Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródek vesper - pomożecie?

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek vesper - pomożecie?

Pwl 15:25, 23 wrz 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Nie wygląda rewelacyjnie, obecnie jest do wyrwania tylko to wiąże się już z budową parkanu i na razie
wszystko jest wstrzymane, żywopłot z ligustru ma grubo ponad 30 lat. Jego szerokość dochodziła w
zeszłym roku do 5 metrów. Na wiosnę został bardzo mocno ścięty prawie do żywego na ok 1.5 m.
Cud że odbił






____________________
paweł
vesper 20:01, 23 wrz 2011


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
O! Dzięki! Ja także będę mocno przycinać swój. Potrzebuje regeneracji, bo miejscami jest całkiem wyłysiały,a dodatkowo postaram się go uformować w trapez na przekroju (szerszy u dołu, węższy u góry). A tniesz Pawle nożycami ręcznymi, czy elektrycznymi? Szykuję się do zakupu elektrycznych, możesz coś polecić?
____________________
Ogródek vesper
Pwl 12:15, 24 wrz 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Nożycami obowiązkowo , ręcznie można się zamordować w moim przypadku
Lepiej zainwestować w porządniejsze i nie wybierać tych najtańszych. Jeśli żywopłot
jest gruby i mocny to nożyce są czasem na 2-3 cięcia i po nich. Ja używam BOSCHa
elektrycznych, kabel jest trochę kłopotliwy ale są i spalinowe. Elektryczne są lżejsze
a to jest ważne przy takiej pracy dlatego już nie zwracam uwagi na ten kabel bo to
nie kłopot. Grunt że są lekkie i obcinanie nie jest tak męczące no i działają bez
zarzutu, tną nawet bardzo grube gałęzie.
____________________
paweł
Gardenarium 08:00, 26 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli dużo żywopłotów do strzyżenia to opłaca się zainwestować w sprzęt spalinowy na wysięgniku, z regulowanym kątem cięcia. Wtedy cięcie to przyjemność
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:04, 26 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
vesper napisał(a)
I mam do Was jeszcze pytanie, czy nie byłoby lepiej pociągnąć z drugiej strony furtki (oznaczone strzałaką na planie) żywopłot również z ligustru zamiast sadzić tuje szmaragd jak planowałam? Czytałam, że jesień to dobry moment na sadzenie żywopłotu.



Niekoniecznie z ligustru, może być z cisa lub graba - także do strzyżenia, będzie podobnie ale szlachetniej

Linie rabat należałoby ładniej porpowadzić ciągłą linią bez poszarpań i jakos przy furtce zrobić fajne przejście z jednej na drugą. Na rogu tarasu rabate wyspową aby od furtki nie było wszystkiego widać. Nawet ekran narożny z cisa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
vesper 23:10, 27 wrz 2011


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Danusiu, z cisa byłby piękny, ale niestety zbyt drogi dla mnie, przynajmniej jak na ten projekt. Gdyby były to nasadzenia przy moim docelowym domu, to byłabym jak najbardziej za! A przy ogródku działkowym chcę poszukać budżetowych zamienników

Co do projektu działki, wprowadziłam kilka zmian i jestem ciekawa, co o tym sądzicie:
- za domkiem, gdzie pierwotnie miało być miejsce do jedzenia i odpoczynku wymyśliłam skrzynki z warzywami, malinami, porzeczkami i borówkami (pod jabłonią),
- na poszerzonym tarasie miejsce do jedzenia i odpoczynku,
- ścieżka od furtki prowadzi bardziej na lewo do domku, a taras od strony furtki jest zasłonięty zielonym ekranem, który 'wejdzie' do rabaty z boku domku,
- od strony północnej taras również osłonięty zielonym ekranem,
- półkolista rabata przed tarasem od strony zachodniej.

Myślałam o tym, co napisałaś Danusiu o liniach rabat i nie mam pomysłu, jak je poprowadzić. Naniosłam pewne poprawki, ale zastanawiam się czy dojście do kompostownika zostawić po prostu między nasadzeniami na rabacie? Jak można by to jeszcze zmodyfikować?

I plan po zmianach:


Jeszcze na prawo od piaskownicy zrobiłam taką 'wychodzącą' rabatę, nie wiem czy to dobry pomysł?
____________________
Ogródek vesper
Gardenarium 07:56, 28 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bardzo mi się podobają te skrzynie z warzywami

Jeśli to działka to faktycznie ligustr wystarczy, nie ma co inwestować.
Może te linie przy furtce z kaciastych zamień na łagodne
Rabata przy domku prostopkątna może przejść na drugą stronę i połączyć sie z ta lewą. Tylko coś wcześniej poisałaś, że nie może???
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
vesper 10:03, 28 wrz 2011


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Danusiu, dziekuję Ci za opinię
Rabata przy domku może przejść na drugą stronę, muszę tylko zostawić dość szerokie przejście, żeby bez problemu zmieścić się tam z wózkiem mojego dziecięcia
____________________
Ogródek vesper
vesper 22:56, 19 lip 2012


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Witam po przerwie i zapraszam na skromną, ale smaczną babeczkę z porzeczkami z mojego ogródka.


Późno zaczęliśmy w tym roku, dlatego teraz systematycznie próbujemy nadrobić zaległości, aby choć drobne efekty naszej pracy były widoczne. Plan, jaki założyłam na ten sezon to obsadzić rabatę po prawej stronie furtki i wysiać tam nowy trawnik. Jest to najbardziej widoczne miejsce i wstyd mi było, gdy rosła tam dzika łąka kwietna.

Zanim przystąpiliśmy do sadzenia, wszystko podlaliśmy round'upem. Choć maki, perz i inne chwasty nieźle się trzymały, w końcu dały za wygraną i łatwo się je wyrywało.

Póki co posadziliśmy żywopłot z tuji szmaragd.
,

Planuję, aby rabata miała ok. 1,8m szerokości, tak jak położony jest wąż.


Posadziłam tam także hortensję, odmiana Lima (mam nadzieję, że to Limelight) w towarzystwie miskantów morning light.



A obok dwa cisy, niestety nie miały określonej odmiany, ale spodobały mi się (czy to może być Elegantissima?) Planuję dosadzić jeszcze jedną sztukę, bo taka mała "plama" się z nich zrobiła.



Pod lilakami dereń biały.

____________________
Ogródek vesper
vesper 23:08, 19 lip 2012


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Praca idzie wolno, bo czas i fundusze są ograniczone. Ale mam silną grupę wsparcia! Wprost z Las Vegas Parano


Kładziemy też kamienną ścieżkę od furtki ku domkowi.


I moje sadzonki od sąsiadki, bardzo się z nich cieszę. To tuja o złotych przyrostach (czyżby Aureospicata?)


Podzieliłam też kępę hosty, mam nadzieję, że przyjmą się i ładnie rozrosną.
____________________
Ogródek vesper
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies