Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Hortensjowo

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjowo

Helen 20:13, 13 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8244
Asia, bardzo dziękuję za podpowiedzi
Cisy - zgadzam się, muszą być przycięte raczej na lizaki niż na stożki (tego niestety nie lubi M);
Kształt trawnika - myślę, że dzięki takiej zmianie, siedząc na tarasie (miejsce do siedzenia jest po prawej stronie, obok cisów), będziemy widzieli dalszą część rabaty; to jest dobry pomysł;
O jakich krzewach myślałaś na żywopłot?
W rabacie naprzeciwko tarasu zostanie brzoskwinia (maliny wylatują) i nie wiem czy zostawić pieniek - na nim zawsze stoi donica z kwiatami - do zastanowienia;

I jeszcze mała rabata przy tarasie - tego nie widać, ale tam rośnie Amanogawa, więc raczej kształt musiałby być inny, ona raczej powinna być na środku, tak myślę? Chyba, żeby dosadzić jeszcze 2 sztuki w rzędzie i stworzyć rodzaj ściany? Na tej rabacie chciałam obok Amanogawy zasadzić 3 kule bukszpanowe, stipę, niskie jeżówki lub szałwie.

Ciekawa jestem co by powiedziała Szefowa
____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 07:44, 14 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Chyba mówimy o różnych cisach, bo te krzaczory przy tarasie na pewno nie dadzą się przerobić na lizaki

Jako żywopłot to bym pociągnęła cisy po całości. Nie widzę tutaj uzasadnienia dla mieszania

Amanogawę zostawić tak jak jest. Nie musi być w środku

A pieniek wykopać. Będzie przeszkadzał w ładnym obsadzeniu rabaty. Donice na taras
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Helen 12:59, 14 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8244
Może dadzą się przerobić na coś innego, zobaczymy

ok, cisy np. robusta, po całości przy płocie, tak? ewentualnie jako oddzielenie jakieś części lub zakrycie kompostownika;

spróbuję coś dzisiaj dorysować na moim planie
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 21:50, 14 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8244
Zaczęłam rysować i totalna załamka jak mi to nie wychodzi i jak bardzo nie mam pojęcia o projektowaniu;

Rozrysowałam na razie coś takiego



I po kolei:
1) żywopłot z cisów narysowałam prawie do końca, ponieważ w lewym narożniku rosną pęcherznice kalinolistne czarna i zielona - załączyłam zdjęcie z ubiegłego roku; przed nimi jest katalpa nana;



czy to może zostać czy też trzeba wyrzucić / przesadzić? już się boję

2) warzywa i owoce mogą być na mniejszej powierzchni; czy one też powinny zostać odgrodzone żywopłotem? do zastanowienia;

3) rabata przy tarasie - raczej powinna być nieduża, musi być wyjście z garażu przez taras na trawę lub na chodnik w żwirku? jutro zrobię zdjęcie poglądowe, pomimo że na razie jest tam bałagan

cały czas się zastanawiam dlaczego nie zaczęłam tego wątku wcześniej, teraz to już trzeba działać a nie siedzieć przy komputerze
____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 21:25, 15 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Helen, prawdopodobnie źródłem problemu z rysunkiem jest ta brzoskwinia niestety.
Te rabaty lepiej by wyglądały, gdyby były szersze, ale brzoskwinia blokuje.
Gdyby to było drzewko ozdobne, to by nie było problemu. Ale do owocowego trzeba dojść, pozbierać owoce, jakiś oprysk zrobić. Wiem, że w trawniku owocowym źle, ale w rabacie? Nie mam pojęcia. Nigdy nie miałam drzew owocowych

Żywopłot przy warzywniku jest opcjonalny - zależy od tego, czy chcesz go schować z widoku czy nie.

Rabata z przejściem - nie ma problemu

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Helen 20:13, 16 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8244
A co z katalpą? Może zostać z pęcherznicami?
____________________
Helen - Hortensjowo
anbu 20:09, 17 mar 2019


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Przyszłam się przywitać
Widzę, że Asia już u Ciebie szaleje Czyli jest dobrze
Będę podglądać
____________________
Ania Ogród Ani :)
Helen 20:42, 17 mar 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8244
Asia, czy cisy mają być wszystkie Hicksii czy mogę po prawej posadzić Taxus Fasigiata Robusta a z przodu pociągnąć Hicksii?

Pomyślałam, ze po prawej fajnie by było mieć 3 niewielkie drzewka - one zrobiłyby trochę cienia na działce - wtedy od płotu byłby żywopłot z cisa, przed nim Morning Light, przed nimi hortensje a przed hortensjami w jeżówkach byłyby drzewka? Czy to dobry pomysł? I jakie drzewka, takie 4-5 m wysokości i niezbyt "rosochate", może takie jak u Szefowej w przedpłociu?

Generalnie czy rabata po prawej (to jest j. w. + red baron) może pozostać taka z zeszłego roku czy lepiej coś przesadzić, zmienić kolejność?

____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 09:19, 18 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Helen, katalpa może zostać. Ona dobrze tam wygląda, tylko nie wiem, czy nie jest zbyt blisko orzecha. Na zdjęciu nie widać.

Cisy możesz pomieszać, jeśli Ci tak pasuje.
Nasadzenia na prawej rabacie są ok, pod warunkiem, że rabata będzie wystarczająco szeroka. Z drzewek będą pasować oczywiście wiśnie umbraculifery. Tylko posadzić z tyłu rabaty, a nie z przodu, bo to dziwnie wygląda

Aniu, no weź, wypowiedz się - mnie zawsze jest głupio, jak się tak sama produkuję
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
anbu 13:04, 18 mar 2019


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
makadamia napisał(a)


Aniu, no weź, wypowiedz się - mnie zawsze jest głupio, jak się tak sama produkuję


Oj tam, oj tam przecież wszyscy widzą że bardzo dobrze Ci idzie
____________________
Ania Ogród Ani :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies