Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między brzozami

Pokaż wątki Pokaż posty

Między brzozami

Misia 16:55, 25 sie 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616

makadammia napisał(a)

Rozumiem, że idziemy w tym drugim kierunku? Mnie pasuje ale uczciwie ostrzegam:
- na rabaty na bazie krzewów dłużej trzeba czekać niż na bylinowo-trawiaste; zanim krzewy się rozrosną albo będziesz patrzyła na korę, albo zainwestujesz w tymczasowe wypełniacze, które za parę lat będziesz musiała usuwać; poczekam, a wypełniacze też się znajdą a potem oddam w dobre ręce
- rabaty typu "busz" trudniej zaprojektować niż jednorodne - wymagają większej wyobraźni i większej znajomości roślin niż posiada standardowa forumowiczka; dlatego liczę na Waszą pomoc i możecie na mnie eksperymentować
- trudniej Ci będzie uzyskać poradę na forum, bo mimo że staramy się dopasowywać do gustu konkretnej osoby to jednak na forum dominują trawy i byliny, a krzewami mniej osób ma doświadczenie; z mieszanych rabat kojarzę głównie Gruszkę i jej wątek Ci polecam. notuje w zeszycie pac domowych do przeczytania

Estetycznie też lubię żywopłoty liściaste, ale tu trzeba pamiętać o względach praktycznych: żywopłot liściasty w zimie jest "goły", więc w czasie kiedy jest najbardziej potrzebny - nie spełnia swojej roli.wiem ze "goły", ale za żywopłotem jest duża ląka i dopiero jakieś 300 m dalej niedokonczony garaz i sasiad. Postaram się wrzucić zdjęcie z tarasu na całą zachodnią stronę.


____________________
Misia - Między brzozami
Toszka 18:33, 25 sie 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
szemusia napisał(a)
Widzę ogromne planowanie☺ I rozmowę o glebie...
I mam pytanie do Toszki - myślę że innym też się przyda. Toszka, staram się przygotowywać glebę wg Twoich rad i wzbogacać ją M.in. w korę. Zawsze dawałam sosnowa,ale czy może być inna? Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie z jakiego drzewa? Mam właśnie dostęp do olchowej i nie wiem czy brać...
Misia, kibicuje Twoim poczynaniom☺ A jak dziewczyny doradzają to będzie dobrze. Pozdrawiam☺


Nadaje się, ale koniecznie musi być przekompostowana, ponieważ drewno drzew liściastych zawiera inne rodzaje garbników niż w iglastych. Garbniki jako substancje o charakterze fenolowym mogą wpływać niekorzystnie na skład chemiczny ziemi. W akwarystyce stosuje się szyszki olchowe od zakwaszenia i odkażenia wody. W ziołolecznictwie korę olchy stosuje się do pozyskania wywarów i wyciągów. Jednakże stosowanie wyciągów wodnych z garbników w lecznictwie niekoniecznie przekłada się na leczenie roślin. Dlatego koniecznie musisz przekompostować - masz dwa wyjścia: albo zrobić pryzmę i polać roztworem mocznika 5% lub gnojówkami bez rozcieńczenia. Kora musi być stale wilgotna. Albo zapakować w worki, zlać j.w i worki podziurkować sowicie by był dostęp powietrza. Do wiosny będzie w miarę dobrze przekompostowana. Proponuję na razie zlać gnojówkami.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
szemusia 19:14, 25 sie 2017


Dołączył: 24 sty 2014
Posty: 3505
Toszko, bardzo dziękuję za odpowiedź
Gnojówka z pokrzyw może byc? Pamiętam, ze ktoś zalecał do kompostowania... Ile razy mam ja zastosować? No bo zimą to ewentualnie ten mocznik.

Czyli jutro mam transport kory Jupi Na wiosenne rabatki jak znalazł

Misia, u mnie cisza Ja się ciągle doszkalam
____________________
Beata - Prawie jak ogród;)
Toszka 19:24, 25 sie 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Żeby ułatwić ci życie, to powiem, że absolutnie gnojówka z pokrzywy (zawiera dużo azotu).
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
szemusia 19:31, 25 sie 2017


Dołączył: 24 sty 2014
Posty: 3505
Nawet lubiłam tę pokrzywę zrywać i przerabiać Teraz, jak już nie nawożę, to mi brakuje tej czynności.
Dzięki, dobra Kobieto
____________________
Beata - Prawie jak ogród;)
Wani 21:33, 25 sie 2017


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
makadamia napisał(a)
Uwielbiam inspirki i zaraz Cię zasypię

Najpierw styl bardziej nowoczesny, pełen drzew i traw:
https://pl.pinterest.com/pin/285486063860137625/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063860102793/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063860088490/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063862212013/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063862627655/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859988358/

Niestety, trzeba wziąć poprawkę na skalę ogrodu

Stosunkowo niewiele bylin, żadnych krzewów, żadnych kulek bukszpanowych, żadnego sadzenia pod linijkę

Przy samym domu można sadzić rośliny bardziej blokami, a pod płotem bardziej wymieszać. Łączka jak najbardziej tutaj pasuje.


No proszę...i tym oto sposobem okazało się że to co mi się podoba nazywa się ogrodem nowoczesnym

Misia w jaki sposób uzyskałaś ten trawnik kwitnący na biało? Fantastycznie to wygląda! Podoba mi się projekt, u siebie też wymarzyłam sobie taki okrąg, otoczony kwiatami i bylinami, z drzewem w środku dającym cień. Drzewo już wsadzone, reszta w proszku

Z całą pewnością będę zaglądać bo zapowiada się wspaniale.
ps. ścigamy się która pierwsza przeczyta wątek na który nas Toszka nasyła?
____________________
Ania Pod bosymi stopami
Toszka 21:52, 25 sie 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Misia napisał(a)
Witaj Szemusia w wolnej chwili też zajrzę do Ciebie
Wiem że mało i własnie dlatego skupiam się na mniejszych drzewach i ciężko mi wybrać, ale chociaż na jedno większe może znajdę miejsce. Zdaje sobie sprawę że wszystkiego mieć nie można


zerknij do tego ogrodu w polskiej rzeczywistości
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Misia 19:29, 28 sie 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Wani - trawnik to taki przez przypadek, zarósł nam koniczyną a że nie miałam czasu na pielenie a chemii staram się unikać i dodatkowo zapomniało się o koszeniu to zrobił się trawnik z koniczyna a raczej koniczyna z trawnikiem ale mi nie przeszkadza i jeszcze pachnie a ścigać się możemy, nie wiem tylko kiedy moi w domu się zbuntują bo cały czas czytam

Toszka - czytam namiętnie, a ogród Dominiki na razie tak po obrazkach ale piękny
____________________
Misia - Między brzozami
Misia 22:32, 01 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Czytam i czytam i już nie wiem. Mam glebę gliniastą i teoretycznie lepiej obornik koński niż bydlęcy wymieszać, ale już nie wiem, bo wyczytałam ze obornik koński lubią turkucie podjadki a nie chciałabym jeszcze tego zwierzątka w ogródku. No i nie wiem czy obornik koński czy jednak inny szukać a na razie odchwaszczam, jeszcze jakieś 80 m2
____________________
Misia - Między brzozami
Toszka 05:42, 02 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Od dobrych kilku lat uzywam obornika końskiego i turkucia nie mam. Turkucia może przyciągnąć ciepło pracującego obornika. Przekompostowany ciepła nie wydziela. Bierz z dołu pryzmy - ten najdłużej leży. Dodatkowo jesli będziesz pakować w worki czy kubły patrz co wrzucasz. Turkuć ma ok. 7cm. Nie da się nie zauważyć.
Jeśli turkucia nie ma w okolicy to nie ma szans na jego obecność z oborniku.

Nie wiem także skąd masz informację o wyższości obornika końskiego nad krowim na ziemie gliniaste. Ma to tylko znaczenie przy szykowaniu stanowiska podkwaśnolubne.
Do rozluźnienia ciężkiej gleby ważna jest ilość dodanej próchnicy - obornika, kompostu, mączki i ew. kory (na rabaty) lub piasku (pod trawnik).
Minimum to 4kg na metr, a nie jeden worek na np. 100 metrów.
Wszystko trzeba głęboko, na szpadel przekopać (najlepiej widłami amerykańskimi.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies