Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

Ania_79 21:58, 03 lip 2011

Dołączył: 25 cze 2011
Posty: 156
Dziękuję , Danusiu za odpowiedź. Mogę prosić o poradę...? W zasadzie na razie chciałabym rozplanować jak posadzić hortensje limonkowe i niebieskie. Do obsadzenia mam dwa miejsca, które najbardziej mi pasują, to znaczy tam najchętniej widziałabym te kwiaty. Jedno to dłuższy bok domu, wystawa północna, gdzie przez cały dzień jest cień. Wymarzyły mi się tam hortensje limonkowe poprzeplatane z niebieskimi. Bok domu ma około 10 metrów. Wymyśliłam, że fajnie byłoby, gdyby tło stanowiły hortensje limonkowe, a przed nimi posadziłabym niebieskie, w środku umieściłabym natomiast ławeczkę. Może z obu strony wydzieliłabym kącik kulami z bukszpanów lub po prostu żywopłotem z bukszpanów, aby stworzyć intymny kącik, w którym mogłabym odpocząć w cieniu. Drugie miejsce, które mam na oku, to przestrzeń pomiędzy sosnami od strony południowej, jest tam półcień (brzozy od strony sąsiada, w przyszłości urosną również szmaragdy). Tło stanowiłyby natomiast tuje szmaragd, jest tam też leciutkie obniżenie terenu. Chciałabym podzielić 25 limonek, 10 nikkoblue i 7 blue deckle pomiędzy te dwa zakątki. Inna opcja jest taka, że zamiast limonkowo-niebieskiego zakątka z boku domu od strony północnej,wykorzystam tam hortensje różowe i czerwone.Na pewno lepiej pasowałyby do elewacji domu (kolor wina ) i byłby mniejszy kontrast"? A na limonki i niebieskie poszukam kolejnego zakątka?
____________________
Ania
Ania_79 22:03, 03 lip 2011

Dołączył: 25 cze 2011
Posty: 156
Wiem, dlatego zamierzam je sadzić w grupach, żeby było łatwiej je ogarnąć.Próbowałam wgrać 2 zdjęcia, niestety nie udało mi się, tzn. teoretycznie się wgrały, ale nie są widoczne...
____________________
Ania
Sebek 22:07, 03 lip 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jeśli chcesz wgrać zdjęcie to jeszcze klikasz na nie i już wskakuje kod, na podglądzie jest zdjęcie.


Obawiam się, że bez odrobiny słońca żadna roślina nie urośnie. Limelight lubią mieć dużo słońca, także lepsza by była opcja numer dwa według mnie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Ania_79 22:11, 03 lip 2011

Dołączył: 25 cze 2011
Posty: 156
____________________
Ania
Sebek 22:13, 03 lip 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
No i są zdjęcia
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Ania_79 22:16, 03 lip 2011

Dołączył: 25 cze 2011
Posty: 156
chyba już wgrałam....albo mam omamy. Jeśli limonki nie moga być w cieniu , to pozostał jeden zakątek pomiędzy sosnami -półcień (jedna sosna ucięta, w środku brzoza od strony sąsiada), no i muszę pomyśleć nad nowym miejscem. A macie jakiś pomysł na bok domu od strony północnej, jest tam idealne miejsce na odpoczynek w cieniu, a niewiele mam takich cienistych zakątków w ogrodzie, jeśli już to jedynie pod pozostałymi sosnami. Czy czerwono-różowe hortensje tam też odpadają?
____________________
Ania
Ania_79 22:18, 03 lip 2011

Dołączył: 25 cze 2011
Posty: 156
ale napisałam- sosna ucięta na zdjęciu oczywiście
____________________
Ania
Sebek 22:51, 03 lip 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Możesz spróbować z tym czerwono - różowym zakątkiem, ale nic nie obiecuję. Wydaje mi się, że będą rosnąć, ale kwitnienie jednak będzie mniej obfite

W miejscu na odpoczynek powiedz nam co być chciała. Jakąś ławeczkę, huśtawkę, leżaczki - może plac zabaw dla dziecka?

Obwódka z bukszpanu na pewno by wyglądała świetnie, on do cienia jest świetny. W cieniu także dobrze rosną hosty - jest ich mnóstwo i na prawdę to cudne rośliny. W cieniu dobrze poradzi sobie barwinek(bardzo ekspansywny), konwalie majowe, runianka japońska stworzy dywan oraz bluszcz który można puścić na ścianę.
Z zimozielonych dobrze poradzą sobie rododendrony.

Dodaję jeszcze link do kilku artykułów, które powinny Cię zainspirować
Tutaj o zielonych zakątkach
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/8-zielone-zakatki-w-ogrodzie
Oraz do artykułu z obwódkami z bukszpanu, które powinny się tam znaleźć. Może znajdziesz tam jakąś inspirację.
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/6-bukszpan-roslina-wszechstronna
I jeszcze jeden artykuł o ławkach
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/19-ogrodowe-odpoczywanie-lawki

Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest inspiracja różnymi ogrodami i znalezienie czegoś dla siebie. Życzę miłego oglądania
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Ania_79 23:04, 03 lip 2011

Dołączył: 25 cze 2011
Posty: 156
serdecznie dziękuję, Sebek, już się zabieram do lektury
____________________
Ania
coli 08:18, 04 lip 2011


Dołączył: 22 mar 2011
Posty: 660
A możne ktoś mi podpowie gdzie zdobyć hortensje bukietowa Grandiflora szczepiona na pniu. Zobaczyłam w wątku Richiego i teraz jestem chora. Przeszukuje internet i nic
____________________
Karolina - Wizytówka - Mój ogród będzie kiedyś piękny :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies