Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

Izabela36 10:22, 15 mar 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Wiola biorę !!!
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 10:43, 19 mar 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Pogoda za oknem jest juz lepsza...az by sie cos porobiło.
Niestety tem. na minusie, wiec zostaje laptop i rozmyslania.

Danusiu moze zerkniesz na moja fotke, i podpowiesz mi jak mam rozmiescic kulkowisko na tej rabacie? Temat napewno skojarzysz, bo pomagałas mi ustalić kształ tej rabaty. Teraz chciałabym ja zagospodarować. Pojawi się żywopłot na wysokość siatki z cisów. Chciałabym dodać kulkowisko. Nie wiem z czego : czy tylko buxy, czy cisy, Toszka kiedys wspominała o poduchach...ale z jakich to roslin zrobic.
Jest to rabata w półcieniu,wystawa północna. słońce swieci w godz. 13-16 na cała rabate.
Zostaje tam tylko swierk Białobok ciety w stozek od zaraz, klon palmowy Atropurpurea który ma sie tam dobrze, jednakze gdyby musiał byc przeniesiony to trudno, oraz kamień/głaz.
Reszta, czyli Bruns, nutkajski, migdałek i jałowiec ida won, do przechowalni.
Mam tez tam hortensje vanili fraise i nie wiem czy je tam zostawic, czy dac inne czy wcale. Mam tez klona palmowego dissectum garnet, który mogłabym dac tez na ta rabate jezeli oba klony maja tu racje bytu ofcorse.
Rabata bedzie całościa z ta na wyższym poziomie , jednakze poziomy na rabacie zostana i murek też. Pomysł jest taki aby murek czyms podsadzić i tak go ukryc. Myslałam o rzedzie rozplenic.
Pomóż Danusiu

____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 10:52, 19 mar 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Szukam Toszki....
Iwona zmierzyłam ph - jest zdrowo zasadowe na tej rabacie. Pytanie mam co do wzbogacania w złoto - czy przekopac tam gdzie sa wolne miejsca z tym całym złotem co sie robi i najblizej roslin jak sie da?
Czy pod rzad cisów tak samo zrobic, czy im nawieśc czegos wiecej?

I jak dasz rade a wiem , ze Twój czas tutaj na forum jest ograniczony, podpowiedz z tymi nasadzeniami, kulkowiskiem , na tej rabacie. Bo tak sie boje troche ze utknę na wiosne w pełnej niewiedzy

Asiu Macham, sie nie pojawiasz wcale
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
makadamia 11:19, 19 mar 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Iza, jestem, czytam, ale jak nie mam nic do napisania to nie piszę. Teraz mam

Ta rabata NIE MA wystawy północnej.
Ona jest od północnej strony działki, co oznacza, że słońce pada na nią od południa, co oznacza, że ma wystawę południową. Wystawę północną masz przy piaskownicy, z drugiej strony domu

Toszki ostatnio nie widzę na forum, chyba ma przerwę.

Jak zakładasz rabatę praktycznie od początku, to dobrocie przekopuj po całości, a nie tylko do dołków. Rośliny Ci porosną, korzenie też, i to co w dołkach przestanie wystarczać.

Pod cisy oprócz standardowej trójcy (kompost, obornik, mączka) Toszka polecała jeszcze drobną, przekompostowaną korę jako dodatkowe, długoterminowe źródło próchnicy.

Kulki możesz zarówno z cisa (mniej cięcia, zdrowszy) jak i bukszpana (tańszy).

O planach zaraz będzie

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
anbu 11:25, 19 mar 2018


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Iza takie kulkowisko zrób z cisa Można też dosadzić kilka kul z bukszpanu ale one w ostatnich latach chorują i wówczas ryzykujesz, że będziesz mieć w przyszłości z nimi kłopoty.
Ja mam pomiędzy cisami bukszpan, mój na razie zdrowy ale pryskam naturalnymi preparatami (OW i RT).



____________________
Ania Ogród Ani :)
makadamia 11:30, 19 mar 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Izabela36 napisał(a)
Dziewczyny wykombinowałam jeszcze takie cos na moja frontową. Środek swierk białobok - jego miejsce jest constans. Obok niego klon palmowy atro ( ten wiekszy) oraz mniejszy klon garnett ( mniejszy czerwony). Są też cisy kolumnowe( z jednej strony zielone, z drugiej żołte Dawid , ale moga byc tez wszystkie takie same ). Z tyłu miskant. Kulkowisko w postaci kul z bukszpanu róznych wielkosci. Jako wypełniacze dałam polecane przez Toszkę liliowce d"oro - one sa chyba tylko żołte , berberys bagatella oraz funkie. Rabata ma odczyn zasadowy, półcień.


Klony na zasadowej rabacie są niezgodne z teorią ogrodniczą, ale skoro rosną tu już dość długo i mają się dobrze - to może to takie dziwaki i można je zostawić.

Kompozycyjnie: podobają mi się te pionowe akcenty z cisów (na pewno jedna odmiana), garneta i cisy przy kamieniu dałabym bardziej z tyłu, żeby tego kamienia nie zasłaniać. Brakuje nasadzeń na górnej części rabaty. Duże krzewy z tyłu (ten wiąz, którego masz?), a na przodzie niskie kulki, jak przy podjeździe.

Kolorystycznie: tutaj mam nierozwiązany do tej pory węzeł gordyjski. Żółcie i czerwienie pasują do piaskowca i elewacji, ale ten srebrny białobok nijak mi z nimi nie gra. Rady na to nie mam.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Izabela36 11:33, 19 mar 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
makadamia napisał(a)
Iza, jestem, czytam, ale jak nie mam nic do napisania to nie piszę. Teraz mam

Ta rabata NIE MA wystawy północnej.
Ona jest od północnej strony działki, co oznacza, że słońce pada na nią od południa, co oznacza, że ma wystawę południową. Wystawę północną masz przy piaskownicy, z drugiej strony domu

Toszki ostatnio nie widzę na forum, chyba ma przerwę.

Jak zakładasz rabatę praktycznie od początku, to dobrocie przekopuj po całości, a nie tylko do dołków. Rośliny Ci porosną, korzenie też, i to co w dołkach przestanie wystarczać.

Pod cisy oprócz standardowej trójcy (kompost, obornik, mączka) Toszka polecała jeszcze drobną, przekompostowaną korę jako dodatkowe, długoterminowe źródło próchnicy.

O planach zaraz będzie



Asia a ja rozumowałam to tak....strona północna domu to wystawa północna itp....goopia brunetka ze mnie

Wiem, ze pewnie gdzies tam latasz w przestrzeni...ale jak nikogo nie widac to tak smutno jakos.

Trójce kompletuje własnie...tylko mam problem z kompostem, bo mój eM twierdzi, ze kompost z obecnej kompostowni to nic innego jak kompost z oczyszczalni scieków i to badziewie jest smierdzace.

Plany plany....czekam i sie doczekam napewno...
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 11:39, 19 mar 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
anbu napisał(a)
Iza takie kulkowisko zrób z cisa Można też dosadzić kilka kul z bukszpanu ale one w ostatnich latach chorują i wówczas ryzykujesz, że będziesz mieć w przyszłości z nimi kłopoty.
Ja mam pomiędzy cisami bukszpan, mój na razie zdrowy ale pryskam naturalnymi preparatami (OW i RT).





Aniu własnie cis i bukszpan najbardziej mi lezy, chociaz za kulkami cisowymi to sie troche nalatam. Ale znajde je
Ja tez w tym roku rozpoczynam dzieki Wam inwazje eco w ogrodzie. Leży wszystko kupione do oprysków, czekam tylko na znak bo u mnie mróz jeszcze trzyma.

Aniu a ty na jakie byliny polujesz?

Ja zamówiłam hakone ( all gold. aureole i beni-kaze)), paproć wietlice metalicum, narecznice czerwonozawijkowa, i szałwie Marcus.

Podoba mi sie świecznica ...do mojego lasku.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 11:56, 19 mar 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
makadamia napisał(a)


Klony na zasadowej rabacie są niezgodne z teorią ogrodniczą, ale skoro rosną tu już dość długo i mają się dobrze - to może to takie dziwaki i można je zostawić.

Kompozycyjnie: podobają mi się te pionowe akcenty z cisów (na pewno jedna odmiana), garneta i cisy przy kamieniu dałabym bardziej z tyłu, żeby tego kamienia nie zasłaniać. Brakuje nasadzeń na górnej części rabaty. Duże krzewy z tyłu (ten wiąz, którego masz?), a na przodzie niskie kulki, jak przy podjeździe.

Kolorystycznie: tutaj mam nierozwiązany do tej pory węzeł gordyjski. Żółcie i czerwienie pasują do piaskowca i elewacji, ale ten srebrny białobok nijak mi z nimi nie gra. Rady na to nie mam.


Asiu co do klonów to jeden ten większy rosnie na miejscu docelowym, ten mniejszy moge tutaj wsadzić, bo on rosnie na tej rabacie tylko poziom wyzej koło sosen. Pomyślałam tylko ze 2 klony na jednej rabacie dobrane kolorystyczne pasują. Nie wiem czy ten mniejszy sie tu zadomowi - ryzyk fizyk. Z drugiej strony moge go wcale nie ruszac z tej góry.

Akcenty te z cisów- oczwiscie ze jeden kolor i typ np. robusta. Jeśli zatem nie garnet to co? Mam tam z tyłu hortensje widac je , moze zatem je takim łukiem wprowadzić pomiedzy białoboka i kamień? I może wymienic je na białe ( moonligt, bobo, czy cos innego, bo tu sa vanilki.) Wiąza nie mam , ale mi sie podoba, jak tam pasuje to go kupie

Kolorystycznie U borbetki srerny swierk jest w zestawie z czerwienia, u dominiki też. Więc czerwień pasuje jak w morde strzelił. Murek z piaskowca chciałam czyms podsadzić i zasłonić nieco, bo on tu nikomu nie lezy widze
Ale nie rozbiore go...wole go czyms podsadzić ( zawsze to jakas dodatkowa roslina ). Kiedys myslałam o rozplenicach....


____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
makadamia 12:14, 19 mar 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Podrzuć linki do zdjęć, bo ja niewierny Tomasz jestem

Wiąza myślałam że masz, dlatego o nim napisałam.


Z murkiem już się pogodziłam, zasłonić go - owszem, tylko nie tak: rządkiem rozplenice przed nim (bo to tylko go podkreśli), tylko tutaj krzaczor, tu - trochę hortensji, a tam - jakieś trawki.

O grupie hortensji za kamieniem już kiedyś pisałaś i podobał mi się ten pomysł.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies