Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Hortensjowo

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjowo

Helen 17:54, 21 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8270
Asia, czy możesz mi narysować w którym kierunku byś ją powiększyła - do dużego cisa? Bo się już zgubiłam z prawą i lewą stroną

____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 18:28, 21 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ja też się w pierwszej chwili zgubiłam, ale spojrzałam na ostatnie zdjęcie i się wyjaśniło: zrobiłaś je z drugiej strony niż plan, więc lewa strona stała się prawą.

Zaczęłam Ci to rysować i wpadłam na nowy pomysł

Jakby trawnik zrobić z trzech kwadratów a nie dwóch, to nie tylko lepiej by to wyglądało, ale też rozwiązałby się problem z brzoskwinią i zrobiłoby się więcej miejsca na kwiatki

dla wyjaśnienia dodam, że szare linie są pomocnicze, a czarne to linie rabat.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Helen 20:53, 21 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8270
Jak Ty to robisz, że tak przestrzennie widzisz?
Ten plan jest cudowny. Jutro się przejdę po ogrodzie i spróbuję to sobie pomierzyć.
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 07:43, 24 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8270
Popatrzyłam wczoraj jak są posadzone Hicksii, one rosną dokładnie 40 cm od płotu. Czy to nie za blisko? Jeżeli tak, czy mam je przesadzić? Jak uważacie?
____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 10:26, 25 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Trochę się waham jakiejś rady udzielić w tym względzie.
Toszka mówiła kiedyś o żywopłocie szer. 80cm, czyli akurat 40 cm od ogrodzenia dało by radę.
Z tym, że potrzebne jest jeszcze miejsce dla ogrodnika, żeby mógł przyciąć te cisy.

Z tego co pamiętam, to Toszka pisała też, że cisom nie przeszkadza dotyk siatki, więc optymalnie by było, jakbyś się dogadała z sąsiadem, że cisy będą cięte od jego strony. Dla niego byłaby taka korzyść, że nie będzie widział siatki

Pomierzyłaś ten ogródek?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Helen 20:48, 25 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8270
Ok, chyba raczej będę przesadzać te małe cisy, nie dam rady chodzić do sąsiada i stamtąd ciąć;

Chciałam dzisiaj pomierzyć, ale padało i nie dałam rady; Spróbuję jutro.

Tak w ogóle, to się cieszę, bo już przesadziłam maliny i podoba mi się to, że będą dwie ściany typowo ogrodowe.

Tylko jeszcze tak myślę o prawej stronie z dużymi cisami (one będą ścięte na owalne bryły, trochę przypominające lizaki - M się nie zgodził na radykalne ścięcie do wysokości siatki). Pokażę po cięciu.

Czy obok nich posadzić 3 wiśnie Umbraculifera, o których pisałam wcześniej czy jakieś inne drzewka? I czy np. w żywopłocie cisowym je posadzić czy przed nim? Podoba mi się w wątku o cisach jedno z pierwszych zdjęć, gdzie szefowa wstawiła chyba swoje realizacje i tam żywopłot jest dosadzany z większych cisów pomiędzy duże drzewa. To takie moje dzisiejsze przemyślenia.
____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 07:28, 26 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pokaż koniecznie, bo nie ogarniam, co Wy z nimi chcecie zrobić.

Jak eM nie chce do wysokości siatki, to niech przynajmniej przytnie je równo, w ścianę, na całej wysokości. Nie może zostać taki nawis na górze, bo to nie tylko głupio wygląda, ale też jest szkodliwe dla roślin: światło nie dociera do podstawy a śnieg powoduje wyłamywanie się gałęzi.

Drzewa sadzić tylko przed żywopłotem. W tej realizacji, na którą się powołujesz, cisy są wsadzone pomiędzy już dorosłe drzewa i zrobione to jest po to, żeby nie wycinać starodrzewu.
Jak posadzisz młode rośliny w takim zagęszczeniu, to korzenie będą konkurować o składniki odżywcze.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Zana 07:40, 26 mar 2019


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Na wiśnie Umbraculifera musisz liczyć docelowo 3 metry na średnicę korony. To tak informacyjnie, bo nie wiem ile tam masz miejsca. To są drzewa, których się nie tnie. Mają swój naturalny kulisty pokrój korony.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Helen 18:27, 26 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8270
Asia, tak - chodzi o przycięcie w ścianę lub delikatne zaokrąglenie - górą i dołem węższy pokrój, na środku trochę więcej, ale jak się spojrzy z tarasu ma być ładna ściana
Jutro pokażę zdjęcia po cięciu, najwyżej będziemy ciąć w kolejnym m-cu z r

Odnośnie drzew, masz rację, ale tamta aranżacja bardzo ładna.

____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 18:29, 26 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8270
Anula, dziękuję za podpowiedzi, są ogromnie pomocne, faktycznie lepiej od razu myśleć długofalowo Zmierzę całość, ale jutro, dzisiaj za późno wróciłam z pracy.
____________________
Helen - Hortensjowo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies