Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródek vesper - pomożecie?

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek vesper - pomożecie?

vesper 12:54, 09 sie 2011


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Witam serdecznie,
mój mały ogródek (300m2) modernizuję już od trzech lat. Do tej pory prace postępowały powoli, ale z każdą wizytą na Ogrodowisku moja motywacja rośnie Zgodnie z poradami dot. modernizacji ogrodu, zaczynam od projektu i zwracam się do Was z prośbą o porady, jak rozmieścić rabaty i małą architekturę na działce.
Poniżej zamieszczam wykonany przeze mnie plan (niestety nie dysponuję miarodajnymi zdjęciami, które mogłabym Wam przedstawić, może uda mi się dziś zrobić jakieś fotki, jeżeli pogoda będzie łaskawa).


Uploaded with ImageShack.us

Ponumerowane rośliny to:
1. jodła (ale jaka?? niestety nie wiem)
2. jałowiec pospolity
3. świerk pospolity
4. sosna pospolita (?)
5. cyprysik lawsona 'columnaris'
6. jałowiec płożący blue chip
7. śliwa mirabelka
8. jabłoń
9. aronia
10. wierzba japońska
11. jakieś różowe kwiatki
12. czereśnia
13. bez
14. trzmielina Emerald Gaiety i Emerald Gold
15. na skalniaku są posadzone: świerk srebrny, tuje szmaragd x 2, kosodrzewina x 2, cyprysik ivonne, jałowiec blue star, tuja globosa, trawy ozdobne i rojniki
16. klon zwyczajny
17. funkia
Żywopłot to prawdopodobnie liguster.

Chciałabym Was prosić o porady dotyczące rozmieszczenia:
- miejsca do jedzenia i odpoczynku (nasi sąsiedzi od strony południowej i północnej bardzo lubią słuchac radia, więc będę wdzięczna za pomysł na wygłuszenie miejsca do odpoczynku),
- miejsca na piaskownicę i do zabawy dla dziecka,
- może oczko wodne (ambitny plan )
- i oczywiście rabaty, nasadzenia, które upiększą ten mój kawałek ziemi .

Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na Wasze porady

P.S. Za popełnione błędy w nazewnictwie roślin z góry przepraszam, jestem początkującą ogrodniczką i chętnie będe się od Was uczyć
____________________
Ogródek vesper
vesper 13:17, 09 sie 2011


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Dodam jeszcze, że ogródek znajduje się w dolince i dość szybko zachodzi tu słońce. Teren na działce ma lekki spadek od wschodu na zachód. Na planie z prawej strony furtki jest przygotowany pas pod nasadzenie żywołotowe, wzdłuż ścieżki. Natomiast po lewej od aronii chciałabym posadzic jakieś wysokie krzewy lub niewysokie drzewa, które zasłonią widok na nieatrakcyjny domek sąsiadów (myślałam może o dereniu białym lub drzewach o kulistym pokroju korony?).
____________________
Ogródek vesper
Pwl 15:59, 09 sie 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Na wygłuszenie najlepsze są drzewa, Brzoza ma dosyć głośny szelest
liści i dobrze tłumi inne dźwięki, tyle że to już "porządne" drzewo No
i poza tym gęste ściany zieleni także skutecznie wychwytują dźwięk.
Thuje, żywopłoty z ligustru, grabu itp.
____________________
paweł
Sebek 22:27, 09 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Poprosiłbym o jakieś zdjęcia w realu - łatwiej będzie pomóc
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
EwaG 07:03, 10 sie 2011


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Witaj.
Czy to jest ogródek przy domu czy ogródek działkowy (jeżeli to drugie zapraszam do odwiedzenia mojego wątku, choć jak to pierwsze zapraszam również).
Masz już skonkteryzowane potrzeby, musisz je nanieść na plan.
Jakoś dzieci dobrze mi się kojarzą z jabłonią, więc może piaskownica w okolicach jabłoni, bliżej sąsiadów słuchających radia.
Małe oczko wodne (na ogrodowisku nazywane ciurkadełkiem) w okolicach miejsca do wypoczynku i jedzenia - bliżej zachodniej granicy (pod klonem?).

Hałasy wytłumiają rośliny - czyli miejsce dla rabat od południa i północy. A rabaty wydziel z trawnika - to znacznie ułatwia organizację ogródka i oczywiście koszenie trawnika.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
vesper 11:09, 10 sie 2011


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Witajcie
Cieszę się, że zaglądnęliście do mojego wątku i dziękuję za komentarze.

Ogródek jest działkowy, położony pod lasem. Jak zobaczycie na zdjęciach, które zrobiłam wczoraj po południu, od zachodu mam widok na brzozy właśnie. Pomysł Pawła z posadzeniem drzew celem wygłuszenia hałasu podoba mi się, tym bardziej, że nie będą zabierały słońca sąsiadce (żeby uniknąć konfliktu ), jednak brzozy faktycznie będą po latach zbyt wysokie. Myślę, więc jakie niższe drzewa fajnie by tam pasowały.

Miejsce do wypoczynku i jedzenia chcieliśmy wyznaczyć tam, gdzie najdłużej jest słońce, preferencyjnie po lewej stronie domku. Jedyne, co mnie przed tym powstrzymuje to właśnie głośno grające radio sąsiada. Natomiast miejscem, w którym teraz najczęściej stawiamy stół jest właśnie okolica klonu tyle, że szybko zachodzi tam słońce (taka patowa sytuacja).

Pomkombinuję, naniosę zmiany na plan i podyskutujemy

Tymczasem pokazuję zdjęcia, nie ukrywam, że ze wstydem, po tym co oglądam w innych wątkach.

Widok na zachód, przed domkiem, za płotem las i wspomniane brzozy (świerkowy trup do wyrzucenia, wybaczcie):


Uploaded with ImageShack.us

Dalej na prawo:


Uploaded with ImageShack.us

Domek sąsiada do osłonięcia:


Uploaded with ImageShack.us

Po prawej stronie domku, zaniedbana rabata, w tle prace wykopaliskowe, a na pierwszym planie perszing


Uploaded with ImageShack.us
____________________
Ogródek vesper
vesper 11:42, 10 sie 2011


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
I kolejne zdjęcia, skalniak (posadzę tam jeszcze wrzośce lub wrzosy, żurawki, trzmielinę):


Uploaded with ImageShack.us

Nie wiem, jaka to odmiana jałowca (pośredni ???):


Uploaded with ImageShack.us

Jodła, straciła wszystkie igły, ale wypuściła nowe przyrosty i taka 'sztuka' sobie rośnie u nas


Uploaded with ImageShack.us

Nie znam nazwy tego kwiatka, rośnie przy brzozie japońskiej:


Uploaded with ImageShack.us

Przy planowaniu rabat muszę zwiąć pod uwagę rośliny, które już rosną na działce, a które chcę przesadzić, tj bodziszek, kosaćce, 3 krzaczki piwonii, 3 lub 4 młodziutkie sadzonki hortensji, 5 krzaczków róż.
____________________
Ogródek vesper
EwaG 12:24, 10 sie 2011


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
A co to za świerk srebrny (tzn. kłujący) na skalniaku bez skał (może warto przemyśleć jego kształt). Bo jeżeli jest to gatunek, to ta rabata wkrótce będzie składała się z samego świerka. Dość duże drzewo nie tylko na wysokość, ale i na szerokość. Szerokość drzew można sprawdzać m.in. tu http://www.ibro.pl/.

Acha, a czy możesz podać wymiary działki; wydaje się trochę długa a wąska.
Żywopłot ogołocony od dołu, warto go przesłonić.

Nie zasłaniajcie sobie widoku na las - ale żywopłot z tej strony warto wyrównać do poziomu siatki.
Domek sąsiada rzeczywiście dość szpetny - może nieśmiertelne tuje lub cisy. Warto też poprosić delikatnie sąsiada, by ciszej słuchał radia.

Po za tym przy sadzeniu weź pod uwagę fakt, że w przepisach dotyczących ogródków działkowych są wymagania odnoszące się do odległości sadzenia roślin od granic. Niby się tego nie przestrzega, ale zawsze lepiej sadzić niższe i mniejsze rośliny. Tak więc brzoza blisko granicy to pomysł z gatunku złych.

Na zdjęciu floksy.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
vesper 13:48, 10 sie 2011


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Dzięki Ewo!
Działka ma około 26m x 13m.
To świerk kłujący, dobrze rozpoznałaś. Może go w takim razie przesadzę, a w jego miejsce posadzę jakiś gatunek o pokroju kolumnowym.
____________________
Ogródek vesper
Sebek 19:09, 10 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Lepiej posadź wrzośce, bo wrzosy lubią przemarzać.
Według mnie wiele roślin jest do przesadzenia, bo niektóre nie są aż tak duże
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies