Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między brzozami

Pokaż wątki Pokaż posty

Między brzozami

Misia 08:23, 02 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Dziękuje Toszko, uspokoiłaś mnie to że obornik koński na gleby cięższe lepszy wyczytałam tu
____________________
Misia - Między brzozami
Toszka 09:13, 02 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Przeczytałam - konkluzja: opisy dotyczą stosowania obornika jako nawozu, a nie jako polepszacza struktury gleby i dawcę próchnicy. Stąd też niskie dawkowanie na metr kwadratowy.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Misia 09:25, 02 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
czyli jako polepszacz struktury gleby wszystkie rodzaje obornika będą tak samo dobre? a czy ilość słomy w oborniku ma znaczenie jako polepszacza struktury?
____________________
Misia - Między brzozami
Toszka 09:34, 02 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jeśli teraz wprowadzisz do gleby, póki ciepła i wilgotna od deszczy gleba, to ta słoma do wiosny ulegnie zbutwieniu. Pamiętaj o mączce bazaltowej i korze tam gdzie będą rabaty. W tej opcji i kora nie musi być super przekompostowana, aczkolwiek przed przekopaniem dobrze by było porządnie namoczyć/zlać ją albo nierozcięczonymi gnojówkami (najlepiej z pokrzywy - bez nasion) lub roztworem mocznika ok. 5%. W ten sposób wprowadzisz niezbędny do kompostowania azot.

Edit.
W artykule napisali, że granulowany obornik ma obojętne ph. A to nie prawda. Wystarczy dokładnie przeczytać na opakowaniu.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Misia 16:19, 02 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Z korą przekompostowaną to u mnie trochę problem, wszędzie gdzie pytam to mają tylko taką w workach marketową i takiej mam 10 worków 60l. Czy jak taką namoczę roztworem mocznika to będzie dobrze? i jak długo to moczyć? jak poleży dzień to wystarczy, czy kilka godzin będzie ok?
Czy tam gdzie będą warzywa mączkę i korę mogę sypać?
____________________
Misia - Między brzozami
Toszka 17:48, 02 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pod warzywa kory nie dajesz. Mączkę i na wiosnę kompost.

Jeśli z sadzeniem wstrzymasz się do wiosny to wystarczy korę zlać mocznikiem i po ok. 2 dniach mozna przekopać
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Misia 18:55, 02 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Czyli mam tę korę mono podlać tym roztworem (a nie moczyć w jakimś pojemniku) i potem przekopać? Możne być ten obornik i mączka tez podlana, czy najpierw korę wysypać, podlać a po 2 dniach dodać resztę mieszanki - obornik, kompost, mączkę i przekopać? Przepraszam że tak szczegółowo wypytuje, ale ze mną łopatologicznie trzeba
____________________
Misia - Między brzozami
Toszka 21:27, 02 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Korę masz w workach? Pewnie tak - to otwórz worki, podlej. Potem przekopiesz wszystko razem. Po co dokładać sobie roboty
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Misia 22:11, 02 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Zrobie jak mówisz Dziękuję za cierpliwość i rady
____________________
Misia - Między brzozami
Misia 21:30, 03 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Mam jeszcze jedno pytanko czy na rabacie pod płotem na której rosną już rośliny to mogę pomiędzy tymi roślinami przekopać tą mieszankę z obornika i innych dodatków? czy taki nie całkiem przerobiony obornik mi je spali? oczywiście przy samych pniach nie będę kopać.
poniżej zdjęcia z bliska tej rabaty, rośliny będą do przesadzenia ale jeszcze nie wiem gdzie, a pod nowe chciałabym przygotować lepiej glebę

____________________
Misia - Między brzozami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies