Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

Izabela36 09:15, 12 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Tak patrze i patrze i ten trawnik, który Danusia proponuje , żeby okalał i głaz i białobok, bedzie miał z jakieś 2 m szerokości. Czy to nie za mało?
W każdym razie podoba mi sie pomysł Asi powyżej i pomysł Danusi z tym trawnikiem.
Ale jako pierwszy chciałabym obgadać pomysł Asi.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
makadamia 11:34, 12 sty 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Danusi propozycja daje więcej "oddechu", przez to, że rabata jest odsunięta od podjazdu. Ale, o ile dobrze czytam rysunek, zakłada całkowitą likwidację murka, zrobienie trawnika ze spadkiem i usunięcie białoboka. Głaz się mieści ledwo, ledwo.

Jeśli białoboka chcesz jednak zostawić, to wyjdzie wersja podobna do tego, co już omawiałyśmy:

Moim zdaniem - im szerszy trawnik, tym lepiej to wygląda, dlatego z tych dwóch, byłabym za wersją 1.

Trzecia wersja, zaproponowana przeze mnie, zakłada rabatę do samej kostki, i pozostawienie murku, choć w innym kształcie.


Przyznam się, że z tym murkiem mam niejaki problem. Nie przeszkadza mi różnica poziomów, nie przeszkadza mi murek w rabacie, natomiast zgrzyta mi trochę kamień przy kostce. Głównie ze względów funkcjonalnych (tam powinien być normalny stopień, na który można stanąć, a nie suchy murek z kamienia, który się chwieje pod stopą). Z tego punktu widzenia usunięcia murka ma sens. Problemem będzie za to ładne wyprofilowanie spadku, żeby wyszedł i ładnie i funkcjonalnie.
Obie (pierwsze dwie liczę jako jedną) wersje są pracochłonne; w mojej jest więcej elementów, które wydają się być Ci bliskie (murek, żwire, zawijaski bukszpanowe), w Danusi wersji funkcjonalnie to chyba lepiej wygląda.

Nie powiem Ci, którą wersję powinnaś wybrać. Dużo zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć (więcej "przestrzeni", czy więcej roślinności) i jakie będą nasadzenia w tej rabacie (Danusia się nie wypowiedziała, ale w jej wersji nie widzi mi się żaden żwir na rabacie).

Myślę, że powinnaś się przespacerować kilka razy wokół tej rabaty, pooglądać ją sobie z różnych kątów i spróbować ją sobie wyobrazić w różnych konfiguracjach. My tu na zdjęciach nie dostrzegamy "kontekstu miejsca". No i nie my będziemy się męczyły z realizacją decyzji
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
MartaKozak 11:39, 12 sty 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Bardzo podoba mi sie wersja nr 1
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Wiolka5_7 11:47, 12 sty 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
Też głosuję za wersją 1
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
abiko 11:47, 12 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
A ja widzę tutaj zjeżdżalnię i tak sobie myślę, że powinnaś na początek zobaczyć jak ci po ogrodzie i którędy biegają dzieci i wtedy dostosować sobie nasadzenia do tego. Bo wszyscy patrzą na to jak ma być a to jest ogród dla Ciebie i dzieci. I może się okazać, że wersja z większym trawnikiem jest fajniejsza i praktyczniejsza.

Zmiany i tak będą w miarę jak dzieci rosną to pewne Ogród masz w lesie, i taki powinien mieć charakter i mieć Twój styl.
Ale ja się pewnie nie znam..
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Izabela36 12:03, 12 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Asiu pozwoliłyscie mi spojrzec na te rabate z zupełnie innej strony perspektywy. Tego mi własnie brakowało - pomysłu w która strone iść.
Nie zakładałam az takiej demolki w postaci całkowitego usuniecia murku. Pewne tak byłoby najlepiej.
Natomiast to co nasuwa mi sie na myśl, to ,że kamień, białobok, klon musza tam pozostać.
Patrząc na samą siebie - ja wole wiecej roslinnosci niż trawnika, dlatego do mnie bardziej przemawia wersja 2. Zreszta wersja 1 i 2 sa podobne, bo ja uważam że linie trawnika moge wygiąć tam tak, że uda mi sie pozostawić i kamień i białobok. Natomiast nie wiem, czy na całej lini jestem gotowa zlikwidowac ten murek - to nie dlatego że mi on przeszkadza ani że jestem z nim jakoś zwiazana, tylko wiem, ze nałucham sie od M, że taki drogi był, i co teraz z nim zrobić, ani go wywalic ani sprzedać.
Dlatego Asiu wiem, ze jestem bardzo bliska ideałowi tego projektu - jak dla mnie - ale spróbowała bym w wersji 2 tak wygiąc trawnik jak w wersji 1 ale białobok zostaje i murek w tej rabacie tez.
Wiem wiem marudze....
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 12:17, 12 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
No w końcu inne dziewczyny tu zajrzały.
Jak widac przemawia do was wersja 1.
Agnieszko - oczywiscie, dzieci biegaja po ogrodzie, patrze ciagle którędy i w tym roku własnie usunełam kilka sosen z trawnika, przesadziłam bukszpany w inne miejsce i w końcu maja duże pole do gry. Pewnie sa jakiś czas usune hustawkę, piaskownice, domek...i znowu to powróce po porade
Ale juz teraz chce wam podziekowac,za pomysły, bo naprawde jakos mi juz lżej że jednak cos fajnego wyszło.
Wiolu, Marto, Agnieszko - ta wersja 1 może sie okazać strzałem w 10.
Asiu - uruchomiłas mi wyobraźnie, dzieki.
Jak tu zajrzałam wogóle nie brałam pod uwage rozwalania murku - a jednak mozna.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 12:49, 12 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Asiu a jak widzisz przeróbke lini rabaty przy tarasie? Tam jest wyspa i dorobiony trawnik ( szerokość min. aby kosiarka weszła).
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
makadamia 14:45, 12 sty 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Przyznaj się: wysepkę z bonzajem i wrzosami zgapiłaś od Dominiki?
Wizualnie super.

Tylko żeby ta wysepka za mała nie była, bo wtedy klops
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Izabela36 18:27, 12 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Noooo, zgadłaś Ale wszystko mam. I bonsai i wrzosy i magnolie. Ale wiesz mam jeszcze w donicy dereń Kousa, dla którego szukam miejsca. Moze jego puścić na którąś wysepke.?
a jak myślisz jakiej szerokosci dać tą wysepkę zeby była w sam raz?
Asiu ale ty tak nie odpoczywaj teraz, bo potrzebuje pomocy w nasadzeniach.
Pierwsze co to bukszpan jako zawijas, albo obwódka gdzie na tej nowej rabacie frontowej. Myslałam, żeby zrobic go obwódką wokół sosen, pomiędzy sosnami dac hortensje ale gesto, a przed hortkami wzdłuż bukszpanów rozplenice.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies