Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

dzika_roza 10:12, 14 sie 2020


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Zgadzam sie...
Mam na poludniowej rabacie 3 vanilla fraise i mysle na co je wymienic.. liscie im zwisaja, kwiaty sa mniejsze...
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Monika83 12:28, 14 sie 2020


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2990
Deep Purple Dance
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
MarcinKRK 14:43, 14 sie 2020


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
@Wiaan

KasiaBawaria ma absolutną rację. Południowe i popołudniowe słońce to nie najlepsze rozwiązanie dla hortensji ogrodowych. Ja starałbym się zmienić miejsce albo posadzić coś, co będzie dawało cień. W hortensjowych arboretach często do tego używa się paulowni, które rosną bardzo szybko i już po 3 latach są sporawym drzewkiem ładnie ocieniającym rabatę.

Co do zieleniejącej hortensji. Wydaje mi się, że mówisz o naturalnym procesie przekwitania. Hortensje mają taką właściwość, że ich kwiaty nie od razu brązowieją, ale mają jeszcze długą fazę przejściową, w której kolory blakną, czasem się zmieniają (o tej porze roku najlepiej to widać na H. arborescens, które z biało-kremowej barwy przechodzą w kolor zielony). Niektórzy hodowcy starają się wykorzystać tę właściwość hortensji i tworzą odmiany ciekawie zmieniające swoje barwy w trakcie sezonu. Dobrym przykładem jest cała seria Magical. W tej fazie hortensje najlepiej się nadają do bukietów ponieważ po zerwaniu utrzymają te "wyblakłe" barwy nawet przez kilka lat.

Szybkie przekwitanie może mieć kilka przyczyn:
- specyfika danego gatunku/odmiany
- odmiany z dobrze widocznymi kwiatami płodnymi zazwyczaj szybciej przekwitają (szybciej są zapylane przez owady) czyli zazwyczaj odmiany "kuliste" dłużej utrzymają kolor od odmian "talerzowych/koronkowych"
- zbyt wysoka temperatura przy jednoczesnej niskiej wilgotności powietrza
- niedobory składników pokarmowych
KasiaBawaria 16:13, 14 sie 2020


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
dzika_roza napisał(a)
Zgadzam sie...
Mam na poludniowej rabacie 3 vanilla fraise i mysle na co je wymienic.. liscie im zwisaja, kwiaty sa mniejsze...


Paniculata raczej lubi slonce. Mialam na mysli ogrodowki Jak dlugo rosna twoje na tej rabacie?
____________________
Zapraszam na kawe
Wiaan 16:15, 14 sie 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5166
Ogromnie Wam dziękuję za lekcję pozdrawiam serdecznie
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
dzika_roza 16:17, 14 sie 2020


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Kasia - posadzone w maju 2018 r.
mam je też w innych miejscach i rosną zdecydowanie lepiej (co prawda, akurat w tym miejscu może być też kwestia słabej gleby)
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
KasiaBawaria 16:18, 14 sie 2020


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
magical revolution


purple dance


magical saphire


hot red
____________________
Zapraszam na kawe
KasiaBawaria 16:19, 14 sie 2020


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
dzika_roza napisał(a)
Kasia - posadzone w maju 2018 r.
mam je też w innych miejscach i rosną zdecydowanie lepiej (co prawda, akurat w tym miejscu może być też kwestia słabej gleby)


Dam im jeszcze czas- moje wszystkie rosna na sloncu.
____________________
Zapraszam na kawe
dzika_roza 16:36, 14 sie 2020


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
KasiaBawaria napisał(a)


Dam im jeszcze czas- moje wszystkie rosna na sloncu.


A nawadnianie masz? Bo ja poki co nie...

W sumie mialabym gdzie je przesadzic. A na ich miejsce dalabym rozchodniki, tylko wiecej.
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
KasiaBawaria 17:05, 14 sie 2020


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Nie mam, nad czym ubolewam. Ale jak narazie podlewalam je tylko dwa razy.
____________________
Zapraszam na kawe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies