Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek - tragedia - pomocy :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek - tragedia - pomocy :)

popcorn 18:17, 08 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witajcie, dzięki za odpowiedzi.
zupełnie zmienić mogę, ale...
te trawy na środku rosną dlatego, ze jest tam zakopane szambo. I trawa (1,5 roku temu był na całości trawnik), która tam była, kolo lipca żółkła do tego stopnia, ze można było dokładnie powiedzieć gdzie to szambo jest 50 cm ziemi na nim nie wystarczy... a trawy sucholubne sobie rosną i im tam dobrze. Wiec ewentualnie ta wersja z rabata na środku...
Docelowo to ja tam nie chciałabym w ogóle trawnika, tyle tylko żeby było przejście przed domem, "z prawa na lewo"
Więc byłaby to taka wersja - coś jak nasadzenia dookoła, ale więcej od drogi, a mniej od domu:


Zdjęcie od drogi zrobię oczywiście, niedługo - jak przestanie padać
Ale przy domu posadziłabym tylko ze 2-3 wyższe zimozielone (stożki z bukszpanu lub szczepione na pniu kulki bukszpanowe lub tuje). Cisy odpadają raczej, bo jest to południowo-zachodnia strona domu, przy plocie prawie cały dzień nie ma cienia. Wiec raczej sucholubne i suchoznośne rośliny. Z tego powodu hortensje i różaneczniki odpadają. I pomiędzy te byliny kilka kulek bukszpanowych? I obwódkę albo sobie daruje, albo prosta-nie taka nieporządną (racja!)?
50 sadzonek 25 cm na obwódkę warzywnika i różanej rabatki wystarczy (liczyłam), pozostałe będę ciąć na kulki
Rośliny staram się właśnie sadzić grupami - stad grupa liliowców, irysów, jeżówek - fajnie wyglądały w tym roku, kwitły po kolei. Teraz kwitną lilie, a niedługo duże rozchodniki.
Pomiędzy nie chce coś zimozielonego, żeby w zimie ładnie wyglądał na nich śnieg
Co Wy na to?



____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 18:46, 08 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Przestało padać - fotki
Sprzed furtki:

Po wejściu najbardziej w lewo patrząc:



Żywopłotu na naszej działce nie chce (czekam aż urosną berberysy posadzone za płotem - ledwo je widać na fotce pierwszej, maja ok 25-30 cm), nie potrzebuje się tak bardzo odgradzać od drogi, opalamy się i gramy w piłkę z córką za domem
I coraz bardziej w prawo:




O, o - tak nieporządnie chce Żeby rośliny właziły na siebie


(ale przywrotnik odpada, nie przepadam, zbyt nieporządny nawet jak na mnie
____________________
Mój nowy ogródek
Sebek 18:49, 08 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
W tym linku który Ci wysłałem na pierwszym zdjęciu jest przedogródek, który najbardziej u Ciebie widzę. Myślę, że całość najlepiej dobrze odchwaścić i przekopać - a na to wysypać żwir, skoro trawnik nie chce rosnąć. Jak idzie podjazd to tam bym widział kule na pniu wzdłuż niego
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
popcorn 19:06, 08 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ale wiesz, Sebku, nie chce nowoczesnego ogródka. Nie żeby mi się nie podobał, ale to nie jest to co bym chciała u siebie. Żwirek jeszcze mamy (cala sterta leży na fotkach - w tle), wiec wysypać coś mogę, ale co?
Na pewno nie całą przestrzeń przed domem...
Niezbyt podobają mi się też "faliste" rabatki wzdłuż ogrodzenia. Najbardziej podobają mi się nasadzenia, gdzie roślin jest dużo, wzajemnie się przenikają, ale są przemyślane...
____________________
Mój nowy ogródek
Sebek 19:20, 08 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Powiem, że myślałem, że jest to mniejsze mimo wszystko
Trawnika bym zostawił dość dużo na razie, a potem jeśli będziesz miała coraz więcej roślin i sadzonek zmniejszać jego ilość. Jednak na takie roślinne wymieszanie nie mam recepty - mój ogród jest młody na razie - tak jak Twój
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
popcorn 19:23, 08 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Oo- bardziej tak, tylko pomiędzy tymi kulami byliny kwitnące...

i tak:


Może tak?



____________________
Mój nowy ogródek
zielona11 19:24, 08 sie 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
annka napisał(a)
A ja słyszałam opinię że symetria jest miarą ćwierćintyligencji

Wiem, że symetria nie zawsze jest dobra, ale ja lubię i już

GabiK napisał(a)
Karolino, tak jak narysowałaś, wydaje mi się nieporządnie. I trudno do zapanowania nad takimi nierównymi liniami bukszpanów.

O tym samym mówiłam
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
popcorn 19:31, 08 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
oo...








____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 19:33, 08 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ja nie przepadam za symetria, choć po obu stronach wejścia mam w donicach symetrycznie kulki z bukszpanów. Ale to mi wystarczy. Przed domem nie chce podwójnych rabat, ale nieporządnie tez nie może być... tylko jak poskładać coś fajnego z tego wszystkiego...
____________________
Mój nowy ogródek
KasiaWB 19:53, 08 sie 2011


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Witaj Karolina
te ogrody,które pokazujesz są dobrą inspiracją, co więcej one pozornie są nieuporządkowane zanim zaczniesz sadzić - pobądź jeszcze trochę na Ogrodowisku, poczytaj, zobacz ogrody i porady osób,które ogrody mają od lat... Przemyśl, zrób plan, narysuj....... nie działaj impulsywnie Zobacz relacje Danusi z wizyt w ogrodach angielskich i holenderskich. Pamiętaj, że planujesz ogród dla siebie i co do zasady na lata Trzymam kciuki
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies