Odpoczynek nad wodą. Leżak z poduchami to coś, o czym marzy chyba każdy Artykuł został opublikowany w II częściach w miesięczniku "Twój Ogrodnik" (Wydawnictwo Szarotka), w numerze 08/2009 oraz 09/2009

Zakładając nowy ogród lub modernizując stary, staramy się pogodzić swoje marzenia i wyobrażenia z istniejącymi warunkami. Zastanawiamy się, czy wszystko, co sobie zaplanowaliśmy, uda się zrealizować. Najważniejsze jest, aby stworzyć cichy, zielony zakątek, nawet w najmniejszym ogrodzie. Takie dodatkowe miejsce wypoczynkowe ma swój sens i znaczenie. Jednak mierzmy siły na zamiary!

Planowanie

Nie zawsze uda się zrealizować pomysł ze względu na pracochłonność lub koszty, jakie musimy ponieść. Niekoniecznie musimy inwestować w drogie budowle. Wystarczy przyjrzeć się istniejącym elementom. Uwzględnijmy przy planowaniu stare drzewo, gęste żywopłoty, mur, nasyp lub wgłębnik. Obserwujmy też ogród o różnych porach dnia. Tylko wtedy dowiemy się, które stanowisko jest najkorzystniejsze. Nasz zakątek powinien być bezpieczny, znajdować się w miejscu osłoniętym od wiatru i ciekawskich spojrzeń. Może być zacieniony lub nasłoneczniony. To zależy, czy chcemy odpocząć od skwaru czy opalać się. Nasz zaciszny kącik może być wtopiony harmonijnie w otoczenie i niedostrzegalny lub stanowić mocny akcent optyczny. Dobrym rozwiązaniem jest też kącik przenośny, jako meble przestawiane po ogrodzie w zależności od potrzeb i rodzaju roślinności, która w danym momencie spełnia potrzebne nam funkcje osłaniania.

Zakątki zadaszone

Ekskluzywna wersja altany nad wodą Dodatkowy daszek chroni przed deszczem

Wtedy możemy przebywać w ogrodzie nawet podczas deszczu, co jest swojego rodzaju atrakcją. Sama posiadam takie miejsce przy stawie. Wtedy nawet specjalnie, gdy pada deszcz, idę posiedzieć i gapię się w lustro wody. Jest w tym jakaś magia. Ryby pływają spokojnie, krople uderzają lekko rozchlapując wodę. Nie ma nic wspanialszego.

Altany - budowle specjalnie wykonywane na zamówienie lub kupowane gotowe w sklepach z elementami ogrodowymi. Może to być dość kosztowne (kilka tys. zł), w zależności z jakiego materiału są wykonane. Drewno jest najtańsze, ale też najmniej trwałe. Wymaga impregnacji, aby wytrzymać warunki pogodowe. Bardziej trwałe są altany metalowe ze stali lub żeliwne. Często ich konstrukcja jest misternym splotem cienkich drucików, co nadaje tej budowli lekkości i elegancji. Pasują do ogrodów romantycznych, często oplatają je kwitnące pnącza i pachnące róże. Altany mogą spełniać wiele funkcji: odpoczynek, spożywanie posiłków na świeżym powietrzu, czytanie książki, przyjęcie dla przyjaciół. Umieszczamy je na końcu osi widokowej lub w narożniku ogrodu.

Groty - miejsca powstałe w zagłębieniu nasypu zabezpieczone przed osunięciem się gruntu, lub specjalnie wybudowane ze skał. Dają potrzebny cień i chłód. Wydaję się, że nie można tam zbyt długo przebywać ze względu na chłodny i posępny nastrój.

Fotele zgrupowane wokół wody umożliwiają swobodną rozmowę Leżenie nad wodą to najprzyjemniejszy rodzaj odpoczynku

Zadaszone tarasy - powstałe przy ścianie domu. Czym byłby ogród bez takiego miejsca? Nie wyobrażam sobie ogrodu bez tarasu. To taki zewnętrzny pokój, który spełnia wiele funkcji. Jego zaletą jest bliskość, wszystko w zasięgu ręki i wtopione w zieleń. Na ścianie domu możemy powiesić kraty i posadzić pnącza, a z drugiej ustawić donice z roślinami trwałymi o ozdobnych liściach. Nie powinno zabraknąć też pachnących roślin sezonowych, kwitnących w ulubionych kolorach. Oczywiście nieodzownym elementem tarasu jest komplet ogrodowych mebli.

Przeszklone pawilony - to miłe miejsce dla kaktusów i osób lubiących wysokie temperatury Powinny mieć dobrą wentylację, w przeciwnym wypadku wytrzymają tam jedynie kaktusy. W moim ogrodzie jest taki pawilon wyłożony starą cegłą, którą w czasie upałów polewam wodą. Mam tam białe ławki do siedzenia( nie nagrzewają się tak). Wysoka temperatura przyciąga zwłaszcza w miesiącach wiosennych, kiedy na dworze kilka stopni, tam może być w słoneczny dzień nawet dwadzieścia i więcej. Pracując można tam wchodzić, aby się ogrzać.

Fotel w pobliżu pachnącej lawendy dla samotnika Elegancki komplet mebli tekowych w przyjemnym miejscu, zaprasza nad wodę

Zakątki odkryte

Umiejscawiamy je przeważnie w cichym, zarośniętym krzewami miejscu, pachnącym kwiatami, gdzie bez przeszkód można obcować z przyrodą i obserwować życie flory i fauny, ustawić sobie ławkę lub leżaki.

Żywe altany z roślin - wykonujemy je najczęściej z grabów, lip lub platanów, czyli drzew, które dobrze znoszą radykalne przycinanie. Sadzimy je w specjalny sposób, aby górne gałęzie tworzyły dach – parasol lub wigwam. Jest to bardzo urokliwy zakątek z gałązek i liści.

Igloo z wierzbowych witek - wykonujemy je wiosną. Nadaje się do tego celu wierzba wiciowa (Salix viminalis), wierzba purpurowa(Salix purpurea) oraz wierzba wawrzynkowa (Salix daphnoides), które wytwarzają proste, długie i giętkie pędy. Szybko rosną i wyjątkowo łatwo ukorzeniają się. Możemy sami wymyśleć dowolny kształt i zabawić się w wyplatanie wikliny.

Pergole - tak, jak altany mogą być drewniane lub metalowe. Istnieją tylko w połączeniu z pnączami, które są niezastąpione, gdy trzeba stworzyć stosunkowo szybko zielony parawan. Jednak pergola musi być na tyle trwała i silna, aby wytrzymać po latach ciężar roślin. Przy pergoli można zbudować placyk do ustawienia mebli.

Tarasy z dala od domu - usytuowane są zwłaszcza w rogu ogrodu, gdzie opierają się o gęsty żywopłot. Wtopione w zieleń pozwalają zapomnieć o miejskim zgiełku, zwłaszcza, gdy leżymy na wygodnych leżakach.

Zakątek we wgłębniku Malutkie i delikatne mebelki przy domu to znakomity zakątek do wypicia porannej kawy

Przegrody z bali lub cegieł - wystarczy rozejrzeć się, czy nie mamy w ogrodzie niepotrzebnych materiałów np. pochodzących z rozbiórki (drewniane bale, podkłady kolejowe, stare cegły, kamienie itp.) W narożniku ogrodu tworzymy ścianę, na tyle mocną i stabilną, aby ziemia nie osunęła się, a w powstałym zacisznym miejscu ustawiamy mebelki lub ławkę.

Wgłębniki - są to miejsca wynikające z naturalnego ukształtowania terenu, położone niżej niż pozostała część ogrodu, lub wykonane specjalnie dla stworzenia spokojnego zakątka. Powinny być umocnione murkami z trwałych materiałów np.łupków, cegieł lub kostek granitowych.

Ławki - to najprostszy sposób na ogrodowy zakątek. Po prostu ustawiamy je wśród ulubionych roślin, siadamy i odpoczywamy. Najlepsze ławki wykonane z drewna tekowego wytrzymają na powietrzu kilkadziesiąt lat. Nie musimy ich chować na zimę. Są bardzo ciężkie i trwałe. Mają styl. Z czasem, nie olejowane pokrywają się patyną starości, szarzeją i porastają porostami i glonami. Takie są najładniejsze.

Romantyczny zakątek z żeliwną ławką pomalowaną na niebiesko Altana z grillem to znakomite rozwiązanie dla wielbicieli gotowania w ogrodzie Zakątek z meblami w narożniku romantycznego ogrodu białego w Sissinghurst

Tunele roślinne - potrzebują podpór, jeśli wykonaliśmy je z delikatnych pnączy lub nie, jeśli posadziliśmy złotokap czy grab w odpowiedni sposób. To jeden z najbardziej widowiskowych zakątków.

Grupa roślin - romantyczny zielony kącik to także rośliny odpowiednio odpowiednio zgrupowane, wykraczające poza granicę ścieżek, tworzące miły cień. Trzeba je tylko znaleźć.

Spacer po ogrodowych zakątkach to najprzyjemniejszy sposób korzystania z ogrodu, a więc stwórzmy ich w swoim ogrodzie jak najwięcej.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: architektura ogrodowa, taras
2 komentarzy:
Małgorzata Kij 11:01, 05 lut 2011

Każda praca, nawet ta ciężka w twoim ogrodzie, jest możliwa do wykonania, jeśli podzielisz ją na małe kawałki. Pozdrawiam wszystkich fanów tegoż Ogrodowiska.

jacuswilczek26 22:20, 01 mar 2011

Wszystko jest możliwe tylko chęci trzeba i męża, co chce wykonać daną rzecz.