Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Hortensjowo

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjowo

Helen 19:48, 03 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
Witam, od jakiegoś czasu jestem czytelniczką Ogrodowiska i bardzo mi się podoba Wasza pasja, wymiana wiedzy i doświadczeń a przede wszystkim sposób komunikowania się.
Jestem totalnym amatorem i wiem, że popełniłam już niejeden błąd, ale zawsze można to poprawić i przesadzić rośliny.
Mam pytanie do rabaty, którą sadziłam w ubiegłym roku (zdjęcie nr 2) - co mam posadzić jako tło rabaty, miała być ściana z grabów, ale się nie przyjęły i muszę zmienić koncepcję. Miejsce jest bardzo nasłonecznione - praktycznie południowa wystawa.
Napiszę co jest posadzone - miskanty Morning Light, przed nimi hortensje Limelight, przed nimi jeżówki z moliniami Moorehexe i zupełnie z przodu Red Baron z jedną jeżówką po środku. Po prawej stronie są 2 duże krzewy cisów a przed nimi hortensja ogrodowa i dębolistna oraz kilka roślin też do zmiany (ale to w późniejszej perspektywie).
Wygląda to w następujący sposób



Czy tłem mogłyby być jakieś cisy kolumnowe lub szpaler z innych roślin czy może posadzić kolumnowe graby np. Frans Fontaine? Może ktoś ma zupełnie inny pomysł?
____________________
Helen - Hortensjowo
Gardenarium 07:41, 04 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wygląda na to, że jest tam bardzo mało miejsca? Dlaczego graby się nie przyjęły?
Mogły nie rosnąć,ale dziwne że się nie przyjęły

W każdym trazie na grabowy zywopłot to jest za wąsko, później nie da się go utrzymać
w tak wąskim rozmiarze bo to roślina długowieczna i wielkie żywopłoty rosną.

Ile m szer. ma cała rabata?
Ile miejsca jest na żywopłot przy płocie?

Jedynie cis kolumnowy by zdał egzamin, ale posadzenie gęsto jeden przy drogim to kosztowne rozwiązanie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Helen 20:55, 04 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
Dziękuję, Danusiu, że odpowiedziałaś.

Odnośnie grabów - tak wyglądały po posadzeniu.



Kupione przez internet, kopane z gruntu, z odkrytymi korzeniami, podobno moczone przez całą dobę przed posadzeniem. Sadzone 1 maja poprzedniego roku. Zaufałam, straciłam.
Może gdybym posłuchała Pani ze szkółki roślin, z którą później rozmawiałam, i skróciła je zaraz po posadzeniu do około 20-30 cm, byłoby lepiej. Po posadzeniu większość pozostała jako półtorametrowe badyle.

I jeszcze jedna kwestia, graby były sadzone w miejscu, gdzie dwa tygodnie wcześniej rosły kilkunastoletnie tuje. Chyba ta ziemia nie była też dobrze przygotowana.


Cała rabata ma 230-240 cm szerokości a miejsce na żywopłot to około 90-100 cm.


W innym miejscu mam już posadzony krótki żywopłot z cisa, ale trochę mnie drażni, że to cis owocujący jesienią.

Po posadzeniu wyglądał tak (kwiecień 2018):



jesienią ledwo widoczny za hortensjami:



Wracając do rabaty docelowej co będzie lepsze kolumnowe graby z osłoną wiklinową na płocie sąsiada czy żywopłot z cisów kolumnowych? A może jeszcze coś innego?

Dodam jeszcze, że działka jest niewielka, ogród za domem ma około 250 m2.
____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 08:07, 06 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cześć Helen, znalazłam Cię ale powinnaś zrobić sobie w stopce odnośnik do swojego wątku, żeby Cię było łatwiej znaleźć

Twoja rabata w sumie podobna do mojej południowej, która ma 2 metry głębokości i to jest strasznie mało.
A Ty sadzisz tak samo jak ja, czyli na ścisk i za chwilę będziesz musiała robić to samo co ja, czyli przesadzać te wszystkie rośliny
Dorosłe miskanty będą potrzebowały ok. 1m,
hortensje nawet więcej
czyli już masz 2 metry rabaty zajęte, a gdzie molinie, jeżówki, red baron?

jak widzisz, na żywopłot wcale nie masz 90 cm.

radziłabym te cisy kolumnowe, tak jak Danusia pisze.
Sama mam fastigiata stricta i rzeczywiście - drogo to wychodzi, bo trzeba je sadzić gęściej niż standardowe.

Ale za to powiem Ci, że Twoja rabatka wygląda lepiej niż moja, bo na mojej straszny busz
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Helen 21:11, 06 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
Cześć Asia,

jak się robi odnośnik do swojego wątku - możesz mi podpowiedzieć? Przeoczyłam to.

Czy możesz dać mi odnośnik do Twojej południowej, bo to chyba przeoczyłam. Chętnie porównam.

Co do fastigiata stricta - gdzie to kupić? Przez internet czy szukać stacjonarnie w szkółkach? I jak się to prowadzi - w sensie czy ciąć często - 2-3 razy w sezonie czy tylko czekać żeby rosło?

____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 21:13, 06 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
Podpis już zrobiłam, dzięki za pomoc.
____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 22:13, 06 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
To dobrze, że sobie poradziłaś, bo mnie jakaś dobra dusza pomogła i do te pory nie opanowałam tej sztuki

Moja rabata niewiele Ci pomoże, bo mamy inny styl - ja lubię busz, a Ty porządek
Ale wrzucam mimo to:


Cisy kupowałam przez internet ale poszukaj najpierw w okolicznych szkółkach - może trafisz na większe niż ja.

Dla wspomożenia wzrostu, Toszka - nasze cisowe guru - zaleca częste cięcie przyrostów. Tzn: jak tylko zaczynają ciemnieć. Mnie wyszło chyba ze trzy razy w zeszłym roku.
Mam nadzieję, że tą odmianę da się utrzymać na 30-40cm szerokości, bo inaczej jestem w czarnej ....
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Helen 20:24, 07 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
Jakie duże kupiłaś cisy i kiedy sadziłaś (w sensie ile mają lat)? Jak szybko rosną?
Czy dawałaś jakąś specjalną ziemię?
Co ile są posadzone? Rozumiem, że w przyszłości mają stworzyć ścianę/żywopłot?
Czy cisy muszą być cięte także od wierzchołka, czy tylko boki?


Twoje cisy nie muszą niczego zakrywać, oprócz ruchu ulicznego, bo płot jest bardzo ładny.
____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 12:01, 08 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Helen, tutaj jest sadzona odmiana fastigiata robusta (o ile dobrze pamiętam), która z natury jest bardzo wąska. Żeby nie było przerw, sadziłam ją bardzo gęsto, co 30 cm. Sadzona była dwa lata temu, w zeszłym roku miała przyrosty ok. 10cm.
Przy ulicy mam posadzoną jeszcze odmianę Hicksii, która rośnie szersza, więc tam sadziłam co 70 cm.

I teraz tak:
cisy tnie się ze wszystkich stron, i od góry, i z boków - wtedy się ładnie zagęszczają. Cięcie pobudza je do przyrostów, więc na początku dobrze je ciąć jak najczęściej - jak tylko świeże przyrosty zaczynają ciemnieć.
Łopatologicznie wygląda to tak: w marcu tniesz, cisy puszczają przyrosty, czekasz aż zaczną tracić ten jasnozielony kolor i wtedy tniesz (te przyrosty) znowu. W ciągu sezonu tak ze trzy razy pewnie się uda.
Tak często tniesz tylko na początku, po paru latach cisy same z siebie nabierają rozpędu.
Sadzisz w mieszankę obornika, kompostu, mączki bazaltowej i dolomitu (w zależności od ph gleby) i kory przekompostowanej. Obowiązkowo wymieszać porządnie z ziemią macierzystą.
Podlewać porządne.
Będą miśki jak ta lala
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Helen 22:12, 08 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
Asia, czy Hicksii da Ci w przyszłości żywopłot? Wg e-katalogu roślin cisy Hicksii powinny być posadzone ok. 2-3 na mb. Ja nie mam doświadczenia, tylko próbuję szukać i dopytywać, bo mam już dosyć błędów, które się popełnia sadząc rośliny w pośpiechu. A teraz widzę, że lepiej rozplanować całość i wtedy zacząć pracę, nawet jeżeli będzie podzielona na kilka sezonów.

A fastigiata robusta to chyba bardziej do pólcienia/cienia, prawda?

Jutro zrobię jeszcze zdjęcie miejsca z kijami grabowymi (obecnie z propozycją cisów), bo nie wiem czy od lewej strony nie powinno być jakieś drzewko.

____________________
Helen - Hortensjowo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies