Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek - tragedia - pomocy :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek - tragedia - pomocy :)

popcorn 07:38, 24 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Po posadzeniu bukszpanu stwierdzilam ze tam nie ma za duzo miejsca wcale, wystarczyloby nasadzic tylko liliowcow i bergenii - w tym trojkacie przed hortensjami.
Fotki zrobilam, wlasnie chcialam wrzucic, ale chyba maz mi zabral kabelek USB wiec wieczorkiem dopiero... buu
pozdrawiam!
Karolina
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 08:34, 24 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Malz kabelka nie wzial, tylko schowal

Fotka z bukszpanami - oczywiscie trawiasto-jukowa rabata ze srodka zniknie (moze dzisiaj po pracy), w miejsce tej duzej juki wsadze tez bukszpany zeby obwodka byla rowna


W trojkacie ponizej wlokniny - po prawej trojkat z liliowcow, ponizej pasek z bergenii. I tyle?
Czy bergenie po prawej stronie, a po lewej ten czysciec np zamiast niej?

pozdrawiam,
Karolina
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 08:36, 24 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Aaaa, zostalo mi jeszcze kilka bukszpanow, moze rozgraniczyc te rabate z warzywnikiem i posadzic je w poprzek? Tylko czy liliowce z biegiem czasu tych bukszpanow nie zaslonia?
No i juki mialam gdzies wsadzic... wiec:
juki, liliowce w trojkacie w gornej czesci rabaty, ponizej pas bergenii?
____________________
Mój nowy ogródek
Sebek 09:51, 24 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Myślę, że juka może być w dolnym rogu trójkąta - tego około 60 stopni
Liliowce tak jak napisałaś, bergenie też, ale po całej długości, a przed nimi jeszcze bym dał pasek z czyśćca
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
popcorn 11:09, 24 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Moze tak byc?
Z czysccem zobacze jak powsadzam co na rysunku, i tak mam tylko kilka sadzonek wiec do sasiadki lub na zakupy wybrac musialabym sie.

____________________
Mój nowy ogródek
Sebek 12:07, 24 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Ja to widzę tak
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
EwaG 12:28, 24 sie 2011


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Ja natomiast uważam, że czyściec przy obwódce w rządku może się nie sprawdzić (zacienienie).
Podoba mi sie koncepcja liliowce + juki (bez bergeni), lub czyściec (w plamie) + juki, lub bergenie i juki.
Trzeba wziąć po uwagę, że liście liliowców się przewieszają i mogą wchodzić na sąsiednie rośliny.
Czyściec i juki magą podobne wymagania glebowe.
A najbardziej podoba mi się koncepcja same liliowce (ale efekt nie koniecznie całoroczny).
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
popcorn 12:35, 24 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Dzieki Sebku, Ewo!
Na razie obstaje przy mojej wersji jednak. Rzeczywiscie nie pomyslalam - czysciec w cieniu marnieje niestety, a bukszpany beda rosnac

A nie daloby sie bergenie, juki i liliowce? Tak, porzewieszaja sie, za pare lat trzeba bedzie je przerzedzic. Ale pan od ktorego kupowalam sadzonki powiedzial ze co kilka lat dobrze je przerzedzic wlasnie, wtedy lepiej kwitna.

Za 3,5h koncze prace i moglabym sie za to zabrac, ale nadal koncepcja nie klepnieta...
karolina
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 12:50, 24 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
No dobra. Bylam tam popatrzec raz jeszcze. A co powiecie na taka wersje:
Od lewej w chudym lewym koncu trojkata kilka kepek zielonej trawy niedziewie futro. Dalej 7 sadzonek juki (tym sposobem tylko te najwieksza co rosnie w ciagu bukszpanu bym musiala przesadzic tylko).
Reszte trawiastej rabaty wywalam i sadze liliowce do konca. A przed liliowcami te bergenie lub ew. czysciec.

Bylaby wiec: niedzwiedzie futro, juki, liliowce i ew. bergenie lub czysciec przed nimi. Nie mam czasu rysowac chwilowo...
I juz?
____________________
Mój nowy ogródek
EwaG 12:51, 24 sie 2011


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
A może tak zmodyfikować (czerwoną linią obwiedzione bergenie)

____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies