Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Hortensjowo

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjowo

Helen 19:49, 10 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8291
W ramach przerywnika pozdrawiam ciemiernikowo

____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 19:53, 10 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8291
A teraz mój ogródek w całości dla lepszej wizualizacji.

Na lewo nie patrzymy - tam będzie część z malinami i małym warzywnikiem.



Drewniane skrzynki do pomidorów będą przeniesione.
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 20:09, 10 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8291
I teraz od prawej poszczególne części w zbliżeniach:



Za płotem u sąsiada rośnie ogromna wiśnia ozdobna i nadaje ładne bordowe tło (drzewo za cisami).

Dalej są hortensje z jeżówkami i trawami - obecnie łyso, bo wszystko ścięte.



Teraz 2 zdjęcia na wprost:



To pojedyncze drzewko to nieowocująca czereśnia - do wyrzucenia.

I ostatnie ujęcie:



Po prawej widzimy brzoskwinię, która rewelacyjnie owocuje i niestety jej nie mogę usunąć (metalowy słupek oczywiście out). Po lewej jest katalpa szczepiona na pniu i raczej też nie do usunięcia. Za płotem u sąsiada jest ogromny orzech.

Co radzicie? Jak to rozplanować? Czy mam podać jeszcze jakieś szczegóły?
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 20:14, 10 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8291
Wiosenne pozdrowienia

____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 12:17, 11 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ooo, takie zdjęcia to ja lubię.
Od razu lepiej widać co i jak

Jeśli można prosić o dodatkowe informacje:
- jak tutaj kierunki świata się układają
- wymiary tego fragmentu jakbyś jeszcze raz mogła podać
- czy dom i ścieżka są równolegle do ogrodzenia? Bo na zdjęciu wygląda jakby pod kątem były?
- czy to jest część wypoczynkowa? Jakiś taras, altanka - macie? planujecie? coś trzeba uwzględnić? czy tylko same rabaty i trawnik?
- czy to jest całe podwórko czy gdzieś jeszcze macie jakieś zakamarki? Chodzi mi o to, czy np.: kompostownik trzeba tutaj zaplanować czy jest może w innym miejscu?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Helen 21:22, 11 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8291
masz bardzo wprawne oko

nie mogę teraz dokładnie zmierzyć odległości, bo ciemno ale przesyłam szkic działki



u dołu kartki od lewej garaż, dalej dom;
przed domem, i trochę zachodzi o wejście do garażu, jest już zrobiony taraa (na zdjęciu widać go jakby był chodnikiem), szerokości około 3-4 m (jutro postaram się dokładnie zmierzyć);

działka ma kształt trapezu o podstawie 12 m, lewy bok ma 15, 4 m, na wprost 15 m, prawy bok 14, 4m (nie wiem czemu program krzyczy jak się pisze przecinek po cyfrze? )

kierunki świata wpisałam;

kompostownik to naprawdę nie wiem czy się uda uwzględnić, byłoby super, może przed garażem w miejscu którego tu nie widać (ile zajmuje taki kompostownik i czy bardzo źle pachnie? ); wiem, że masz już doświadczenie w tym temacie, widziałam kompostownik
____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 22:17, 11 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Mam nadzieję, że się nie przestraszyłaś? Zwykle kompostowniki są jednak trochę ładniejsze

Dziękuję za wszystkie informacje - odezwę się pojutrze, bo jutro mam zawalony dzień.
(a w międzyczasie może inne forumki poradzą)
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Helen 08:46, 12 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8291
Asia, dziękuję za info.

Będę bardzo wdzięczna za głosy także innych forumek
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 22:23, 12 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8291
Asia, spróbuję jutro rozrysować to co już rośnie, ale jeżeli masz już jakieś pomysły, to pisz.
____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 09:36, 13 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Helen, dwie rzeczy tak na szybko przychodzą mi do głowy:

1. drastyczne przycięcie tych rozrośniętych cisów z prawej strony: skrócić je do wysokości siatki i przyciąć w ścianę. Nie martw się, krzywdy im nie zrobisz, cisy bardzo dobrze odbijają nawet od pnia.

2. Linie rabat prowadzić nie od ogrodzenia, tylko od tarasu, tak, żeby trawnik był kwadratem, a rabaty trójkątne. Kształt rabat "zgubisz" nasadzeniami, a kształtu trawnika nie.

Mniej więcej tak by to mogło wyglądać:


Po prawej stronie przy trawniku zrobić niewysoki żywopłot, który będzie zasłaniał te maliny, pomidory, kompostowniki.

Ta rabata naprzeciwko tarasu mogłaby być głębsza, tylko wtedy brzoskwinia wypadnie w rabacie. Tutaj trzeba by się zastanowić, co by było lepsze: trawnik na pewno zabiera drzewom owocowym składniki odżywcze i wodę, ale w rabacie może trudniej będzie zbierać owoce, przycinać itp. Nie mam doświadczenia z owocowymi, więc trudno mi się wypowiedzieć.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies