Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Basi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Basi

basia3012 17:51, 28 lut 2023


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9427
sylwia_slomczewska napisał(a)

Jak miały zbity system korzeniowy to nie najlepiej. Albo mają zbyt zbitą ziemię dookoła, albo w trakcie pierwszego sadzenia nie rozluźniono im korzeni.


Tak Sylwio, potwierdzam. Zbita bryła korzeniowa u rh nie wróży najlepiej na przyszłość. U mnie w starym ogrodzie, po chyba około 2-3 latach rośnięcia, rh usechł. Po wyjęciu, bryła korzeniowa była cała, taka jak wyjęta z doniczki przy sadzeniu. Jednak trzeba rozrywać bryłę.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
nyna76 15:34, 04 mar 2023


Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 1675
Basiu, proszę o poradę jako powojnikowego znawcę

Czy w celu polepszenia warunków do wzrostu powojnika ( przy tujach)

posadzić go w dużej doniczce, a na dnie kamyki dla drenażu ? Jaka mieszanka ziemi ? Chcę tam coś długo kwitnącego fioletowego, Polish Spirit ? .

Arabellę już od Ciebie zgapiłam w zeszłym roku
____________________
Ania Działeczka-spełnianie zielonych marzeń (wielkopolska,Poznań)
basia3012 12:41, 06 mar 2023


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9427
nyna76 napisał(a)
Basiu, proszę o poradę jako powojnikowego znawcę

Czy w celu polepszenia warunków do wzrostu powojnika ( przy tujach)

posadzić go w dużej doniczce, a na dnie kamyki dla drenażu ? Jaka mieszanka ziemi ? Chcę tam coś długo kwitnącego fioletowego, Polish Spirit ? .

Arabellę już od Ciebie zgapiłam w zeszłym roku


Wiesz Aniu, co do posadzenia powojnika w donicy to nie jestem pewna czy to będzie dobrze. Może od tuj oddzielić go jakąś sztywną barierą ale w drugą stronę i w głąb niech ma możliwość rośnięcia? A może donica duża ale bez dna? Sama nie wiem.

Ja w duży i głęboki dół ( chyba około 50 cm średnicy i 50-60 cm głębokości) sypałam dużo obornika końskiego, może 1/2 całości wypełnienia a reszta to jakaś żyzna ziemia. Z rodzimą ziemią nie mieszałam chyba bo tam gdzie sadziłam to taki piach jak w piaskownicy. A może trochę dodałam, nie pamiętam.
Na dno nie sypałam kamyków bo przy piachu nie jest to konieczne. Może jak masz glinę to dobrze jest taki drenaż zrobić.
Jeśli chodzi o powojnika fioletowego to Polish Spirit jest super. Ale jest to ciemny kwiat, bardzo ciemny. U mnie Solina jest jaśniejsza i też w miarę dobrze rosła.

Moje powojniki w zeszłym roku słabo kwitły. Może nawóz Florovit, taki zwykły nie służył im. Powojniki poszły w liście, kwiatu było mało. W tym roku kupiłam już dla nich nawóz do pomidorów i papryki. Chyba taniej wychodzi niż taki specjalny do powojników. Podobno dobrze robi na zawiązywanie kwiatów. Zobaczymy.

Aniu, z całego serca życzę Ci powodzenia w uprawie tych pięknych pnączy. Niech rosną i kwitną ku radości Twojej i bliskich.
Pozdrawiam serdecznie.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
nyna76 18:47, 06 mar 2023


Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 1675
Basiu, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź.
Będę kupowała dużo obornika końskiego w formie ziemistej i przygotuję dołek na bogato.


Ta donica miała służyć przed wrastaniem korzeni tuji w powojnik, ale na tyle duża żeby rosła swobodnie.

Nazwy RH niestety nie pamiętam. Była to jedna z pierwszych roślin z 2011 r.
____________________
Ania Działeczka-spełnianie zielonych marzeń (wielkopolska,Poznań)
basia3012 00:11, 07 mar 2023


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9427
nyna76 napisał(a)
Basiu, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź.
Będę kupowała dużo obornika końskiego w formie ziemistej i przygotuję dołek na bogato.


Ta donica miała służyć przed wrastaniem korzeni tuji w powojnik, ale na tyle duża żeby rosła swobodnie.

Nazwy RH niestety nie pamiętam. Była to jedna z pierwszych roślin z 2011 r.


Aniu, z tymi korzeniami tuj to masz rację. One będą osuszały wszystko dookoła i wrastały w korzenie powojnika. U nas są tuje za ogrodzeniem i korzenie przeszły pod betonowym murkiem. Trzeba było pas blachy wstawić. Może donica będzie Ok.
Pozdrawiam.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Ewik 05:49, 07 mar 2023


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Pomysł z donicą dobry, tak miałam pod świerkami zrobione,tylko daj mocną tą donicę i powiększ dziurki, żeby woda nie stała .Solinę polecam ,kwitnie niezawodnie.
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
nyna76 11:03, 08 mar 2023


Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 1675
Ewa dziękuję, tak zrobię, kocham powojniki, ale nie mogą się u mnie rozbujać.
Muszę o nie zadbać jak sie należy
____________________
Ania Działeczka-spełnianie zielonych marzeń (wielkopolska,Poznań)
basia3012 16:41, 09 mar 2023


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9427
Oznaki nadchodzącej wiosny u nas, na północy.
Dzisiaj troszkę spod śniegu wychyliły się przebiśniegi i cebulowe.







____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 16:42, 09 mar 2023


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9427






____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 16:43, 09 mar 2023


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9427






____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies