Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Hortensjowo

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjowo

Helen 20:41, 05 kwi 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
Na małej rabatce rośnie Amanogawa, nie magnolia Teraz trochę żałuję, że ją kupiłam, świdośliwa jest chyba fajniejsza

Za pozostałe podpowiedzi bardzo dziękuję.
Masz rację, posadzę ciemierniki, tylko muszę poczytać dokładnie o wymaganiach.
Z turzyc podoba mi się silver sceptre lub variegata, którą już mam. I tu kolejny dylemat jak to posadzić? Jakoś mi nie pasuje w prostych liniach, wolałabym inne kształty.
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 13:43, 07 kwi 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
Siedzę na tarasie i mam taki widok

I właśnie sobie tak pomyślałam, że skoro mam 3 niepotrzebne żurawki cytrynowe (wyglądają jak sałata) i 3 kulki trzmieliny Evergold to może je wsadzę w miejsce pomiędzy tarasem a cisami (z boku)
Oto 2 propozycje

Co myślicie?
____________________
Helen - Hortensjowo
anbu 07:38, 08 kwi 2019


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Helen pomierzę wieczorkiem te moje żywopłoty i napiszę Ci co i jak z tymi cisami Buźka
____________________
Ania Ogród Ani :)
makadamia 08:54, 08 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Trzmielinę nie, za duża, same żurawki tam posadź

Zresztą popatrz: w obecnym miejscu trzmieliny też mają za ciasno - te cisy je przygniatają. Ciachnijcie je (cisy) bardziej, żeby ściana była, a nie taki nawis
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
anbu 17:05, 08 kwi 2019


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Helen zerknij do mnie, masz małe co nieco o cisach
Buźka
____________________
Ania Ogród Ani :)
Helen 19:39, 08 kwi 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
makadamia napisał(a)
Trzmielinę nie, za duża, same żurawki tam posadź

Zresztą popatrz: w obecnym miejscu trzmieliny też mają za ciasno - te cisy je przygniatają. Ciachnijcie je (cisy) bardziej, żeby ściana była, a nie taki nawis

Asia, mam w innym miejscu w ogrodzie 3 małe kuleczki trzmielinowe (cięte przeze mnie), o średnicy ok. 10-15 cm. Mogą być?

Czemu Ci się tak nie podobają te duże cisy...
Przyciąć je może tylko wykwalifikowany ogrodnik, ja nie mam takiego sprzętu. Ale ok, może spróbuję je jeszcze przyciąć w sierpniu. Tak jak piszecie - małymi krokami.
____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 08:05, 09 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ależ one mi się bardzo podobają!
I zazdroszczę Ci ich obłędne, bo moje to jeszcze wypierdki

Tym niemniej, one po prostu będą ładniej wyglądać, jak będą tworzyć prostą ścianę. Nie mówiąc już o tym, że takie cięcie jest zgodne ze sztuką ogrodniczą - wszystkie żywopłoty tnie się albo pionowo, albo w trapez, czyli na górze wąsko, na dole szeroko. Nigdy odwrotnie - żeby słońce dochodziło do podstawy rośliny a mokry śnieg nie wyłamywał gałęzi.
Oczywiście, jak te Twoje cisy mają ponad trzy metry wysokości, to trudno je na górze odpowiednio przyciąć i tylko dlatego proponowałam, żeby je obniżyć

Ale obiecuję, że już nic o cisach nie napiszę.

Natomiast w kwestii trzmielin - widzę u Ciebie tą samą skłonność do upychania roślin kolanem co u siebie. Niby wiem, że rośliny rosną, ale i tak zawsze posadzę za ciasno i potem muszę przesadzać
Te trzmieliny teraz mają 10-15 cm ale przecież ich nie utrzymasz w takim rozmiarze. Myślę, że 50 cm to minimum. Sprawdź z centymetrem w ręce czy masz tam tyle miejsca. Jeśli tak - to sadź. Jeśli nie - poszukaj im innego miejsca
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Helen 20:00, 09 kwi 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
Asia, uwielbiam Twoje podsumowania
Duże cisy obiecuję kiedyś porządnie przyciąć wg tego co piszesz; trochę się na razie zgapiłam, ale teraz już wiem o co chodzi

Na razie posadzę i trzmieliny i żurawki, lubię upychać zawsze mi żal roślin, które ładnie rosną i szkoda mi tego wyrzucić.
Teraz gdy patrzę na moje propozycje, to raczej posadzę pierwszą wersję lub drugą, ale ułożoną odwrotnie niż na rysunku.

I jeszcze wracam do tematu ciemierników i turzyc - pomieszać je czy raczej obwódka z turzyc, a w środku ciemierniki? Chyba to drugie zestawienie bardziej mi pasuje.

____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 08:32, 10 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Helen, jak ja Cię dobrze rozumiem!
Też upycham, też mi potem żal wyrzucić, a potem przesadzam, przesadzam, przesadzam.

Co do ciemierników i turzyc, to obie wersje (zgrupowane i rozrzucone) mogą dobrze wyglądać. Także jest to tylko kwestia tego co wolisz.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
dzika_roza 11:17, 10 kwi 2019


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
hej w innym wątku znalazłam, że masz posadzoną carex Variegatę - czy możesz napisać co ile sadziłaś?
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies