Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny ogród ze skarpami

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny ogród ze skarpami

amatorodniczka 22:04, 08 maj 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
kasiab napisał(a)
Super że masz dostęp do obornika
Wiem o co chodzi jak wszystko jest już wyczyszczone
Trzymam kciuki za wybór rośli i będę podglądać postęp prac


Dzięki ja do Ciebie też będę zaglądać.. No w końcu jesteśmy tu "świeżakami" i dopiero zaczynamy naszą przygodę z ogrodnictwem także trzeba się wzajemnie pilnować hehehe

Pozdrawiam Kasiu
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
kasiab 22:17, 08 maj 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1504
Masz może Pinterest? Jak nie masz to polecam przeglądać zapisywać ogrody rośliny itd wtedy wyklaruje się Tobie co chcesz mieć u siebie
Ja u siebie rzadko kiedy jestem częściej biegam po wątkach u dziewczyn i zdobywam wiedzę i motywację do dalszych prac... Wiesz naoglądam się cudowności i chce się dalej ciężko pracować
____________________
Kasia - tu na razie jest...
amatorodniczka 22:57, 08 maj 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
kasiab napisał(a)
Masz może Pinterest?


mam, ale jakoś w ogóle tam nie ogarniam
nie znalazłam tam nic lepszego niż tutaj.
Może nie umiem szukać akurat na tej stronie...
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
amatorodniczka 23:24, 08 maj 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Lubicie porównania? Ja tak dlatego żebyście się bardziej zapoznali z moim ogrodem wrzucam zdjęcia jak powstawała skarpa po prawej od wjazdu (od strony północnej) do garażu.

Dodam (skromnie), że prawie wszystko zrobił mój eM, z pomocą kilku znajomych fachowców, ale w większości sam POMYSŁ mój, gdzieś tam dawno znaleziony w internecie.
Przepraszam za ten kosz, on tu zawsze stał i stoi, ale nie będzie go napewno znajdziemy mu jakiś schowek..

Początek 2016, 2017 r. "co to będzie co o będzie? Glina wszędzie... "


Jest ciut lepiej, ale co dalej?

Coś zaczyna się dziać.. 2018 r.

2019 r.


Ogólnie wyglądało to tak


A jest tak





____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
kasiab 06:54, 09 maj 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1504
Różnica ogromna a co z tyłem/ bokami?

Na Pinterest jest ogrom zdjęć ogrodów z Ogrodowiska warto mieć migawki w jednym miejscu
https://pin.it/o4ddpxrnov4gqh
https://pin.it/2lxlvlc62powax
https://pin.it/qjlwjdytpyaigj
https://pin.it/kkyphmb24ag74f
https://pin.it/dy67at4hkqwtql
____________________
Kasia - tu na razie jest...
amatorodniczka 08:56, 09 maj 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
kasiab napisał(a)
Różnica ogromna a co z tyłem/ bokami?

Na Pinterest jest ogrom zdjęć ogrodów z Ogrodowiska warto mieć migawki w jednym miejscu


dzięki za linki, pooglądam sobie
wrzucę też zdjęcia z innej strony, tylko nie wiem kiedy

Miłego dnia
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
makadamia 09:05, 09 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cześć Weroniko, zgodnie z obietnicą - jestem.
Przeczytam jeszcze ze dwa razy to co napisałaś i będę się wypowiadać.
Widać jednak, że dużo już zrobiliście i bardzo sensownie

Tak na szybko rzuciła mi się w oczy jedna rzecz: mam wrażenie, że teren przeznaczony na trawnik jest dosłownie kilka centymetrów niżej niż kostka. Wydaje się, że to nic, ale przy późniejszym koszeniu będą Wam zostawały brzydkie wąsy, które trzeba będzie dodatkowo przycinać nożycami.
Dobrze byłoby dorzucić ziemi, póki możecie, żeby sobie później ułatwić życie.
A najlepiej byłoby przekopać obornik lub kompost, skoro piszesz, że do tej pory tego nie zrobiliście. To też Wam się bardzo opłaci: tam gdzie zadbałam o ziemię, trawnik potrzebuje mniej nawożenia i mniej wody. Tam gdzie nie zadbałam - muszę teraz bardziej walczyć o zielony kolor. Trawa wbrew pozorom to bardzo żarłoczna roślina


Na jednym zdjęciu widziałam słup elektryczny z kablami - możesz pokazać na zdjęciu, gdzie Wam idą kable? To nam ogranicza wybór drzew.
Podobnie zresztą z instalacjami podziemnymi - jeśli macie jakąś oczyszczalnię lub pompę ciepła to napisz, żebym Wam tam nie zaproponowała sadzenia dębu
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
amatorodniczka 09:22, 09 maj 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
makadamia napisał(a)
Cześć Weroniko, zgodnie z obietnicą - jestem.
Przeczytam jeszcze ze dwa razy to co napisałaś i będę się wypowiadać.



Witam Cię fajnie, że wpadłaś do mnie masz rację teren przeznaczony na trawnik jest niżej niż kostka, ale to mamy uwzględnione.

Co do słupa itp. kable postaram się zobrazować na jakimś rzucie i dodam go tutaj. Oczyszczalni i tym podobnych nie mamy, jedynie rury z gazu w jednym miejscu idą (był cyrk jak koparka je uszkodziła), ale w tym miejscu raczej będzie trawnik.

Pozdrawiam
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
kasiab 10:10, 09 maj 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1504
Asia jesteś niesamowita ja nie zauważyłam niczego z wymienionych przez Ciebie rzeczy właśnie dlatego polecam Cię ile mogę
____________________
Kasia - tu na razie jest...
makadamia 10:11, 09 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
No dobrze, mam trochę wątpliwości co do Waszych założeń, wiec zanim przejdziemy do kwestii "jakie trawy" i "co na skarpę" to pogadałabym o funkcjonalności ogrodu.
Piszesz, że nie chcesz się osłaniać od strony wschodniej - dlaczego?
Może ulica jest mniej uczęszczana, ale po drugiej stronie masz bloki, których mieszkańcy mają w tej chwili wspaniały widok wprost na Wasz taras, na którym zapewne będziecie chcieli wypoczywać, i na trawnik, po którym będą biegały Wasze dzieci. Naprawdę pasuje Wam taki brak prywatności?

Druga rzecz: być może się mylę, ale mam wrażenie, że ta rabata przy ogrodzeniu nie będzie zbyt widoczna ani z tarasu, ani z okien - zwłaszcza jak zrobicie nasadzenia na skarpie. Nie widzę zatem sensu w robieniu na niej kosztownych i pracochłonnych nasadzeń (kostki bukszpanowe).
Potraktowałabym ją czysto użytkowo: normalny żywopłot zimozielony na wysokości ogrodzenia, drzewa o smukłej koronie, wyższe niż pissardi a pod nimi cały szpaler jakichś krzewów - derenie, hortensje, tawuły, co by Ci pasowała. Minimum nakładów.

Pissardi przeniosłabym na skarpę, na której zrobiłabym proste nasadzenia bylinowe.

Dopiero na samej górze, na poziomie tarasu, robiłabym jakieś super-atrakcyjne rabaty.

Tylko przed zaplanowaniem rabat, zaplanowałabym jeszcze funkcje w ogrodzie.
W tej chwili macie jeden - bardzo nasłoneczniony - taras. Na pewno będziecie potrzebowali jakiegoś zacienionego miejsca do siedzenia, placu zabaw dla dzieci, może jakieś ognisko? Może coś jeszcze? Na wszystkie Wasze chciejstwa i potrzeby trzeba przewidzieć miejsce już teraz, i do tych potrzeb dostosowywać kształt rabat i nasadzenia.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies