Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między brzozami

Pokaż wątki Pokaż posty

Między brzozami

ragsmom 09:09, 12 wrz 2017


Dołączył: 27 lut 2016
Posty: 142
Mam u siebie klona, a właściwie w tej chwili "klonik" Ginnala-czekam na spektakl, na razie cieszy czerwonawymi "noskami" a wiosną ładnie kwitł na biało, ale to takie subtelne kwitnięcie, z bliska widoczne. Mój ma normalny "drzewiasty" pokrój, na pniu, nie widziałam go w roli żywopłotu, ale w takiej formie jak u mnie jest uroczy. Zywopłot moich marzeń to grab, chciałabym go za hortensjami, ale nie wiem, czy jest sens go tam wciskac, a trochę boję się przesadzać cały szpaler. Żałuję, ze nie posłuchałam mądrzejszych i nie zaczęłam od niego, ale myślałam, ze hortki przesłonią mi płot, a jednak chyba się na to nie zanosi. Twój płot ładniejszy się zapowiada i może wcale nie musisz go zakrywać, tylko te wiatry od pól chyba u Ciebie trochę mogą szalec?
____________________
ragsmom zielona (r)ewolucja
makadamia 09:14, 12 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Misiu, wydaje mi się, że za dużo drzew dałaś na ten tył i w dodatku każde inne. Trochę bym je przeorganizowała:

(Toszko - wiesz, że za każdym razem, kiedy proponuję jakieś nasadzenia, to liczę na Twoje poprawki, prawda?)



Rzecz pierwsza: wiem, że mocno lobbowałam za żywopłotem nieformalnym, ale nie wymyśliłam żadnych zimozielonych, które by się nadawały do tego celu, a od zachodu są naprawdę potrzebne (w warzywniku też); więc niech już stanie na tych cisach strzyżonych, a na ich tle będą drzewa i krzewy

Druga: ten szpaler grabów zupełnie mi nie pasuje do stylu ogrodu, który wyłania się z Twoich inspirek. Wiem, że one mają zasłaniać budynki sąsiadów, ale wydaje mi się, że to śliwa, jodła i ew. jabłoń będą wystarczające do tego zadania. Graby przeniosłabym na lewą stronę i posadziła luźno, tak, żeby ta zaplanowana ścieżka się między nimi łagodnie wiła. A jako dolne piętro - byliny i paprocie, jak w pierwszej inspirce.

Trzecia: jako szkielet proponuję trzy jodły koreańskie (Toszka, czuwasz?) one chyba nie rosną zbyt wysokie; ewentualnie bałabym się że będą zbyt szerokie i np.: za parę lat wejdą na ścieżkę - trzeba będzie ciąć.

Czwarta: po prawej stronie, pod szklarnią narysowałam brzozę i jarząba, ale chyba im za ciasno będzie - może lepiej zostawić tylko jedno drzewko, a drugie niechby poszło na front.
A skoro mowa o szklarni, czy w warzywniku, czy poza nim, i tak będzie wystawała, więc lepiej żeby była ładna.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 11:01, 12 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
ragsmom napisał(a)
Mam u siebie klona, a właściwie w tej chwili "klonik" Ginnala-czekam na spektakl, na razie cieszy czerwonawymi "noskami" a wiosną ładnie kwitł na biało, ale to takie subtelne kwitnięcie, z bliska widoczne. Mój ma normalny "drzewiasty" pokrój, na pniu, nie widziałam go w roli żywopłotu, ale w takiej formie jak u mnie jest uroczy. Zywopłot moich marzeń to grab, chciałabym go za hortensjami, ale nie wiem, czy jest sens go tam wciskac, a trochę boję się przesadzać cały szpaler. Żałuję, ze nie posłuchałam mądrzejszych i nie zaczęłam od niego, ale myślałam, ze hortki przesłonią mi płot, a jednak chyba się na to nie zanosi. Twój płot ładniejszy się zapowiada i może wcale nie musisz go zakrywać, tylko te wiatry od pól chyba u Ciebie trochę mogą szalec?


W wątku o chorobach grabów niestety wyłania się smutny obraz
Osobiście chciałam graba na strzyżoną bryłę, ale teraz nie wiem czy mam ochotę na roslinę wymagającą tak szczególnej uwagi

Żywopłot w polskiej rzeczywistości i zimowych wysuszających wiatrach jest po części przymusem... jesli chce się mieć ładne i na dokładkę rarytasowe rośliny. Taka brutalna prawda i rzeczywistość. A jesli płot ma być ozdobą to trzeba wybierać nasze rodzime rosliny, które nie koniecznie nadają się do ogrodów przydomowych. W parkowych nasadzeniach, na hektarach można sobie sadzić np. jodły (to nie jest nasz rodzimy gatunek, a na pewno obcy od Częstochowy na północ Polski). Przy braku żywopłotowej osłony nie ma sensu sadzić wielu ozdobnych traw czy bylin... to dobre dla masochistów lub zakupoholików z workiem pieniędzy.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Misia 11:06, 12 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
ragsmom - może lepiej przesadzić szpaler jeszcze teraz póki małe? ja wcale nie chciałam zakrywać całkiem płotu, ale wiatry z łąki są duże więc chyba trzeba będzie.

Asia - podoba mi się Twój pomysł, ale przez to że skupiłam się tylko na rabacie pod płotem nie wspomniałam że po lewej stronie rośnie już troche roślin:

miedzy innymi magnolia której nie chciałabym już przesadzać oraz róża pnąca, którą muszę przesadzić. Rośliny te dostałam i nie chce ich wyrzucać, a wiele z nich jest przechowywana i czeka na swoje miejsce.

Ad rzecz pierwsza - Byłaś moim światełkiem z nieformowanym żywopłotem Nie śmiejcie się ale nie bardzo wiem dlaczego w warzywniku musi być żywopłot zimozielony? przecież na zimę nie ma warzyw? zamiast żywopłotu cisowego chciałam tam dosadzić drzewek owocowych i prowadzić w szpalerze, tak samo jak te po prawej stronie
Ad 2 Jestem za przeprowadzka grabów tylko jak już wspomniałam tam gdzie proponujesz przesadzenie są już roślinki i nie wiem czy się zmieszczą?
Ad. 3 Mam jedną jodłę mandżurską, sprzedawca twierdził że nie jest to duże drzewo troszkę większe niż jodła koreańska. A cięcia się nie boje, nawet lubię to zajęcie
Ad 4 - brzoza na froncie już jest
Szklarnia to temat na przyszłość, chciałabym za rok ale obawiam się że nie dam rady ziemi przygotować, za mało czasu
____________________
Misia - Między brzozami
Misia 11:18, 12 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Byłam dziś pytać o cisy, szkółkarz ma jeszcze 20 takich dużych wysokie na metr szerokie na około 50-60 cm ale miały podeschnięte niektóre gałązki, takie brązowe, mówił że to przez grzyba i ze były pryskane topsinem. W sumie nie były takie ze tylko ten grzybek mnie martwi. Miał też mniejsze i chudsze takie do kolana i chudziutkie na około 20 cm, wyglądały jeszcze marniej bo grzyb tez je chyba atakował, ale były połowę tańsze. No i nie wiem teraz czy szukać gdzieś indziej?
____________________
Misia - Między brzozami
makadamia 11:38, 12 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Misia napisał(a)


Asia - podoba mi się Twój pomysł, ale przez to że skupiłam się tylko na rabacie pod płotem nie wspomniałam że po lewej stronie rośnie już troche roślin:

miedzy innymi magnolia której nie chciałabym już przesadzać oraz róża pnąca, którą muszę przesadzić. Rośliny te dostałam i nie chce ich wyrzucać, a wiele z nich jest przechowywana i czeka na swoje miejsce.


Uuups, to zdjęcie zupełnie zmienia postać rzeczy
Po pierwsze - zupełnie tu nie widzę miejsca na 5 grabów (choćby i kolumnowych)
Po drugie - jak za płotem rosną brzozy, to graby tu i tak nie będą dobrze wyglądały

A magnolia to wielki krzaczor rośnie.

Znowu wszystko do przemyślenia

Misia napisał(a)


Ad rzecz pierwsza - Byłaś moim światełkiem z nieformowanym żywopłotem Nie śmiejcie się ale nie bardzo wiem dlaczego w warzywniku musi być żywopłot zimozielony? przecież na zimę nie ma warzyw? zamiast żywopłotu cisowego chciałam tam dosadzić drzewek owocowych i prowadzić w szpalerze, tak samo jak te po prawej stronie
Ad 2 Jestem za przeprowadzka grabów tylko jak już wspomniałam tam gdzie proponujesz przesadzenie są już roślinki i nie wiem czy się zmieszczą?
Ad. 3 Mam jedną jodłę mandżurską, sprzedawca twierdził że nie jest to duże drzewo troszkę większe niż jodła koreańska. A cięcia się nie boje, nawet lubię to zajęcie
Ad 4 - brzoza na froncie już jest
Szklarnia to temat na przyszłość, chciałabym za rok ale obawiam się że nie dam rady ziemi przygotować, za mało czasu


Ad 1 - żywopłot potrzebny, bo wiele warzyw sadzi się już w marcu, a klimat u nas taki, że jeszcze w maju są przymrozki - żywopłot trochę przed nimi zabezpiecza; poza tym, żywopłot chroni trochę przed nasionami chwastów, które zachodnie wiatry będą Ci przywiewały z pola - zaoszczędzi Ci to pielenia.
Ad. 2 - odnośnie grabów jestem w kropce
Ad. 3 - Toszka niech się tu wypowie
Ad. 4 - bardziej mi chodzi o to, żeby trochę ten kąt brzozowy "rozcieśnić"
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Misia 11:52, 12 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Te rośliny są do przesadzenia chyba w większości, no możne różaneczniki i magnolie bym zostawiła. To było jedyne miejsce gdzie mogłam coś posadzić i był tam cień dla różaneczników, no i tak sobie tam rosną i chyba im tam dobrze
Zaraz muszę jechać do szkoły po synka, ale po południu pocykam trochę fotek tych roślin i brzóz do przerzedzenia.
____________________
Misia - Między brzozami
ragsmom 12:49, 12 wrz 2017


Dołączył: 27 lut 2016
Posty: 142
MisiA, jak wiesz ja początkująca jestem,ale ta rabata na fotografii wygląda jak dla mnie super.duże drzewa robią ładne tło.Magnolii chyba nie powinno się przesadzać,gdzieś coś mi się "o oczy obiło",wiec jesli nasze guru nie będą protestować to bym ją zostawiła


Przepraszam za prywatę, ale mam prośbę do Toszki-jakąś mała podpowiedź co zamiast grabów dac pod płot-hortensje rosną metr od niego--u mnie zdjecia-bez przesadzanie się nie obejdzie?
____________________
ragsmom zielona (r)ewolucja
Toszka 13:02, 12 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Misia napisał(a)


miedzy innymi magnolia której nie chciałabym już przesadzać oraz róża pnąca, którą muszę przesadzić. Rośliny te dostałam i nie chce ich wyrzucać, a wiele z nich jest przechowywana i czeka na swoje miejsce.



Po pierwsze - niech rośliny czekają na swoje miejsce.

Po drugie - czy te brzózki rosnące z tyłu to na waszej działce?
Strach się bać jak ten gąszcz urośnie i rozpanoszy korzenie po całej waszej działce.

Po trzecie.
Jodła mandźurska
"Uprawa i zastosowanie: Wytrzymuje mrozy do minus 29 stopni Celsjusza. Podobnie jak wiele jodeł lubi gleby próchniczne, lekko wilgotne, lekko kwaśne. Ten gatunek preferuje miejsca zaciszne."

"Jodła mandżurska pochodzi z Chin.
Jest pięknym, bardzo wysokim drzewem, które w Polsce jednakże osiąga nieznaczne rozmiary (tylko do 20 metrów wysokości). Ma ciemnozielone igły.
Ozdobą jodły mandżurskiej są długie, bo czasami nawet 15-centymetrowe szyszki koloru jasnozielonego.
Lubi miejsca słoneczne, osłonięte od wiatru.
"

Wnioski wyciągnij sama i pamiętaj - sprzedawca mówi to co chcemy usłyszeć - brutalna prawda

Żywopłot przy sadzie i warzywniaku
Asia już pisała o ochronie przed siewem chwastów. Dodam tylko, że najgroźniejsze dla roślin nie są mrozy w styczniu i lutym. Najgroźniejsze są przymrozki w kwietniu i maju kiedy rośliny startują z wegetacją.
Żywopłot powoduje także osłonę przed wiatrami, a tym samym szybsze wiosenne ogrzanie gleby.
I jeszcze jedna funkcja żywopłotu jako parawanu (u nas jeszcze mało popularna, ale np. w Hollandii, czy gruszkowo-jabłkowej Belgii), otóż posadzenie wokół sadu żywopłotu powoduje osłonę przed przymrozkami wiosennymi tak jak np. w tym roku gdzie ścięło kwiaty i zalążki z drzew owocowych. Oglądasz chyba wiadomości i czytasz niusy i wiesz jakie straty ponieśli w tym roku sadownicy. W niektórych regionach wymarzły i całe drzewa/sady.
Oczywiście, odnośnie żywopłotu to są twoje decyzje. Ale podejmiesz je świadomie i nigdy nie powiesz, że nikt cię nie uprzedzał

Jeszcze, na marginesie podpowiem - jeśli chcesz drzewa owocowe prowadzić w palmecie to ważne jest ich usytuowanie wzg. nasłonecznienia. Muszą być prowadzone z północy na południe.

edit
szkoda, że nie zrobiłaś zdjęć tym cisom, a zwłaszcza w zbliżeniu tych rudych gałązek.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 13:06, 12 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
ragsmom napisał(a)
MisiA, jak wiesz ja początkująca jestem,ale ta rabata na fotografii wygląda jak dla mnie super.duże drzewa robią ładne tło.Magnolii chyba nie powinno się przesadzać,gdzieś coś mi się "o oczy obiło",wiec jesli nasze guru nie będą protestować to bym ją zostawiła


Przepraszam za prywatę, ale mam prośbę do Toszki-jakąś mała podpowiedź co zamiast grabów dac pod płot-hortensje rosną metr od niego--u mnie zdjecia-bez przesadzanie się nie obejdzie?


W sprawie magnolii musimy zaczekać na odpowiedź co do brzóz w sąsiedztwie. Te brzozy zaraz będą wielkie, natłoczone i korzenie zapuszczą w delikatny system korzeniowy magnolii. To "korzenna" walka o przetrwanie.

Jakie masz te hortensje? Kiedy sadzone? Jaka gleba?
Tych podstawowych informacji mi braknie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies