Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między brzozami

Pokaż wątki Pokaż posty

Między brzozami

Toszka 20:43, 05 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
O obornik pytaj Izy, Mrokasi i Catalinasdiary - twoje okolice
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Misia 15:37, 07 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Z racji tego ze u mnie cały czas pada i nie mam kiedy nawet odchwaszczać mojej gliny, bo co lekko przeschnie to znów pada wzięłam się za plany i wyszło coś takiego:
przepraszam za balagan w tle ale to bylo najepsze zdjecie jakie znalazlam

wymyślam żeby za brzozami posadzić coś zimozielonego, od brzóz do płotu jest 4 m wiec może coś większego się zmieści. dalej mam już posadzone 3 drzewka liściaste od lewej Jabłoń ozdobną 'Winter Gold', Jarzębinę 'Granatnaja' (ona jest wysunięta do przodu czego na moim planie nie widać) i Jarzębinę 'Joseph Rock' Między jarzębinami myślę wcisnąć sosnę fastigiata, pod płotem hortensje a przed nimi głównie trawy wymieszane z bylinami. Całkiem na prawo chciałam posadzić żywopłot z grabów a za nim odchwaszcza się warzywniak. W niebieskim kółku marzy mi się "stawek", ale na razie jest trawa i póki dzieci małe to będzie trawa albo trampolina.
Zrobię jeszcze rzut z góry to lepiej będzie widać wymiary.
No i teraz pytanie: nadaje się ten plan do czegoś?
____________________
Misia - Między brzozami
ewedela 22:56, 07 wrz 2017

Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 55
Misia witam się u Ciebie. Dodaję wątek do obserwacji, będę podglądać Twoje poczynania.
Zazdroszczę dużych brzóz na działce
Toszka 23:21, 07 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Czekaj, czekaj z tym planem
Tak szybko mówisz, ze nie nadarzam układać sobie w głowie.

Brzozy, o ile dobrze pamiętam rosną w zachodnio-południowej częsci działki. Dobrze pamiętam?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Misia 00:19, 08 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Toszko dobrze pamiętasz Może dorzucę jeszcze taki "goły" plan to będzie łatwiej myśleć

Brzozy mają obecnie jakieś 4 m wysokości i zastanawiam się czy ich troszkę nie przerzedzić bo łącznie jest ich tam 9.
____________________
Misia - Między brzozami
Toszka 00:39, 08 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Za brzozami bym posadziła te cisy co masz. Tylko jaki to gatunek/odmiana? Jesli nie wiesz to daj wyraźne foty pokroju i gałązek w zbliżeniu.

Pamiętaj o planowaniu ogrodu z myslą i o jesieni (barwy) i zimie. Dobrze dobrane, zestawione kolorystycznie rosliny mogą sprawić, że na jesienny spektakl ferii barw czeka się z dreszczykiem emocji. Tu bym proponowała posadzenie na osi okna -brzozy jednego jarząba. Niech cieszy czerwienią liści, a zimą kolorem owoców.
Cisy za brzozami dadzą zimą ciemną, intrygującą zieleń. O walorach wiatrołapu nie wspominam Na tle ciemnego cisa białe pnie brzóz nabiorą zimą podwójnej wartości. Mozna gdzieś upchnąć/zestawić niskie derenie Ivory Halo. Zimą dadzą czerwony kolor gałązek.

Jedna sosna Fastigiata to mało. Inna sprawa, ze ma jakiś-takiś stalowo nijaki kolor. A może Pinus nigra 'Zimmer' lub Pinus nigra 'Pyramidalis' albo już kompletna rozpusta... cudna, o długich igłach Pinus nigra 'Molette' (mam ją i kocham bezgranicznie).
Gdyby np. 3 takie sosny zdobyć to mozna by połaszyć się na rozstawienie ich w ogrodzie jako dominant.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Misia 18:16, 10 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
U mnie znowu pada a do tego jeszcze jakieś choróbsko dopadło większą połowe mojej rodzinki, w tym mnie wiec chwasty dalej szaleją.
Toszko jakie to są cisy to nie jestem pewna, sprzedawca twierdził ze 'Hicksii', ale każdy z nich wygląda inaczej. Pierwszy ma najciemniejszą zieleń i najkrótsze igły


Drugi ma owocki


a trzeci najjaśniejsze igły i taki "krzaczasty"


Mam jeszcze cisa chyba 'Wojtka' i 4 malutkie samosiejki całkiem NN

____________________
Misia - Między brzozami
Misia 18:40, 10 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Cisy za brzozami to bardzo ciekawy pomysł nie wpadłam na to, cały czas myślałam tam o jodłach tylko nie wiem czy tych cisów nie za mało i czy one nie za małe. Poniżej zdjęcie tego miejsca z dwóch ujęć (proszę wybaczcie porażająca ilość chwastów ale ich nie ogarniam, a czarna folia miała pomóc w ich zwalczaniu)


Sosny piękne najbardziej podoba mi się 'Zimmer' i 'Molette'. Jak mi tak Toszko napisałaś o tych dominantach to siedzi mi teraz to w głowie. Tak myślę że chyba znów robię źle skupiając się tylko na tej rabacie pod płotem, a brakuje mi 'szkieletu' w całym ogrodzie. Z "większych" drzew mam brzozy w południowo-zachodnim narożniku i jeszcze dwie zrośnięte przed domem i intuicja mi podpowiada że brakuje mi czegoś między szklarnią a domem, czegoś 'dużego', ale może zimozielonego (mam jeszcze jedną sosnę czarną w donicy więc może by pasowała), albo kolejnej brzozy. Poniżej wrzucam tez zdjęcie od frontu domu bo jest on przecież częścią ogrodu. Przód jest jeszcze niewykończony, brakuje ogrodzenia i kostki ale to może za rok.
____________________
Misia - Między brzozami
Toszka 20:07, 10 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
To, że cisy są różne to może wynikać z tego, że są to mieszańce z siewu (siew nie daje gwarancji powtarzalności cech). Ale może także wynikać z gleby w jaką zostały posadzone. Cisy potrzebują specjalnego przygotowania całej długiej rabaty. Nie dołków. I wtedy rosną jak wariaty vide cisy u Anbu i u Polinki.

Ile metrów (przyszłego) żywopłotu wychodzi za tymi brzozami?

(to nie koniec cisowych rozważań)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Misia 21:26, 10 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Od narożnika do żywopłotu grabowego oddzielającego warzywniak mam 16,7 metra, a od tego samego narożnika do końca brzóz jest mniej więcej 6 metrów. Cisy rosły na polu u szkółkarza dość blisko siebie, więc glebę miały chyba taka samą, a ja zaprawiałam im pokaźne doły (ale jednak doły, a nie całą rabatę) tak samo więc obstawiam że to mieszańce z siewu. Jeśli miałabym je przesadzać za brzozy to tam gleba jest lekko kwaśna około 6 więc chyba bym musiała sypać dodatkowo dolomit?
____________________
Misia - Między brzozami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies