Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Buk pospolity - Fagus sylvatica

Pokaż wątki Pokaż posty

Buk pospolity - Fagus sylvatica

ZbigniewG 17:22, 09 lis 2020


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8900
Rohan Obelisk
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
mamagonia 14:23, 11 kwi 2021

Dołączył: 11 kwi 2021
Posty: 1
Dzień dobry, jestem właścicielka małego ogródka przy szeregówce i mikroskopijnego przedogródka, ale pomimo to z lubością od kilku lat oglądam Państwa ogrody, podziwiam rosliny i biegam od szkółki do szkółki żeby nacieszyc oczy czyms, czego i tak nie moge kupicW zeszłym roku został przez ochojnika zeżarty swierk compacta i został wykopany z przedogródka. Po długich rozmyślaniach, debatach w końcu przekonałam męza zeby wsadzic kolumnowego buka dawyck gold, juz go własciwie kupiłam, ale taraz przeraziłam się czy nie będzie zbyt gigantyczny. Ja potrzebuje drzewka do 5-6 metrów wysokosci i szczupłego, o ładnym pokroju. Czy da się nad nim zapanowac,żeby mój przedogródek nie wyglądał dziwacznie?
Bardzo dziękuje za odpowiedz
dorsla 15:34, 03 maj 2021

Dołączył: 27 gru 2020
Posty: 4
Dzień dobry. Cztery lata temu posadziłam na działce buka purple fountain - ładnie wykształconego. W następnym roku po posadzeniu zaczął obsychać czubek drzewka. W ubiegłym roku obcięłam go bo całkowicie usechł. W szkółkach ogrodniczych sprzedawcy twierdzili, że buk puści nowego przewodnika, ale niestety nie widzę żadnego postępu. Proszę o poradę czy faktycznie drzewko wypuści nowego przewodnika czy niestety muszę podjąć decyzję o zakupie nowego. Bardzo dziękuję za pomoc
Gardenarium 21:41, 19 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
makosm napisał(a)
Drzewo o pokaźnych rozmiarach rośnie w parku dworskim w Fajsławicach. Jego liście latem robią się bardziej czerwonawe.


To raczej normalny buk.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 11:14, 20 maj 2021


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8900
dorsla napisał(a)
Dzień dobry. Cztery lata temu posadziłam na działce buka purple fountain - ładnie wykształconego. W następnym roku po posadzeniu zaczął obsychać czubek drzewka.


buki dość często podmarzają na wierzchołkach co powoduje przestój i zakłócenie sylwetki bo po jakimś czasie startuje kilka wierzchołków

- poczekaj i wybierz najlepszy pęd na przewodnik pozostałe wytnij
lub
- podnieś do góry (przy patyczku) jedną z najwyższych i jeszcze giętkich gałązek

mój Purple Fountain po korekcie i wycince zbędnych gałązek



Dawyck Gold (z poprzedniej strony) drastycznie odchudzony
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
makosm 16:53, 20 maj 2021

Dołączył: 19 maj 2021
Posty: 2
@Gardenium
Ten mój niby buk już czerwienieje. Może to buk czerwony?
neotarius 20:10, 21 maj 2021

Dołączył: 21 maj 2021
Posty: 2
Witam!
Co dzieje się z moim Dawyck Purple? ;( Puścił liście tylko na dwóch gałązkach przy samej ziemi... Jak go ratować? Kilkanaście metrów dalej Dawyck Gold już w pełnej okazałości - wszystkie liście wypuszczone. Posadzone jakieś 1,5 miesiąca temu.

dorsla 12:47, 23 maj 2021

Dołączył: 27 gru 2020
Posty: 4
ZbigniewG napisał(a)


buki dość często podmarzają na wierzchołkach co powoduje przestój i zakłócenie sylwetki bo po jakimś czasie startuje kilka wierzchołków

- poczekaj i wybierz najlepszy pęd na przewodnik pozostałe wytnij
lub
- podnieś do góry (przy patyczku) jedną z najwyższych i jeszcze giętkich gałązek

mój Purple Fountain po korekcie i wycince zbędnych gałązek



Dawyck Gold (z poprzedniej strony) drastycznie odchudzony




Bardzo dziękuję za odpowiedź - czekałam na nią z niecierpliwością. Uspokoiłeś mnie. Ten buk to piękne drzewo, które niesamowicie cieszy oczy zarówno kolorem jak i malowniczą sylwetką. Jest piękny i latem i zimą. Jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam
AlinaP 15:40, 23 maj 2021


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811

11 maja 2021
Przykład, o którym mówił Zbyszek. Ten buk Purple Fountain stracił wierzchołek i jak to nazywam "opamiętał się". Sam wybrał nowy. W związku z tym, że nie ingeruję w jego pokrój, wyrósł w taką formę. Zachwycam się nim.
Po lewej koronkowy Tricolor


16 maja 2021


22 maja 2021

Tricolor już różowy.




____________________
Ala
AlinaP 16:05, 23 maj 2021


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811

Ten egzemplarz bardziej grzeczny.
____________________
Ala
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies