Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Igielnik

Pokaż wątki Pokaż posty

Igielnik

fasola 13:02, 18 lut 2018


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
No to do dzieła. Zdjęcia z soboty. Moja frontowa "rabata" do poprawy. Aktualnie ma długość około 20 m wzdłuż południowej granicy działki i ok 10 m wzdłuż zachodniej granicy.
Szerokość około 3-4 m. Rosną na niej zwykłe brzozy, wysokie na 10m oraz kolekcja świerków serbskich tzw. bożonarodzeniowych choinek. Brzeg rabaty jest obsadzony tawułą japońską. Od strony wjazdu na posesję jest szerszy fragment obsadzony bylinami (marcinki, rudbekia, floksy, kocimiętka i jakieś inne) i na środku rajska jabłoń Dolgo, muszę to miejsce zreorganizować bo wlazł tam perz i nie mogę już nad nim zapanować.
Generalnie ta strona to "patelnia", brzozy dają trochę cienia.
Za płotem jest chodnik i średnio ruchliwa droga osiedlowa.



Pod domem jest słoneczna rabata a na niej rosną:
- na kracie przy ganku mini kiwi,
- róże The Fairy, hortensje, bez czarny Black Lays, wisienka japońska, dereń jadalny
- miks bylin: kocimiętka, piwonie, liliowce, irysy syberyjskie, bodziszki, trochę cebulowych: krokusy i przebiśniegi i resztka tulipanów botanicznych.
Jej za bardzo nie chcę ruszać. Rośliny się rozrosły, jest kolorowa całe lato. Ewentualnie myślałam o poszerzeniu.



Tu widać dalszy ciąg rabaty z brzozami (do poprawy). Huśtawka będzie zmieniona na coś a'la pergola. Dzieci urosły, drewno zgniło, a solidny fundament w ziemi został - wiec dorobię pergolę. Zamówiłam już na nią róże pnące Lykefund.



Rabata na środku trzyma się nieźle. Są na niej brzozy 3 pożyteczne, trawy (trzcinniki i molinie), rudbekia, jeżówka, liliowce, piwonie i derenie o żółtych liściach podsadzone bergenią (to północny cypel) oraz tulipany. Polecam trzcinniki są super. Już w maju są zielone i ładne.



Myślałam o dodaniu świerków serbskich, żeby powstała taka mniej regularna ściana.
Cała rabata pod brzozami i świerkami jest obsadzona barwinkiem, który jest niestety dzikim gąszczem poprzerastanym chwastami.

Wzdłuż całego ogrodzenia, przy płocie posadziłam mieszany żywopłot nieformowany z krzewów liściastych. Są tam lilaki różne kolory, jaśminowce, kaliny, tawuła von Houtte'a. Niestety krzewy bardzo wolno tam przyrastają. Sadziłam półmetrowe patyki, a teraz krzaki maja maks 1,2 m. Myślałam o dosadzeniu tawuły bo rośnie najlepiej. Pozostałych krzewów nie mam gdzie przesadzić a wyrzucić szkoda.
____________________
Fasola Igielnik
Aurelllia 15:11, 18 lut 2018


Dołączył: 07 lut 2017
Posty: 6092
Pospacerowałam Fajnie, że nie obcinałaś bylin na zimę, to te uschnięte kwiatostany w zimę świetne wypełnienie robią
____________________
Aurelia Ogrodowe kreacje, Wizytówka
fasola 16:46, 18 lut 2018


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
Dziękuję. Też lubię jak coś z pod śniegu wystaje.
Najbardziej połamane usuwałam już w styczniu, ale generalnie robię porządki w marcu.
____________________
Fasola Igielnik
Aurelllia 17:25, 18 lut 2018


Dołączył: 07 lut 2017
Posty: 6092
Ja też już od kilku lat zostawiam na zimę uschnięte byliny Wtedy jak śnieg topnieje rabaty nie są takie puste no i wydaje mi się, że to trochę też ochrona dla tego co się znajduje pod ziemią
____________________
Aurelia Ogrodowe kreacje, Wizytówka
MariaJ 20:46, 18 lut 2018


Dołączył: 11 lut 2018
Posty: 233
Witaj Fasolko
Ogród piękny, tętni życiem. Mnóstwo bylin które uwielbiam wyobrażam sobie zapach sosen i kwiatów. Gratulacje
____________________
MariaJ ogród pod akacjami
ElzbietaFranka 21:21, 18 lut 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13856
Witam. Przejrzałam wątek. Z fot wynika, że to dosyć spory ogród ile ma działka. Drzewa też dosyć spore. Ładne nasadzenia tawula piękna lubię ją jak kwitnie i też ją mam. Trochę za mało fot aby coś więcej powiedzieć. Zdecydowałas się na forum to teraz od wiosny trzeba cykać co się dzieje .
A skąd jesteś.
Pozdrawiam.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
fasola 18:25, 22 lut 2018


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
Dziś pokażę zachodnią część ogrodu. Była zagospodarowana jako ostatnia. Jest dość oddalona od domu więc nasadzenia są tu spokojniejsze.



Za bramķą jest zakątek z rododendronami. Odkąd są bardziej osłonięte przez żywopłot trzymają się lepiej.



Wzdłuż ogłoszenia jest żywopłot z choiny, świdośliwa a dołem mahonia i mikrobiota syberyjska.




Na końcu zakątek gospodarski. Od niedawna osłania go żywopłot że świerków (tzn. zasłoni jak urośnie).




____________________
Fasola Igielnik
fasola 18:31, 22 lut 2018


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
Pierwsze oznaki wiosny. Pączki przebiśniegów i ranników.





W ciepłe dni powoli wycinam suche badyle. Wiosną zawsze się nie wyrabiam. Mam też opracowany plan prac. Ciekawe czy uda się go zrealizować.
____________________
Fasola Igielnik
fasola 18:36, 22 lut 2018


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
Ponieważ wiosną za płotem rusza budową. Jesienią w popłochu sądziłam żywopłot cisowy. Tak na ukojenie nerwów w związku ze zmianą widoków z okna. Nowi sąsiedzi wykarczowali działkę. Wcześniej był nieprzebyty gąszcz

____________________
Fasola Igielnik
fasola 18:38, 22 lut 2018


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
A z tego miejsca wylatuje barwinek. Zamiast niego będzie gąszcz hortensji i róż Ballerina. Za plecami są kaliny Roseum.

____________________
Fasola Igielnik
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies