Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Hortensjowo

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjowo

Helen 20:13, 31 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8270
Poszłam na ogród zrobić improwizację. Niestety nie wyszły mi 3 kwadraty, tylko raczej 3 prostokąty (poniżej wymiary każdej linii osobno; mam nadzieję, że są widoczne).

eM zdążył się na mnie obrazić, gdy usłyszał, że będę zmniejszać trawnik.
I co mam zrobić?

Drugi dylemat - eM koniecznie chce zasadzić na naszej małej działeczce lipę, którą wyhodował z nasiona, na razie to roślina o wysokości ok. 20 cm, ale w przyszłości będzie dużym drzewem. Tłumaczę mu to, ale On i tak swoje. A może ja się mylę? Może trzeba posadzić duże drzewa?
____________________
Helen - Hortensjowo
Zana 20:56, 31 mar 2019


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
No piękne rysunki, mnie się podoba. Pewnie Asia popoprawia

Co do lipy, no hmmm... Docelowo wielkie drzewo, potwornie brudzi sokami, jak opadają owocniki w lipcu to to jest masakra, brązowy dywan do sprzątania (wiem, bo u sąsiadów jest i co roku w lipcu nawiewa to na mój ogród i to jest niefajne. No ale z wiatrem walczyć nie będę). Pod lipą jak już się rozbuja nic nie urośnie, tzn. prawie nic. Akurat Asia może coś na ten temat powiedzieć. W takim małym ogródku lipy to ja bym nie widziała. Może gdzieś od drugiej strony domu, przy ulicy?
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Mary 21:07, 31 mar 2019


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Proponuję sprawdzić rozmiar lipy w encyklopedii drzew i narysować na planie średnicę korony.
Może zostanie jeszcze odrobinę miejsca
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Helen 21:39, 31 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8270
Ja się z Wami zgadzam, może eM też się pogodzi...
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 18:54, 01 kwi 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8270
Po Waszych wpisach wybiłam eMowi lipę z głowy
I dobrze.
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 18:56, 01 kwi 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8270
Czy ktoś może skomentować moje propozycje rabaty przed dużymi cisami?
Muszę gdzieś przesadzić Annabelle z małej rabaty i nie wiem gdzie.
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 19:14, 01 kwi 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8270
Wiosna jest piękna
____________________
Helen - Hortensjowo
Gardenarium 20:12, 01 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Helen napisał(a)

I co mam zrobić?

Drugi dylemat - eM koniecznie chce zasadzić na naszej małej działeczce lipę, którą wyhodował z nasiona, na razie to roślina o wysokości ok. 20 cm, ale w przyszłości będzie dużym drzewem. Tłumaczę mu to, ale On i tak swoje. A może ja się mylę? Może trzeba posadzić duże drzewa?


Zmniejszać, a eMa pochwalić, że super lipa
Posadzić na razie do doniczki, bo może taka delikatna się złamać, zniszczyć a w donicy trzeba podhodować, niech rośnie i mężnieje
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zana 20:13, 01 kwi 2019


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Helen napisał(a)

Propozycja 1 - zostają trzmieliny, ewentualnie można je przyciąć, przesadzam 3 hortensje Annabelle białe, w nogi dostają ciemierniki białe i różowe,

Propozycja 2 - wyrzucam wszystko, przesadzam 3 hortensje Annabelle, przed nimi ciemierniki, przed ciemiernikami małe kulki z trzmieliny Emerald'n Gold i 3 żurawki cytrynowe


Co myślicie? Czy ktoś ma inny pomysł?


Helen, jakie rozmiary ma to miejsce na anabelki z towarzystwem czyli od hortensji ogrodowej do tarasu i od cisów do trawnika? Obawiam się, oceniając oczywiście tak "na oko", że na 3 anabelki to nie masz miejsca. Ja swoje trzy sztuki mam posadzone w rzędzie co 110 cm (akurat wczoraj mierzyłam bo dosadzałam sadzonkę czwartej). No i tak: one już w trzecim roku rozrosły się tak, że połączyły się w tym szpalerze, biorąc pod uwagę rozrost na boki tych dwóch brzegowych zajmują spoko 3 metry. To nie są malutkie krzaczki, wbrew pozorom. Przed nimi mam posadzone żurawki i szałwie a z brzegu rabaty trawę sporobolus. Jak hortki się rozrastają, to żurawki są "pożarte". Tak więc jakoś nie widzę tak dużo nasadzeń przed hortkami - ciemierniki + kulki + żurawki. Odpuściłabym chyba ciemierniki i dała te kulki z żurawkami, albo odwrotnie: tylko ciemierniki.
Zobacz jak rozkłada się ogrodówka, czy przed nią jest miejsce na ten zestaw, o którym piszesz? A anabelki rozłożą się jeszcze bardziej.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Helen 21:14, 01 kwi 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8270
Jak sąsiedzi zobaczą co robię o 21:10 na dworze, to pomyślą że zwariowałam.
Pomierzyłam - od hortensji ogrodowej do tarasu jest 2,1 m, od cisów do trawy jest 1,2 m.
____________________
Helen - Hortensjowo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies