Znakomity kącik z ławką Miły i przytulny ogród zachęca do odpoczynku. Dlatego nieważne, czy sami urządzamy ogród, czy zleciliśmy to fachowcowi, pomyślmy o stworzeniu zacisznych kącików do odpoczywania. Niekoniecznie mają to być rozległe tarasy, czy skomplikowane budowle.

Wystarczy mała wnęka wśród roślin z wygodną ławką i już mamy gdzie się przysiąść w samotności, poczytać książkę, albo po prostu popatrzeć na rośliny z innej perspektywy.

Ustawienie mebli do siedzenia jest jednym z najszybszych i najłatwiejszych sposobów wprowadzenia zmian w naszym ogrodzie. Możemy kierować się własnym gustem, ale nie zawsze uda się nam właściwie dobrać mebel, aby pasował idealnie do stylu naszego ogrodu.

W tradycyjnych dobrze będą wyglądały solidne z drewna tekowego, które bez zabezpieczenia mogą stać nawet 50 lat. Pokryte patyną starości zaświadczą o dojrzałości naszego ogrodu.

Wśród kolorowych krzewów W rustykalnych idealnie wpiszą się ławki z konarów, które możemy wykonać własnoręcznie. Nowoczesne ogrody wymagają awangardowych mebli, często z polerowanej stali lub prostych, wykonanych z grubych plastrów drewnianych. W ogrodach romantycznych możemy ustawić ławeczki żeliwne lub z misternie splecionych drucików.

Jeśli w trawniku rośnie samotne drzewo, dobrze byłoby obudować go ławką - platformą z oparciem. Drzewa w sposób naturalny przyciągają do swego cienia i takie miejsce może spełniać zarówno funkcję jadalni, odpoczynku, czy zabawy. Wokół drzewa pomieści się sporo osób, które znajdą wytchnienie w upalny dzień.

Jedyną wadą jest to, że nie ma takich ławek w sprzedaży i ich wykonanie jest dość skomplikowane. Nie obędzie się tu bez pomocy fachowca.

Odpoczynek w pachnącym ogrodzie ziołowym W ogródku ziołowym znakomicie wpisuje się stare krzesło, kupione na giełdzie staroci. Można zamiast normalnego siedziska wykonać gobelin z macierzanek, które będzie pachnieć przy siadaniu. To, że jest ono zszarzałe, czy odrapane nie razi zupełnie. Takie powinno być.

Małe ławki, czy krzesła są łatwe do przestawiania z miejsca na miejsce, w zależności od potrzeb. Duża ławka nie jest już tak ruchoma. Najtańsze, ale jednocześnie najmniej trwałe są meble z drewna sosnowego, najtrwalsze z tekowego.

Jednak nawet tania ławka musi być wygodna i podpierać odpowiednio plecy siedzącej na niej osoby. Te najbardziej dekoracyjne, z reguły nie są zbyt wygodne, dlatego możemy na nich dla wygody układać poduszki.

Ławka z deski, prosta w wykonaniu i jaka przydatna w tym ogrodzie Ławki ustawiamy w różnych miejscach. Te przy ścieżkach służą chwilowemu odpoczynkowi podczas spacerów między rabatami, te we wnękach pozwalają schować się przed podmuchami wiatru, te w altanach pozwalają siedzieć podczas deszczu lub, gdy chcemy schować się przed promieniami palącego słońca. Inne np. w pobliżu stawu, pozwalają nam oglądać z bliska wodną faunę i poczuć powiew orzeźwiającej wilgoci.

Wspólną cechą wszystkich ławek jest to, że jeśli są ładne, dają szybki efekt w ogrodzie i pozwalają poczuć wszystkie jego zalety. Nadają niepowtarzalny styl, zachęcają do chwili wytchnienia. Kupmy więc wiosną ogrodową ławkę! W moim ogrodzie stoi ich kilka.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: architektura ogrodowa
2 komentarzy:
Mateusz Siwiec 21:34, 30 sty 2011

Ławki w ogrodzie to wygoda, ozdoba jak i miejsce odpoczynku. Doskonale zabezpieczone przetrwają długie lata. Firmy ceniące klientów sami dbają o konserwację mebli ogrodowych, które sprzedają. Jedną z takich firm jest firma u której sam osobiście kupuję. Mają bardzo dobry asortyment, dostosowują się do klienta i sami zabiegają o kontakt z klientem w celu omówienia szczegółów. Uważam że firma: http://www.gama-vista.pl/ jest firmą godną polecenia. Pewnie zaraz znajdzie się ktoś kto napisze, że spamuję. To nieprawda. Komentując artykuł pozwoliłem sobie polecić firmę której zaufałem, bo na to zasłużyła.

Danuta Młoźniak 23:13, 30 sty 2011

Obejrzałam stronkę i bardzo mi się spodobała obudowa na kosze. To świetny pomysł. Strona bardzo ładna.