Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Biały domek pod lasem

Pokaż wątki Pokaż posty

Biały domek pod lasem

Gardenarium 11:21, 10 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Co tam jeszcze posadziłaś jesienią w ogródku z cebulek?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dasia 19:21, 02 lis 2011


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 1004
Cebulki posadziłam zeszłoroczne - trochę tulipanów, które mi się rozrosły. Niestety teren po kostkowaniu wymaga wyrównania, orania itd. Liczę na pomoc rodziny, ale wszyscy tak zapracowani, że miesiąc minął a u nas dalej nic nie zrobione. Mam nadzieję, że przed zimą uda się zaorać. Potem znów oranie na wiosnę i wtedy dalsze prace. Nie przyspieszam, nie naciskam z tymi pracami, bo z finansami krucho, więc pole i tak poczeka na roślinki.
To co udało się jako tako uporządkować, to rabatka przy samym domu:
____________________
Biały domek pod lasem
Dasia 19:24, 02 lis 2011


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 1004
Może ktoś pomoże zidentyfikować żurawki - to ten rząd po prawej stronie. Dostałam je od teścia, więc nie znam nazwy. Tu z bliska:
____________________
Biały domek pod lasem
Gardenarium 19:48, 02 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ta żurawka to znana odmiana "Palace Purple".

A rabatka gotowa, przyznam sporo roboty Was czeka, bo przecież jeszcze trzeba ziemi uzupełnić.

Zauważyłam ładną podmurówkę. Czy jest zrobiona z piaskowca?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dasia 19:56, 02 lis 2011


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 1004
Tak myślałam, że to "Palace Purple" ale potwierdzenie znawcy rozwiewa wątpliwości. Dzięki
Po drugiej stronie jest posadzony bluszcz, mam nadzieję, że za jakiś czas przybędzie tam drewniana kratka, po której się będzie piął i zasłoni nam wejście tworząc zieloną werandę.

Ziemię uzupełnimy tak do wysokości opaski - boki schodów pozostaną odkryte i poczekają na jakiś gres. Podmurówka jest z piaskowca, trochę ją teraz schowaliśmy pod opaską, ale tak wyszło z wyrównywania poziomów. Poza tym trochę to proporcje domu poprawiło

Ta rabatka to strona północna. Marzy mi się tu jakaś "choinka" do ubierania świątecznego.
____________________
Biały domek pod lasem
Gardenarium 20:26, 02 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Do ubierania świątecznego posadź świerk serbski, u mnie także w lekkim cieniu dobrze dają radę.
A jak nie, to choina kanadyjska lub cis.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
magnolia 09:27, 03 lis 2011


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Choina kanadyjska byłaby fajna. Może do tego niżej kilka cisów o niskim pokroju- np Repandens, Fairview czy Summmergold. Do tego można dodać coś lekkiego, bardziej zwiewnego- gromadę traw ozdobnych- np Hakonechloa macra Aureola lub Carex morrowi Variegata czy Ice Dance. Do tego coś kwitnącego- tawułkę chińską Pumila czy inną tawułkę o np białych kwiatach. Tylko sporo ich, żeby była mocna grupa. Gdzieś można dodać plamę gaulterii, żeby o tej porze roku był ładny akcent, albo kopytnik, tylko że on żeby był ładny musi mieć mocno wilgotno. Albo kilka żurawek o jasnych, limonkwych liściach dla kontrastu lub bażynę Bernstein w tym samym celu.
Wtedy jest i ziomozielone, i choinka i kwitnące , no i nie zbyt formalnie, tak że pasuje do wiejskiego krajobrazu
____________________
magnolia 09:32, 03 lis 2011


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Acha- jeszcze pomyślałam że możesz rozejrzeć sie czy wokół lasu czy na jego brzegu nie znajdziesz siewek grabu. Jeśli tak to możesz je sadzić jako żywopłot. Po kilku sezonach dadzą taki żywopłot że nawet ogrodzenie może być nie potrzebne, albo zwykła tania siatka wystarczy. Innym sposobem na kupno tanich sadzonek grabu jest wizyta w szkółce leśnej- tam się kupuje w dużych ilościach za nie duże pieniądze.
____________________
Dasia 22:41, 03 lis 2011


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 1004
Grabu w okolicy nie widziałam (albo nie umiałam rozpoznać Przyznam, że myślę o czymś takim jak żywopłot z grabu. Może nie na całą działkę, ale np do wydzielenia kącika ze stołem letnim.
Ciekawe propozycje nasadzeń, tylko czy one się sprawdzą na glinie w cieniu?
____________________
Biały domek pod lasem
Dasia 23:11, 03 lis 2011


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 1004
A z tych trawek, któraś się nada do cienia?
Andropogon scoparius Praire Blues
Deschampsia cespitosa 'Goldschleier'
Calamagrostis acutiflora 'Karl Foerster'
Miscanthus sinensis Kaskade
Miscanthus sinensis "Rotsilber"
Panicum virgatum Rehbraun'
Carex morrowii Irish Green
Festuca amethistina April Green
Eragrostis trichodes
Eragrostis spectabilis

Już je mam, są do przesadzenia z rabatki tymczasowej - przechowalnika .
____________________
Biały domek pod lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies