Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

Izabela36 09:19, 20 mar 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Asia przeniosłam te elementy ciosowe na wyższy poziom - uwazasz ze jest lepiej? Zrobiłam tak, bo potraktowałam rabate jako całość ( wyzszy i nizszy poziom).
Z tyłu dam krzaczor ( pisałam że mam i trzmieline i bez czarny black lace, tylko który lepszy?).
Moze lepiej zrobic ten rysunek w paincie, bo tam kolory beda lepsze chociaz.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 09:23, 20 mar 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Kiedy moge przesadzać rosliny iglaste, które rosna juz u mnie w gruncie? Czy teraz jest ok, zanim rusza z wegetacja, czy jak rusza to tez moge?

Musze wykopac z tej rabaty brunsa, nutkajskiego i dac do przechowalni - bo miejsca dla nich jeszcze nie mam.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
makadamia 11:38, 20 mar 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Iza, powiem Ci, że zaczynam mieć dość tej Twojej rabaty.
Skończ ją planować, zacznij sadzić, będziemy ją planować na bieżąco, jak UrsaMajor (też Iza)

Poglądowo zamieszczam plan, bo w te programy ogrodnicze to ja nie umiem.
Starałam się rysować docelowe wymiary roślin - taki efekt otrzymasz za kilka lat najwcześniej.


Rozmieszczenie roślin jest tylko orientacyjne. Żebyś wiedziała gdzie sadzić te duże rośliny. Z tymi małymi to nie łudź się - będziesz jeszcze jeździła po rabacie.

Użyłam roślin, o których wcześniej była mowa, choć z ogrodniczego punktu widzenia nie ma to żadnego sensu. Cisy obok klonów i hortensji? Berberysy z trawami? Toszka mi głowę zmyje, jak to zobaczy.
Ale lepiej chyba nie dam rady.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Izabela36 12:10, 20 mar 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Asia I love you!!!
Tez miałam usiąść i zobic to na kulki w kolorach

Nawet nie wiesz jak ma mam dosyc tej rabaty - od kilku lat przymierzam sie do niej i zawsze wymiekam.
Ale taraz to jest połowa sukcesu, bo mam cos i Was Mimo tego, ze nie jest po ogrodniczemu
Tak chce zrobic miec zarys, sadzić na bierząco. I pytac, przestawiać
Toszka mogłaby juz sie pojawić....ale zmyje nam głowe hihihihi

Juz nie bede Asia truć
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 10:36, 26 mar 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
makadamia napisał(a)
Iza, powiem Ci, że zaczynam mieć dość tej Twojej rabaty.
Skończ ją planować, zacznij sadzić, będziemy ją planować na bieżąco, jak UrsaMajor (też Iza)

Poglądowo zamieszczam plan, bo w te programy ogrodnicze to ja nie umiem.
Starałam się rysować docelowe wymiary roślin - taki efekt otrzymasz za kilka lat najwcześniej.


Rozmieszczenie roślin jest tylko orientacyjne. Żebyś wiedziała gdzie sadzić te duże rośliny. Z tymi małymi to nie łudź się - będziesz jeszcze jeździła po rabacie.

Użyłam roślin, o których wcześniej była mowa, choć z ogrodniczego punktu widzenia nie ma to żadnego sensu. Cisy obok klonów i hortensji? Berberysy z trawami? Toszka mi głowę zmyje, jak to zobaczy.
Ale lepiej chyba nie dam rady.


Danusiu czy możesz mi podpowiedzieć gdzie najlepiej umiescić 5 lamp kul? Jakie rośliny podkreślic?
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
polinka 09:17, 27 mar 2018


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
makadamia napisał(a)


No więc, ekhm, na moje kaprawe oko, to na pierwszym zdjęciu nie ma czerwonych roślin (żurawki w cieniu, a jakiś tam klonik za mały jeszcze, żeby stanowił jakieś odniesienie), a na drugim zdjęciu te świerki wcale nie są srebrne.

Słuchaj - ja Ci przecież nie zabronię. Mam różne swoje fobie kolorystyczne (typu właśnie srebrny z bordo albo jasny żółty z różem) które zwalczam gdzie tylko mogę, podpierając się przy tym teorią kolorów, ale prawda jest taka, że udane zestawienie od tylu różnych czynników zależy, że naprawdę trudno tu wydawać jakieś sądy absolutne.

Trzymaj się zatem tych czerwieni i brązów (jeśli tam jest dość słońca - a 13-16 to niezbyt dużo - to rozplenice, red baron, berberysy, pinky winky powinny ładnie wyglądać). Nie jestem pewna, czy z wysokich traw lepszy będzie miskant typu morning light, czy raczej proso rózgowate.

Jak mi się nie będzie podobało, to nie omieszkam powiedzieć

Po mojemu, to masz tam jeszcze miejsce na wyższej półce, zmieści Ci się i garnet i hortki
Miskanty/proso z tyłu, rozplenice z przodu - tutaj dylematu nie widzę
Krzaczora wielkiego potrzeba Z tyłu, bliżej sosen.
Z trzmieliny oskrzydlonej można wielką kulę wystrzyc - tylko za jakieś 30 lat niestety. Może jakiś kwitnący krzew? Bez czarny? Są różne odmiany


Jeśli dobrze Was zrozumiałam dziewczyny to słońce jest tam tylko od 13 do 16?
Jeśli tak to ML będzie wegetował-on jest zdecydowanie słońcolubny Zamiast niego można posadzić Variegatusa. Tylko trzeba pamiętać, ze na niego trzeba przeznaczyć więcej miejsca niż na ML. Z rozplenicami mam podobne wątpliwości-mogą być mizerne bez dużej dawki słońca...
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Toszka 21:46, 27 mar 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zgadzam się z Polinką - Red Baron nie złapie czerwieni, berberysy będą cierpieć. Proso też wybitnie światłolubne. Trzy godziny słońca to nawet nie jest półcień (6 godz.)
Zamiast czerwonych akcentów mozna dać żurawkę "Paprika". To powolniak, podobnie jak Citronelka, ale ma piękny, stabilny czerwony kolor. Ja bym dodała średnie hosty z białym kremowo/zółtym dodatkiem (Patriot', 'Queen Josephine', 'Ice&Fire" i ew. żółte, np. "Fire Island"), do tego miodunki, niskie paprocie - języcznik, zanokcica, adiantum, wietlice, carexy, hakonechloa. Można wpleść zawilce wiosenne i jesienne
Trzmielina i bez czarny też światłolubne. Jesli tam nie wieje to może Enkiant Dzwonkowaty lub inny/kolejny klon japoński. Proponuję trzymać się zestawienia niebieski- czerwienie-żółcie. Bez różu. Dodatkowo niezwykle ważny jest aspekt naprzemiennego kwitnienia/przebarwienia.

Rzadko zagladam, bo mam młyn w pracy.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Izabela36 10:14, 05 kwi 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
polinka napisał(a)


Jeśli dobrze Was zrozumiałam dziewczyny to słońce jest tam tylko od 13 do 16?
Jeśli tak to ML będzie wegetował-on jest zdecydowanie słońcolubny Zamiast niego można posadzić Variegatusa. Tylko trzeba pamiętać, ze na niego trzeba przeznaczyć więcej miejsca niż na ML. Z rozplenicami mam podobne wątpliwości-mogą być mizerne bez dużej dawki słońca...


Polinka tam te słoneczko w pełni jest krótko i faktycznie Variegatus może byc lepszy. Rozplenice bardzo mi sie podobaja i raczej zaryzykuje z posadzeniem ich. Najwyzej bede przesadzac.
Wiecej miejsca na Variegatusa to ile tak z 1,5 m od niego ma nic nie rosnac?
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
MartaKozak 10:20, 05 kwi 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Dzialasz juz cos w realu?
Pokaz fotki z przesadzania pls
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Izabela36 12:11, 05 kwi 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Toszka napisał(a)
Zgadzam się z Polinką - Red Baron nie złapie czerwieni, berberysy będą cierpieć. Proso też wybitnie światłolubne. Trzy godziny słońca to nawet nie jest półcień (6 godz.)
Zamiast czerwonych akcentów mozna dać żurawkę "Paprika". To powolniak, podobnie jak Citronelka, ale ma piękny, stabilny czerwony kolor. Ja bym dodała średnie hosty z białym kremowo/zółtym dodatkiem (Patriot', 'Queen Josephine', 'Ice&Fire" i ew. żółte, np. "Fire Island"), do tego miodunki, niskie paprocie - języcznik, zanokcica, adiantum, wietlice, carexy, hakonechloa. Można wpleść zawilce wiosenne i jesienne
Trzmielina i bez czarny też światłolubne. Jesli tam nie wieje to może Enkiant Dzwonkowaty lub inny/kolejny klon japoński. Proponuję trzymać się zestawienia niebieski- czerwienie-żółcie. Bez różu. Dodatkowo niezwykle ważny jest aspekt naprzemiennego kwitnienia/przebarwienia.

Rzadko zagladam, bo mam młyn w pracy.


Toszka, dzieki ze zajrzałas - lepiej późno niż wcale...Ja wróciłam po lezeniu plackiem w łózku - diagnoza Lumbago. Nie polecam nikomu!!!
Wracając do projektu to kolorystyka w tej wersji zdaje sie przebijac od poczatku i w sumie bardzo mi odpowiada - co prawda żółtego unikac jak ognia kazała Makadamia
Ale może troszkę tak w oko nie zakłuje
Zamiast berberysu Bagatell - żurawka Paprika - zgadzam się.
Red Baron pozostaje - dlatego, ze mam go juz na tej rabacie i sie ładnie wybarwia. Poza tym to taki " must have" mój
Hosty Partiot mam w duzych ilosciach i do rozsadzenia wiec bardzo mi pasuje abym je gdzies tu upchneła - może jako ta mała kepiasta trawka ?
Kompletnie mi nie leżą miodunki - juz brunnera jest mi bliższa.
Zamówiłam wietlice metaliczna co prawda tylko na próbę z myslą o rabacie lesnej a nie frontowej ale przymierze i zobacze jak wyjdzie.
Iwona mam jeszcze jeden klon podobny do garneta ale ma zielono zółte liście viridis chyba - może jego wykorzystac zamiast trzmieliny?
Carexy, hakone oraz turzyca ice dance - jak najbardziej tak, super. Tylko gdzie to upchnąc? Hakone jako skarpety dla bukszpanów, turzyca przed red baronem a carexy przed zywopłotem z bukszpanu.
Zamiast prosa - miskant variegatus.

Iwona czy dobrze?
Asia pamiętaj, jak ci sie nie bedzie podobało to wal smiało.


____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies