Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Igielnik

Pokaż wątki Pokaż posty

Igielnik

fasola 20:43, 11 lut 2019


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
Malownicza jest tegoroczna zima.







____________________
Fasola Igielnik
sylwia_slomc... 20:54, 11 lut 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81959
Jeszcze tyle śniegu masz? U nas już ani grama i wiosna się pokazuje nieśmiało.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
fasola 21:21, 11 lut 2019


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
To zdjęcia z zeszłego tygodnia. Już nie jest tak malowniczo, ale nadal śniegu mam od kolan po kostki minimum. Wiosny ani śladu, byłam dziś w ogrodzie jej poszukać.
Całkiem biała była zima w tym roku.

Widziałam na zdjęciach u koleżanek aktualnie kwitnące wawrzynki wilczełyko w okolicach Krakowa. Pozostaje pozazdrościć. Suwałki zawsze ostatnie...
____________________
Fasola Igielnik
fasola 21:25, 11 lut 2019


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
To zdjęcia z dzisiaj. Raczej roztopy niż malowniczy puch.

Ja do Was w takiej sprawie. Chciałabym się zasłonić w sezonie ciepłym od drogi przed przechodniami, za płotem jest chodnik i droga osiedlowa asfaltowa. Mam w tym miejscu bardzo trudne warunki, bardzo słaba ziemia (nie będę wymieniać) i wody gruntowe na 30 m i 100% słońca. Wolę dopasować się do warunków niż na odwrót. Nie mam siły ani mocy przerobowych na usunięcie aktualnych nasadzeń, chciałabym je tylko zliftingować czymś łatwym w obsłudze i niewymagającym. Działkę mam dużą, a od frontu nie lubię pracować z uwagi na słońce.

Jest tak: od ogrodzenia posadzony kilka lat temu "żywopłot" z miksu krzewów: jaśminowce, tawuła von Houtte'a, kaliny, suchodrzew, lilaki. Rośnie to baaaardzo wolno. Po środku rabaty są brzozy zwyczajne, mają około 10 m wysokości, pod nimi barwinek pospolity + chwasty, a brzegiem od strony ogrodu obwódka ze złotolistnej tawuły japońskiej.
Ten najdorodniejszy krzew to właśnie tawuła von Houtte'a, którą chcę posadzić w dwóch rzędach pod brzozami. Tylko ona sobie jakoś radzi, nie mdleje w upały itp. Żeby nie było smutno myślałam o dodaniu kilku sztuk rosa glauca (mam w ogrodzie, lubię, daje sobie radę). Żeby nie było nudno to od strony ogrodu dołożyłabym bez Mayera, ewentualnie jakieś berberysy (są ładne, ale te kolce!!!)
Co myślicie o takim rozwiązaniu? Ten bok działki ma około 25 mb.
Cały ogród mam raczej nie "ogrodowiskowy", mało formalny, taki trochę dziki. Nie mam wewnętrznej potrzeby go uładzać.

Dodam jeszcze, że od bramy do pierwszej brzozy po lewej stronie rośnie posadzony rok temu szpaler tawuły szarej, jako kontynuacja szpaleru po drugiej stronie podjazdu.



Za zakrętem, brzozy przechodzą w szpaler świerków serbskich (kolekcja choinek bożonarodzeniowych), przed świerkami też chciałam dać w barwinek tawuły szare (bo są niższe) z bzem Mayera, może jakieś róże pomarszczone (ale się zastanawiam, żeby z rozłogami potem nie walczyć). Cała rabata, aż do końca jest obrzeżona tawułą japońską.



Za szpalerem świerków żywopłot zmienia się na choinę kanadyjską i leśne, mieszane nasadzenia w sosnowym lasku.

____________________
Fasola Igielnik
Wendy79 23:01, 14 lut 2019


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Ależ Ty Kobieto masz nietuzinkowy ogród! Szkoda, że tak mało go pokazujesz. W Twoich rozważaniach na temat rabaty od południa niestety nie pomogę,bo nie znam się, ale obserwować wątek na pewno będę.
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
PrawieBory 07:20, 15 lut 2019


Dołączył: 08 sty 2018
Posty: 123
Witaj Fasolo.
Wpadłam do ciebie po długiej nieobecności i co widzę?- cudne zdjęcia zimowego ogrodu. Ogród leśny- cudowny. Zapach żywicy który się unosi przy sosnach jest nieziemski. Jeśli chodzi o rośliny pod płotem, to ja proponuję albo tawuły, bo jak sama piszesz dobrze się tam mają, lub drenie . U mnie też rosną dobrze a warunki glebowe mamy podobne więc myślę że dałyby radę, no i miałabyś kolor zimą. Przy brzozach wyglądałyby fajnie.
Wygłaskaj futrzaki.
____________________
Pozdrawiam. Kasia
fasola 22:52, 15 lut 2019


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
Dziękuję za odwiedziny.
Lubię pracę w ogrodzie, ale nie przepadam za robieniem zdjęć. Słaby ze mnie fotograf.

Derenie nie dawały u mnie rady niestety. Jako tako trzymają się na podlewanych rabatach lub w cieniu.

Z futrzaków został już tylko jeden... niestety, nasz 11 letni rudy dachowiec.
Oba koty norweski i syberyjski odeszły w odstępie dwóch dni. Weterynarz stwierdził zatrucie, być może trutką na szczury lub kuny. Leczenie nie pomogło. Ktoś mógł coś wyłożyć, nie wiadomo.
Do dziś serce mi pęka...
____________________
Fasola Igielnik
Wendy79 08:38, 16 lut 2019


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Bardzo Ci współczuję. Sama nie wiem, jak bym to przeżyła. Mam trzy dachowce i kiedy ostatnio jeden z nich chorował, byłam sparaliżowana ze strachu.
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
fasola 21:02, 26 lut 2019


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
Smutno mi bez kotów, na szczęscie już niedługo. Muszę poczekać kilka tygodni i moja mała pociecha będzie u nas w domu. Kolejny norweg.


____________________
Fasola Igielnik
fasola 21:07, 26 lut 2019


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
Nieśmiałe oznaki nadchodzącej wiosny. Miejscami w cienistych zakątkach jeszcze snieg leży.








____________________
Fasola Igielnik
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies