Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródek vesper - pomożecie?

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek vesper - pomożecie?

popcorn 08:31, 26 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witaj Karolino,
tez KArolina Podgladam, calkiem uday ten ostatni rysunek! Ze "skalniaka" usunelabym ten swierk klujacy i chyba oddalabym go komus - na takiej malej dzialce za kilka lat bedzie duzo miejsca zajmowal, a za kilkanascie baaardzo duzo.
Piwonie pieknie kwitna w sloncu rosnac, a nie wiem jak tam z kierunkami stron swiata (moze przegapilam w opisie??) Roze tez w sloncu raczej. Jesli obok furtki, to pomiedzy nimi a furtka zostaw troche iejsca zeby sie goscie kolcami nie zniechecali od wejscia
pozdrawiam
Karolina
____________________
Mój nowy ogródek
Sebek 14:33, 26 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Myślę, że rabata w prawym górnym rogu też powinna być zaokrąglona.
Lawenda pod domem to dobry pomysł, ale powinnaś też tam dać coś zimozielonego na pniu, jak trzmielina, cis lub tuja.

Myślę, że także na tą rabatę z lawendą pasowałyby te róże, bo pięknie się z nią komponują.

Kącik angielski to nawet niezły pomysł
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
vesper 22:27, 28 sie 2011


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Karolino, witaj rabata narożna jest najdłużej w słońcu, więc z tego co piszesz, powinna być dobrym miejscem dla piwonii. Miejsce przy furtce jest również cały dzień oblane słońcem (kiedy nie ma chmur oczywiście ), natomiast nieco szybciej wchodzi w cień po południu. Mam jednak nadzieję, że róże dobrze będą tam rosły.
Sebku, czy możesz napisać mi w jakiej odległości od ściany domu powinnam posadzić tę zimozieloną na pniu, aby potem korona nie wchodziła na mur i symetrycznie rosła?
Pozdrawiam!
____________________
Ogródek vesper
Sebek 11:37, 29 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Zależy co chcesz tam dać
Cis rośnie powoli, tuje i tak trzeba będzie ciąć, trzmielinę też. Jakby rabata miała np. 1 metr to posadź 0,5 metra od ściany - na środku.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
vesper 21:04, 29 sie 2011


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Dzięki Sebku. Najbardziej chciałabym cisa, ale nie wiem, czy mój budżet to wytrzyma

Póki co, przed zimą, mam w planach przyciąć/zregenerować żywopłot, jak radził Zbyszek (czy to dobry moment, czy poczekać do wiosny?), wyrównać teren, wyznaczyć docelowe rabaty i usunąć z nich darń. Jednak, żeby to zrobić muszę się gdzieś podziać z roślinami, które już mam w ziemi. Dla części z nich mam już pomysł na nowe miejsce, ale dla niektórych nie i muszę się zastanowić, gdzie je przesadzić.

Zrobię inwentaryzację (nie ma tego dużo ) i będę się Was radzić w sprawie kompozycji na rabatach. Pozdrawiam!
____________________
Ogródek vesper
Sebek 21:59, 29 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Teraz to co wypuszczą rośliny zmarznie...
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
EwaG 07:02, 30 sie 2011


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Bardzo fajnie Ci to wyszło. Chciałam tylko wskazać na dwa miejsca, z praktycznego punktu widzenia.
Chodzi o to, że możesz mieć tu trudności z pielęgnacją = koszeniem trawnika.
Ja bym dociągnęła rabatę do ścieżki oraz włączyła to kółko przy domu (co kolwiek to jest) w ciąg rabaty.

A czy musisz mieć te płytki prowadzące do kompostownika po rabacie? To wygląda jak taka ścieżka prowadząca do nikąd. Wydaje mi się że można takie dojście (ziemne) wydzielić nasadzeniami. Nazwałabym to ścieżką mentalną.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
vesper 13:43, 30 sie 2011


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Ewo, to kółko przy domu to hydrant, będzie dociągnięty z rogu działki bliżej domu. Faktycznie nie opisałam go. I w planie w mojej głowie miał być w rabacie.

Słuszna uwaga z koszeniem trawnika. Tylko, że chciałabym tę ścieżkę z płyt "zatopić" w trawniku, więc i tak musiałabym kosić nad płytami. Wtedy chyba dojście kosiarką nie powinno stanowić problemu?

A przejście do kompostownika rzeczywiście można wyznaczyć nasadzeniami, takie płyty mogłyby wyglądać nieco dziwnie. Muszę tylko zostawić wystarczająco szeroką ścieżkę, żeby mozna było przejść z taczką. Dzięki!

Sebku, z cięciem ligustru wstrzymam się zatem do wiosny.
____________________
Ogródek vesper
vesper 12:41, 05 wrz 2011


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Weekend upłynął mi pracowicie. Walczyłam w ogródku i oto, co udało mi się zrobić. Wykopałam dwa krzaki aronii i była to prawdziwa męczarnia. Niektóre korzenie były bardzo grube i długie, część z nich ciągęła się aż po granice działki (pewnie po stronie sąsiada również). Miejsce gdzie rosła aronia wygląda teraz jakby grasowały tam nornice

Zlikwidowałam też 'skalniak'. Rośliny przesadziałam na tymczasową rabatę, solidnie je podlałam i mam nadzieję, że z sukcesem przetrwają do wiosny.


Uploaded with ImageShack.us

Podczas przesadzania odkryłam niestety, że kosodrzewinę zaatakowała osnuja sadzonkowa.


Uploaded with ImageShack.us

Zdjęliśmy agrowłókninę, która jak sądziliśmy uchroni nas przed chwastami. Niestety trawa przebiła się w niektórych miejscach przez matę, a biedne szmaragdy dusiły się, korzenie prosiły o powierze i wodę. Zatem nigdy więcej maty przeciw chwastom! I to dzięki Ogrodowisku


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
____________________
Ogródek vesper
vesper 13:04, 05 wrz 2011


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Kolejnym krokiem było przesadzenie lilaka. Jakoś szkoda było mi go wyrzucać. Zabraliśmy się zatem do pracy i podjęliśmy próbę wykopania go. Musieliśmy poprzecinać korzenie, dobrze go rozbujać i... udało się. Choć jak powtarzał wielokrotnie mój mąż "przesadzić takie drzewo to nie taka prosta sprawa"


Uploaded with ImageShack.us

Ostatnie przymiarki i lilak stanął na nowym miejscu. Wyrównaliśmy ziemię po skalniaku i zaraz zrobiło się więcej przestrzeni i swobodniejsze przejście wokół domku.


Uploaded with ImageShack.us

Przy liakach, na rabacie naroznej chciałabym posadzić m. in. dereń elegantissima i piwonie.

A kolejnym etapem prac jaki planuję będzie wyrównanie terenu na całej działce i chyba wypożyczę do tego glebogryzarkę.

Podczas pobytu w ogródku zauważyłam też, że planowana rabata wzdłuż żywopłotu jest cały dzień w cieniu, może poza wczesnymi godzinami porannymi. Muszę pomyśleć zatem jakie rośliny dadzą sobie tam radę i liczę na Wasze sugestie

I na koniec, lokator z mojej działki


Uploaded with ImageShack.us
Pozdrawiam.
____________________
Ogródek vesper
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies