie chodzi o to, żeby był dostęp do pielenia bez wchodzenia w skrzynię, jak będzie za szeroka, to nie sięgniesz.
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Rytla 09:22, 16 cze 2017


Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 689
Raczej nie więcej niż 120, półtora metra może już być mniej wygodne.
____________________
Rytlogród na 18 stóp
Grodzia 10:04, 16 cze 2017


Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 288
pomysłowy ten warzywnik sąsiadki super wygląda Twój ogród też zapowiada się bardzo ciekawie będę podglądać
____________________
Ogród Grodzi
iwonkap 12:08, 16 cze 2017

Dołączył: 02 kwi 2015
Posty: 722
Super ten warzywnik, ładnie oddzielony Podglądam plany i kibicuje Ja mam 1,2 szerokie skrzynie i jest tak juz na max, bo dalej ciężko sięgnąć a mam dojście z obu stron
paulaa 12:05, 19 cze 2017


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
Widać teraz?

____________________
Stwórz ze mną mój ogród
paulaa 12:32, 19 cze 2017


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
Na rabacie nr 1 planowałam jakieś drzewo (brzoza pendula youngi? Lub magnolia ale magnolia będzie mała) coby zasłonić się od drogi plus miskanty cukrowe i berberysy kulki

2. Kule bukszpanowe i berberysy plus wrzosy

3. Miskanty cukrowe a przed nimi żurawki

4. Początkowo myślałam rododendrony z kosodrzewiną ale może pociągnąc już tak jak od frontu czyli miskanty z żurawkani?

5. Cały czas mi się zmienia koncepcja i w końcu nie wiem.. Może miskant olbrzymi i pęcherznice?

6. Szpaler z hortensji polar bear lub lime.. Coś tam zapomniałam z tego wszystkiego

7. Myślałam o obwódce bukszpanowej i w środku śliwa wiśniowa lub magnolia ale to chyba zły pomysł bo teren idzie na tej rabacie w dół w kierunku ogrodzenia - to nie będzie chyba ładnie..

8. Jeżówki no albo hortensje bo tam jest półcień to by dobrze chyba rosły

9. Świerki serbskie żeby zasłonić blaszaka sąsiada

10. Będą 3 borówki amerykańskie plus berberysy kulki

11. Coś też żeby się przysłonić może trzcinnik KF plus lawenda (widziałam tu u którejś z Was i wyglądało bosko )

12. Hortensje?

Co myślicie???? Tak ogólnie co dp doboru roślin?
Zobaczymy jaką ziemię dowiozą ale przemyślałam i zacznę sadzić coś na wiosnę a teraz jak już będzie trawa to będę ściółkować skoszoną trawą plus korą. Nie wiem czy dam radę wszystkie rabaty przekopać z obornikiem a teraz na jesień mam dostać maliny od sąsiadki i jakieś jeszcze roślink to włożę w tą ziemię co mam. Jak myślicie?

Czekam na sugestie krytykę i mądre rady :-*

Cały czas wydaje mi się, że planuję za moło zimozielonych roślin przez co ten ogród zimą będzie tragiczny.. Jeszcze gdzieś chciałam dać kosodrzewiny bo jedna co mam to ładnie rośnie na tym piachu
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
makadamia 14:16, 19 cze 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Uparciuch z Ciebie

1. jedno drzewo będzie kiepsko wyglądało a miskanty Cię nie osłonią od drogi (tzn.: osłonią przez 2 miesiące w roku). W tym miejscu żywopłot by Ci się przydał.

2 i 3 bym połączyła. Bukszpany, berberysy i wrzosy powinny dobrze się czuć na tym stanowisku, ale czy będziesz z nich zadowolona? Miskanty cukrowe podobno się okropnie rozłażą a berberysy będą drapały Cię po nogach i niszczyły rajstopy

4. Tutaj tylko żwirek bym wysypała - mówię Ci, że miejsca na nogi potrzebujecie

5. Pęcherznice będą ok. Póki nie urosną, przed nimi jakieś słońcolubne byliny możesz posadzić. Lawendy? Rozchodniki?

6. Połączyłabym razem z 5.

7. Spadek można ukryć nasadzeniami ale jeśli chcesz drzewko i obwódkę, to wypadałoby je w jakimś innym miejscu powtórzyć. W środek obwódki dałabym hortensje albo jarzmianki.

Pod drzewkami owocowymi też coś można by posadzić. Tak łyso ma być?

Maliny wiesz że się bardzo rozłażą i robią kłujący gąszcz? Trzeba by jakieś ograniczniki im porobić.

8. Hortensje ok.

9. Pod świerkami coś trzeba podsadzić.

10. A borówki to nie potrzebują słońca? I na pewno bardzo kwaśnej ziemi, którą trzeba im przygotować.

11. Zarówno trzcinniki jak i lawenda potrzebują dużo słońca, a tutaj będzie wieczny cień od tuj sąsiada. Połączyć z 12 i posadzić hortensje

12. Hortensje ok

Ogólnie moje zdanie znasz - za mało zimozielonych, za mało drzew, za wąskie rabatki.

Co do użyźniania ziemi, to zaserwuj sobie (i mężowi) eleganckiego kopa w pupę, zamówcie ten obornik, mączkę i korę i w dwa weekendy załatwicie sprawę. Przeczytaj wątek "co by tu posadzić" Jacka.
Kopanie w samym piachu, na pustej działce, to nie jest jakaś ogromna trudność. W przeciwieństwie do prób użyźniania ziemi w momencie, kiedy rośliny się już posadziło i okazuje się że padają, chorują i w ogóle nie wyglądają jak powinny.

To była życzliwa krytyka i dobre rady w moim wykonaniu.
Subtelność to zdecydowanie nie jest moje drugie imię
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies